60W / 8 Ohm Güç Amfisi

Bu amplifikatör ‘modern’ olmak iddiasında değildir ve aslında taban tasarımı geri Earl için büyük y 1970’lerde. Inşa etmek basit bir amfi olan yaygın olarak bulunan parçaları kullanır ve istikrarlı ve güvenilir. özellikli tasarım Aslında yıllar önce, yüzlerce inşa edildiği tasarlanmış bir amfi hafif bir değişiklik olduğunu. Çoğu küçük PA veya enstrüman amper olarak ameliyat edildi, ancak birçok da ev hi-fi sistemleri içine kendi yolunu buldu. 4 Ohm kullanıldığı zaman bile, çok az sayıda başarısızlıklar karşılaşıldı, ancak, amp 4 Ohm sürüş yeteneğine sahip, ancak transistör sınırlarını zorlamaya başlıyor.

Ben lütfen unutmayın değil . Eğer amplifikatör bu sürümü kurmak öneririz Proje 3A inşaat amaçlı versiyonu, ve çok daha iyi bir amplifikatör genel olduğunu.

MJE2955 ve MJE3055 transistör gösterilmemesine karşın, orijinal amper uzun süreden beri kesildikten bu transistörlerin bir sürümü kullanılan unutmayın. Modern olanlar TO220 pakette gelir ve olan ciddi 1970’lerde kullanılan kıyasla neredeyse her bakımdan sınırlı.Bugün önerilen transistörler herhangi TO220 cihazlardan daha iyi TIP35C ve TIP36C vardır.

Fotoğraf
Orjinal (Uzun Eski) MJE2955 / 3055 Transistörler Of Fotoğraf

Tarihin biraz yukarıdaki fotoğraf bu amper yüzlerce inşa edildiğinde kullanılan transistör gösterir. Bu cihazlar, modern TO220 sürümlerine göre önemli ölçüde daha iyi, ama onlar çok eski olduğu için Net veri yoktur. Zaman onlar ‘premium’ Motorola cihazları (not altın açar kaplama) vardı ve onlar son derece sağlam idi. Paket artık çoğu üretici tarafından kullanılan TO127 olduğunu. Bir açık artırma sitesinde sunulan benzeri cihazlar gördük, ama hiçbir bilgi vardı. Üzerinde bir şey olduğu gibi herhangi bir açık artırma sitesinde, sahte sakının.


Devre

tahrip ediliyor transistör bir çok gerçek riski vardır, amp (sinyal ile) çalışırken hoparlör kabloları kısa devre eğer öyleyse, hiçbir çıkış kısa devre koruması olduğunu unutmayın. bu yüzden (as kısa hoparlör ses bobini bir kaç kez oldu sürece) olası değildi kısa devre, bu amper çoğu konuşmacı kutusuna yerleştirildi – Bu amfi ticari inşa edilmiş, tasarruf riske değer idi. Çünkü (en az) kullanılan cihazların maliyeti, bunu senin havaya uçurmak için yönetmek bile düzeltmek için ucuz bir amfi olduğunu.

60 Watt Amplifikatör
Şekil 1 – 60W Güç Amfisi Orijinal Devre Şeması (Bu Devresi kullanın etmeyin!)

aşağıdaki gibi amp temel özellikleri şunlardır …

 • 60 W çıkış için Giriş hassasiyeti – sadece 1V altında (1V 66W verir)
 • Kazanç – 27 dB
 • Frekans tepkisi (-3dB) – için 10Hz 23kHz @ 1W
 • Harmonik bozulma @ 1kHz -% 0.05 (maksimum tipik)
 • Açık Çevrim Kazanç – 125dB (yüksüz), 80dB (8 Ohm yük)
 • Giriş Empedansı – 22k Ohm
 • DC Offset – 100mV daha az (<20 mV tipik **)
 • Gürültü – <2mV çıkışında (-80dB 50W ağırlıksız ref)

orijinal tasarımını yapılan değişiklikler vardır …

 • 560 Ohm Class-A baz direnci değerini Azaltılmış **
 • 100uF için önyükleme kapasitör değerini artırdı
 • 100pF için stabilizasyon kapakları Azaltılmış (onlar 220pF olarak kullanılan)
 • Çıkış bobin ve sönümleme direnci (bkz Eklenenler GÜNCELLEME )

** Bazı transistör ile, 560 Ohm değeri doğru olmayabilir düşünülebilir. bu bulunursa, minimum DC ofset elde etmek için bu direnç ‘ince ayar’ gerekebilir. Eğer gerçekten isteseydi, hatta ofset Trimpot (2k) kullanın ve minimum DC için bu ayarlamak olabilir. Sıcaklık ilk stabilize kadar iyi beklemek, ama yine de çok fazla bir değişiklik olmaz.

