Hi-Fi için basit Yüksek Kalite Preamp

Not: gösterilen Hi-Fi preamp, güncelleştirilmiş bir sürümünü bakınız Project 88 yeni sürümü mevcut PCB vardır ve en iyi ses kalitesi için tavsiye edilir.. Eğer ton kontrollerini gerekiyorsa, görmelisiniz Proje 97 mükemmel ses kalitesine sahiptir ve ton kontrollerini içeren.

Çok preamp yapılmış, ancak alınan bir kaç basit önlem sağlanmıştır, onlar tasarlamak için çok basit ve yüksek performanslı neredeyse çağdaş OPAMPlar kullanılarak sağlanır. op-amp bir anathama kime olanlar için, önümüzdeki iki paragraf okumaya SONRA, bu bölümü lütfen geçin.

içinde – işlemsel kuvvetlendiriciler audiophile çevrelerde kötü bir isim bir şey varken ne unutulmamalıdır müzisyenin aleti bırakarak ve kulaklarınıza gelen müzik arasındaki, zaten 10 ila 100 OPAMP’lar arasında bir yerde geçti her olasılık olduğunu orada mikser (genellikle birden fazla kez), dış etkiler üniteleri, bant makineleri (analog veya dijital) ve son olarak CD çalar kendisi.

olanlar bu tasarımda kullanılan, ve bir opamp kullanan ya da üç aynı ses kalitesini elde etmek için gerekli olandan çok daha fazla harcama kadar bitirmek için çünkü sadece bir tasarım görevden Bunlardan birçoğu kadar iyi değildir. Bu (örneğin) iyi bir valf preamp daha iyi (ya da belki sadece farklı) çalmaz söylemek değil, ‘opamp sesi’ süreklilik gereken bir efsanedir (ve bu ikisi vana kullanmış biri kadardır ve kendi tasarımı opamp preamp).


Özellikler

Hala benimle olanlar için, özellikli preamp istenirse (genellikle bu tavsiye etmiyoruz rağmen) atlanabilir isteğe bağlı ton ve denge kontrolleri vardır. Giriş anahtarlama daha fazla sinyal kaynaklarını karşılamak için gerekirse uzatılabilir ve bu sürümde, bir RIAA (fono) giriş sağlanır. Bkz Proje 06 istenirse eklenebilecek bir stand-alone phono preamp için makale.

Ton kontrolleri geleneksel ‘Baxandall’ geribildirim tasarımı kullanabilirsiniz, ancak boost mütevazı bir 6dB sunmak ve maksimum kesme temel pasif kontroller vardır yoktur. Bu çok (en ton kontrolleri 20dB için 12 teklif) gibi gelebilir, ama genellikle gerekli olarak gerçekte böyle ufak düzeltmeler için genellikle oldukça yeterli olmayabilir. (Bu ton kontrolleri de kullanılabilir unutmayın Proje 88 preamplifikatör).

NOT: ton kontrolleri, bu devrenin orijinal yayın biraz değiştirilmiştir. tiz kontrolü ideal (10nF önce kullanılan) bir 1nF kondansatör kullanmanız gerekir. Şimdi gösterildiği gibi, orada artırma 3dB olabilir ya da en fazla kontrollerle 6kHz ve 55Hz de kesecek. tam tersi etki çok ince ise, frekans düşürür bas ve tiz kapaklar (sırasıyla 100nF ve 1nf) değerini artırmak, (ben! onlar ince olduğunu söyledin), ve. Bazı insanlar bas kontrolü 47nF kapasitör ile daha iyi olduğunu görebilirsiniz – bu neredeyse kesinlikle küçük hoparlör sistemleri ile böyle olacaktır.

gerekli değilse bu dışarı bırakılabilir, ancak yine bu değerli tutulması olduğunu öneririm – Bir kaset çıktı sağlanır. Söylemeye gerek yok, herhangi bir kayıt cihazı kullanılabilir ve bir teyp olmak zorunda değildir. Aşağıdaki girişleri ve anahtarlama devresi gösterir.

Şekil 1
Şekil 1 – Girişler, Bant Out ve Anahtarlama

İnşaat aşırı kritik değildir, ancak çapraz karışmayı önlemek için mümkün olan her yerde ayrı tutulur bakım o sağ ve sol kanal kablolama sağlamak için önlemler alınmalıdır. anahtarlama Tüm giriş genişletilmiş mili döner anahtarı kullanılarak yapılmalıdır. Bu, tüm girişler kendi bölümünde korumalı sağlar ve gerekli ekranlı kablo miktarını azaltır. CD ve DVD girişler için giriş seviyesi kontrolleri herhangi diğer bir giriş geçiş ve aynı hacimde korumak için mümkün olmalıdır küçük bir deney ile, böylece düzeyleri dengeli sağlar. Ek saksılar da diğer girdiler için de kullanılabilir. Ben nadiren bu gün kullanılan şüpheli beri ‘geleneksel’ kaset monitör anahtarı, dahil edilmemiştir unutmayın. Gerekirse, kolayca yerleştirilebilir.

‘Bant Out’ konektörleri arka giriş amp kablolu, böylece zayıflatıcı olmadan 2 (6dB) bir kazanç olurdu. Bu aynı zamanda (kısa sinyal uçları, vb) ortaya çıkabilir herhangi bir ‘nasties’ dan giriş amp yararlı tamponlama sağlar ve bant bağlıyken sinyal değişimleri engeller.

şekil 2
Resim 2- Giriş Tampon ve Ton Kontrolleri

Sadece sol kanal tam olarak gösterilir, sağ kanal (pinouts referans için gösterilmiştir) aynıdır ve NE5532 OPAMP’lar ve ‘B’ yarıları kullanır. güç op-amp bağlanır Not …

+ Pin 8 ziyaretinde -ve Pin 4 yanlış şekilde bağladıysanız, işlemsel kuvvetlendiriciler ölecek!

giriş aşaması iki (6dB) bir kazanç vardır, ve ayrıca ton kontrolleri için tampon olduğunu. ton kontrol tamponu da ton kontrol aşamasında (6dB) kayıpları telafi etmek için ikisinin bir kazanç vardır, bu yüzden ton kontrolleri sonrasında toplam kazanç (maksimum artırdığını olan bu frekanslar için) dört. CD çalardan 2V RMS için izin, bu 8V RMS, ya da her iki yönde 11.3V bir tepe salıncak (giriş seviyesi kontrolü varsayarak tamamen gelişmiş ve azami yükseltme uygulanır). Bu sinyal klip olmayacak emin olmak için +/- 15V bir güç kaynağı voltajını gerektirir. Diğer seviyeleri önemli ölçüde CD çalar 2V RMS altında ve kırpma tamamen güvenli olacaktır.

herhangi bir sapma düz yanıt mekanik ziyade elektrik olması daha olasıdır den – merkezli zaman ton kontrolleri neredeyse tamamen düz olduğunu unutmayın. dışarı açıldığında, kontroller ve tampon amp devresi kaldırılır.

Şekil 3,
Şekil 3- Denge ve Hacim Final Kazanç Bölüm

Son bölümde kazancı (12.6dB) toplu sağlar ve hacim ve denge kontrolleri içerir. denge kontrol merkezi konumunda 2.3dB kaybı tanıtır ve orta pozisyonu çok kolay ve hassas ilgili yarı-log karakteristik, bu yüzden ince kontrolü vardır. Kontrol, bir uç veya diğer döndürüldüğünde, ters kanal sinyalinin 1dB kazanır. gürültü düşürebilir burada bir kazanç kontrollü sahne kullanarak, ama bu bir sorun beklenmemektedir. senin amplifikatör alışılmadık derecede yüksek hassasiyet ise, sadece R19 değerini artırmak – bu aşamada kazancı verilir

Kazanç = (((R20 + R19) / R19) – 2.3) dB (2.3dB denge kontrolü kaybolur)

230mV tam güç bir 2V giriş hassasiyetle bir amfi sürücü böylece maksimum (sesi hariç) tüm kontrolleri Toplam sistem kazanç, 18.5dB olduğunu. Daha fazla kazancı (oldukça olası olan) gerekli ise, bu son çıkış aşaması (şu anda 22k) ‘de R19 değerinin indirgenmesiyle elde edilebilir. örneğin 24dB toplam kazanç Gerekirse, R19 değeri 12K düşürülmelidir. kazanç yükseltilir olarak gürültü oranında artmasını bekliyoruz. Ben (27 dB kazanç yaklaşık) tipik duyarlılık güç amper ile, 10dB genel bir preamp kazancı en kaynakları ile yeterli olduğunu bulduk. Bu 82K için R19 artırarak elde edilebilir, yani genel bir kazanım olacaktır …

6dB + 7dB – 2.3dB = 10.7dB

Eğer istiyorsa (gösterildiği gibi 10k ve 2.2K kadar), R19 ve R20 değerleri 10 ile bölünebilir. Bunun nedeni alt empedansları marjinal miktarda gürültü azaltabilir. Her iki yapılandırmaları gürültü düzeyleri ölçüldü değil, ama onlar da yolu çok düşük olacaktır.