Bunların dışında değişikliklerden, amfi orijinal hemen hemen, ve gösterildiği gibi nominal ± 35V kaynağı ile, oldukça mutlu 8 Ohm içine etrafında 70W sağlayacaktır. Bunu gerektiğinde ben devre şeması asla bulamayacağımız çünkü ömrü ise, yukarıda belirtilen mods çok ben birlikte gitti kadar sık ​​yapılan, zaten yapılmıştır! Bu direnç ve kondansatör değiştirmelerin her türlü yapılabilir amp adil kanıtıdır, ve hala çalışıyor.

gürültü ve bozulma rakamlar biraz kötümser – benim bozulma seti okunabilir ölçüm almak büyük zorluk vardır (ya da bu konuda 20V) 1V de çok az bozulma yoktur. çok az hiç ortaya koymaktadır bile çıktı entegre gürültüyü ortadan kaldırmak için (benim ‘kapsam bunu yapabilir) – osiloskop çıkışı ne bakınız gürültü çoğu olduğunu gösterir.


Aralık 1999 Güncelleme

Birkaç kurucular beklenenden biraz daha yüksek olan sakin akımı, üzerinde yorum vardı. Nitekim, benim test amp (aşağıda fotoğraf) hakkında 350mA bir durgun olan (koştu) çalışır. Bu serin tutmak için oldukça ağır bir soğutucu gerektirir, ancak tezgah üstüne yalan değil gibi benim sürece gayet iyi. az veya hiç hava akışı ile, sıcak alır.

Ben birkaç deneyler ve sizin için birkaç değerlere sahip olması. amp çıkış aşamasında 0.22 Ohm verici dirençleri kullanmak üzere tasarlanmıştır. Bunlarla, (pasif akım) Iq +/- 35V kaynağında 350mA ilgili.

yayıcı direncini artırarak Iq azaltmak ve 0.5 Ohm dirençlerle bu 150mA hakkında düşer olacaktır. Bu çok küçük bir miktar çıkış gücünü düşürür, ancak, indirgeme termal açıdan faydalıdır. Ölçülen bozulma ve diğer özellikleri değişmez. çıkış empedansı bir minik bir artış meydana gelebilir, ama bu test vermedi ve yine hoparlör kablolarının o çok daha az olacaktır.

Ben de bir pot ve transistör kullanarak, bir önyargı servo dahil. amp sıcak alır gibi, Iq potansiyel şimdiye kadar geçit bozulma oluşacağını, düşecek – Bu, bir anlık olumsuz termal katsayısına yol açacağından, soğutucu üzerine monte değildi. Bu iyi bir şey değil, ve ben bunu önermiyoruz. Ben kullanılan önyargı servo kolaylık yapıldı – Ben el bir 20k Trimpot (kuyu, bir torba dolu aslında) ve transistör standart BC549 olduğunu vardı. Ben onun zarif değil biliyorum, ve değerler düzgün çalıştı değildir ve … ve … vs, ama çalışıyor.

Ben devre 0.5 Ohm dirençleri sol – Ben sonra sağ 150mA yeni maksimum (geçit bozulma çok açıktı) sıfır mA Iq ile amfi test etti. (Ben başka bir yerde bahsettiğim diğer mods bazı aslında bütün amfi) önyargı servo devre Şekil 1a gösterilmiştir – Ben kullanılan servo gidecek çünkü ben, bir fail-safe olarak devrede diyot sol not olduğunu pot silecek (ben kesinlikle aynı şeyi öneririz) bağlantısı kesilirse, eğer açık devre. Pratikte bu son derece iyi çalışır ve ben gibi bir şey önyargı akımını ayarlayabilirsiniz.

Şekil 1a
Şekil 1a – 60W Güç Amp Değiştirilmiş Sürüm

Şekil 1 Değişiklikler

 • Zener çıkarıldı 2K2 ve 4k7 dirençleri tek 12K değiştirildi
 • çıkış kaldırıldı indüktör ve baypas direnci
 • Eklenen önyargı servo transistör ve pot
 • 0.5 Ohm için 0.22 yayıcı dirençleri arttı

Genel olarak, bu değişiklikler etkisi mevcut sükunet ve devre biraz basitleştirmek. orijinalinden hiçbir fark performans değişiklik yoktur. aşağıdaki gibi kronik başardı varyasyonları:

Ben geçit bozulma sadece bir kaç mA ile çok düşük olduğunu ve tüm ama distorsiyon metre çıkışını izlemek osiloskop kanalında bir zorlukla görülebilir ‘aksaklık’ bırakarak, 40mA’da hakkında kaybolur bulundu. (Ben her zaman çıkış sinyali için bir kanal kullanmak ve diğer hemen hemen kalıcı bozulma ölçüm setine bağlı olduğunu.) Iq daha ileri artışlar çok az bir fark yarattı, ama genel olarak 100mA hakkında, amp mutlu görünüyor bulundu (ya da belki de bendim – mutlu görünen, yani).

besleme gerilimi varyasyonlar da Iq üzerinde bir etkisi olacaktır. Ben aslında (hatta pasif akım ölçüm zahmet etmeyin normalde kendini imha bu amper biri yoktu ve) bu kadar kabul etmemişti. Varyasyon A sınıfı sürücü akımı, gerçek bir akım kaynağından elde edilmez, çünkü neden oldu, fakat basit bir desteksiz devre edilir. Geçerli gerilimi ile değiştirmek, bu yüzden gerekir beri gerekir diyotlar (veya yanlılık servo) üzerindeki voltaj. yaklaşık 25 ° C sıcaklıkta, ben ± 35V bir besleme gerilimi ile 20mA Iq set ….

 

Besleme gerilimi   Şu durgun
± 35 V   20mA
± 40 V *   53mA
± 45 V *   78mA
* Sinyal yok!

amp ısındıkça, Iq artacak, böylece ön akım da, sıcaklıkla değişir. Bu ciddi değildir ve soğutucu çok küçükse sadece hiç keder neden olur. ne olursa olsun önyargı akımı stabil olsun veya olmasın, bir besleme gerilimi daha büyük ± 35V kullanmaya çalıştığınızda keder yine doğmak olacaktır.

Lütfen dikkat: Eğer çeşitli web sayfalarında okuyacaksınız şeylerden biri, genellikle dikkate çapraz bozulma çok ‘dikenli’ doğa almak ve basitçe (o kadar göründüğü ortalama yok çünkü bozulma ölçümleri geçersiz olmasıdır kağıt) sesler çok daha iyi.Bu kınayan aktivite Class-A meraklıları arasında en yaygın olanıdır. Ben başkaları adına konuşamam, ama bozulma ölçmek zaman bir osiloskop benim metreden artık sinyal bakmak. Bu tasarımda belirgin hiçbir bozulma ani vardır – bozulma insan ya da enstrüman tarafından yanlış olması mümkün sinyalin hiçbir kısmı ile pürüzsüz bir dalga formudur.

İnşaat

Ben amp bu sürümü için yapısal ayrıntıları teklif yok. Eğer inşa etmek istiyorsanız, bkz P3a devresine PCB ve daha fazla ayrıntılandırmalar içerir. Düzen özellikle kritik değildir ve bileşenler şemada görülen kadar bir gemide ortaya koydu eğer aslında, herhangi bir sorun olması gerekir. 3 Amper sigortalar her arz rayına monte edilmelidir – bunlar bir kısa devre hoparlör kurşun ile başarısız gelen çıkış transistörleri engel olmaz, ancak onlar (PCB, yangın vb alıcı, dışarı yanma kablolama eritme, trafo) daha fazla zarar görmesini önleyecektir.

100uF 50V bypass kapasitörler sürücü devreleri mümkün olduğunca yakın, gemide yüklü olmalıdır. Bunlar isteğe bağlı 100nF polyester kapaklar kullanılarak atlanabilir. Bu amp bir istikrar göstergesi olarak, ben 1 metre güç kaynağı uçları ile kullanmış hiçbir on-board baypas kapakları ile . Güç çünkü adayları üzerinde gerilim düşümü neden anlık pik akımların azalır, ancak amfi tamamen stabil kalır. (Amp ince, çok fazla güç uçları kaybolur çalışacak rağmen, çünkü bunu yapmayın.)

giriş kondansatör polyester tipi olmalıdır. Bir elektrolitik kullanılacak ise, pozitif uç amplifikatör (uzun kuyruklu çift transistör üslerine + 230mV hakkında yoktur) gider.

kablolama yaparken, geri besleme bağlantısı hemen indüktör önce, hoparlör çıkış terminaline alınan olduğundan emin olun. Bir ya da diğer güç transistör dirençler yarım-dalga ses taşıyan herhangi bir parça ses kalitesini bozmasını, geri besleme sinyalinin bozulmasını neden olur.