Tüm potansiyometreler doğrusal konik (günlük tencere kullanmayın), ve kritik bir (Ses) ilkeler projede 01 açıklanmıştır kullanılarak modifiye edilir.

Her op-amp toprağa her arz kurşun bir 10uf / 25V elektrolitik ve tedarik uçları arasında bir 100nF kapasitör (şemalarında gösterilmemiştir) ile baypas edilmelidir. İkinci op-amp tedarik pinlerine uygulanabilir olduğu kadar yakın olmalıdır ve 10uf kapaklar hemen hemen her yerde istediğiniz olabilir. Belirtilen op-amp prim cihazlar vardır, ama bulmak oldukça kolay olmalıdır. Orada daha iyi cihazlar vardır, ama bu tasarımda kullanılan 5532 cihazların genel kalitesini en seçici dinleyici karşılamak gerekir. Bu cihazlar, dahili olarak stabilize edilir, ve dış kapasitör gereklidir. Bu ince olacak, ama sinsidir ve preamp başka karşılaştırıldığında korkunç ses yapar – gereçler atlamak için başarısızlık düzgün ses bozuk neden olan, yüksek frekanslı salınım neden olacaktır. Bunu önlemek için bir şeydir.

(Ton tampon hariç) tüm op-amp DC kazanç ile faaliyet olduğunu unutmayın. ortadan kaldırmak için bu, sinyal yoluna ben önlemek istedim bir şey elektrolitik kapaklar kullanımını gerektirirdi. Bu hafif DC uzaklıklar op-amp çıkışlarında görünmesine neden olur, ancak bu sadece bir kaç milivolt sırasına göre olacaktır.

2 x 2.2uF kondansatörler kullanarak 10k ohm yükü 5 Hz daha düşük bir düşük frekanslı -3dB noktası sağlar. Bu bilinen tüm amplifikatör için uygun olmalıdır. Do DC olarak, bu kapaklar silmek için cazip değil – hatta küçük miktarlarda – güç amplifikatörü geçirilen iyi bir fikir değil !

çıkış 100 Ohm direnç koaksiyel ses açar bağlandığında op-amp herhangi salınımını önlemek için tasarlanmıştır. Çoğu yol açar, bu atlanırsa op-amp salınım neden olur.

Uygun bir güç kaynağı için, ben hum pikap herhangi olasılığını ortadan kaldırmak için harici bir trafo kullanımını öneriyoruz – fono bölümü dahil özellikle. uygun bir güç kaynağı Proje Pages mevcuttur (Project 05 bakınız). Ve tüm düzeltme, filtreleme ve düzenleme preamp şasi içinde yapılır – (hepsi o nadir değiliz, ama biraz aramanız gerekebilir birini alabilirsiniz Eğer) Bu 16V AC fişi paketi tipi trafo kullanır. Eğer gerçekten kasada transformatörü eklemek istiyorsanız, en az manyetik alanları tutmak için (20VA fazlasıyla yeterli) toroidal türünü kullanın.


İnşaat

Bir ‘off-the-raf’ 1RU (raf ünitesi – 1 3/4 “yükseklik) raf durumda her şey için yeterli oldukça ferah, ya da kendi kasayı yapmak için yetenek varsa, bunu yapın.

Tüm giriş ve çıkış konnektörleri altın (aşağıya bakınız, güç hariç) RCA tip kaplama, ve% 1 metal film dirençler kullanılması boyunca önerilmektedir. Bu karbon şimdi daha zor daha pahalı, ama çok daha iyi bir gürültü rakam var. Aynı şekilde, orada sinyal yolunda kullanılan hiçbir elektrolitik kapaklar vardır, ama (bazı durumlarda) gerekli değerler monte etmek oldukça büyük bir bileşene sahip olacağı anlamına gelir.

Tüm bileşenler op-amp ve kondandsatör yönlendirme ile dikkat çekici delikli prototip kurulu bir parça (Veroboard veya benzeri) üzerine monte edilebilir.

Eğer ne yaptığınızı biliyor kesinlikle eminseniz güç bağlantısı için, sadece iç şebeke trafosu seçeneğini kullanın – şebeke güç tehlikelidir! Bu durumda, 12V AC girişi için XLR (Cannon) konektörü kullanın, aksi takdirde, standart IEC tip erkek güç konektörü kullanın.Bunlar sonsuz bu felaket küçük tübüler şeyler daha güvenilir ve bunlar dışarı düşmek asla. XLR bağlantıları Güç Kaynağı proje sayfasında açıklanmıştır.

Bir Cevap Yazın