Fotoğraf benim test amper birini gösteren (Ben bir köprü / stereo versiyonu için çok uzun yıllar önce tasarlanmış bir PCB üzerine inşa – bu yapılan yüzlerce olanlar). Bu, tüm testler üzerinde gerçekleştirilmiştir AMP ve hiçbir çıkış indüktörü olduğu not edilmelidir.

güç amplifikatörü
Komple Amp (My Test Ünitesi)


Güç kaynağı

Uygun bir güç kaynağı Proje Sayfalar sunulmuştur. Bu aynı zamanda (örneğin bu bir, P3A ‘Yeni Geliştirilmiş’ versiyonu gibi) benzer özelliklerinin başka bir güç amp oldukça uygun olacaktır. Güç trafosu 25-0-25V sekonder sahip olmalıdır ve artık ! Bu ± 35V nominal DC gerilim verir.


pasif Bileşenler

 • direnç değerleri çok kritik değildir, ancak 1 / 2W metal film dirençler boyunca kullanılması durumunda, bu gürültüyü azaltmak için yardımcı olacaktır.
 • 0.5 Ohm dirençler 5W wirewound türleri olması gerekir.
 • Ben çıktıda bir indüktör kullanmayın öneririz. Bunu yapmayı seçerseniz, 20mm çapında eski üzerinde 1mm çap emaye bakır tel yaklaşık 20 tur sarın. Bu düz yara olmalıdır – katmanlı bir bobin kullanılırsa, sen tamamen devre dışına indüktör bırakmak seçebilirsiniz yaklaşık 12’ye sarım sayısını azaltmak – bu amfiler üretimde iken hiçbiri kullanıldı. (Bkz güncellemeler )
 • Bir bobin yüklerseniz, direnç sönümleme indüktör için 1 4.7 Ohm wirewound direnç kullanın – 5W ince olmalıdır.

transistörler

 • Giriş (uzun kuyruklu çift) – BC559 veya benzeri (düşük gürültü, PNP, 40V kollektör-emetör voltaj)
 • Önyargı Servo – BC549 veya eşdeğeri
 • Class-A sürücüsü – BD139 veya MJE340
 • Sürücüler – NPN – BD139 veya MJE340
 • Sürücüler – PNP – BD140 veya MJE350
 • Güç – NPN – MJE3055, TIP3055 veya 2N3055 (TO-3), TIP35C
 • Güç – PNP – MJE2955, TIP2955 ya MJ2955 (TO-3), TIP36C
 • Diyotlar kutuplama – 1N4001 gösterildiği gibi ( sinyal diyot kullanmayın, onların gerilim düşümü kabul edilemez derecede yüksek bir değere mevcut hareketsiz artacak, çok yüksek. )

Sadece çıkış transistörleri, termal ‘normal’ ev dinleme veya amfi sert itti olacak eğer yarısı en fazla 0.5 ° C / Watt derecelendirme (PA veya alet amp olması gereken, bir soğutucu üzerinde olmalıdır Örneğin). Eğer gerçekten istiyorsan, küçük bir ‘bayrak’ türü soğutucu sürücüler için kullanılabilir, ancak bu gerekli değildir. Güç sürücüleri değişir ise Class-A sürücüsü, sadece yaklaşık 1/4 Watt dağıtır. Ben onlardan herhangi bir soğutucu hiç kullanmamış.

TIP2955 / 3055 ve TIP35C / 36C MJE türlerine kıyasla daha düşük bir ısı direncine sahiptir ve bu nedenle tercih edilir. Diğer güç transistörleri ikame edilebilir, ama onların uygunluğunu belirlemek için size kalmış. Yüksek ft cihazlar (geçiş frekansı kazanç), düşük ısıl direnci ve iyi güç değerlendirmesi hedefleyin. Ben kendi BIAMP sisteminde TO-3 vaka cihazlar 200W kullanıyorum. TIP35C / 36C cihazların tüm 2955/3055 cihazları üzerinde tavsiye edilir.


Paralel Şekil 2- Çıktı Transistörler

İsterseniz, ek çıkış transistörleri yüksek akım daha iyi kazanç sağlamak için paralel bağlı olabilir ve yüksek çıkış akım kapasitesini ( ” kazanç düşümü ‘azaltarak). Bu aynı zamanda daha düşük transistör nedeniyle temas alanını heatsink davanın etkili Kontrun, çalışma sıcaklıklarını ölecek sağlayacaktır. Şekil 2, bir düzenleme (tek taraflı diğer bir ayna görüntüsüdür) görülmektedir.

transistörler paralel ise cari paylaşımı zorlamak için gösterildiği gibi, verici dirençleri kullanılması gerekir unutmayın. Bu göz ardı edilir ise diğer küçük veya hiçbir şey yok iken, bir transistör akım çoğunu sağlayacaktır. çıkış katı darbeler kadar sonra yanlış bir güvenlik duygusu içine lulled olabilir.

NOT: Mevcut silikon pedleri mika veya Kapton pullar ve termal gres için daha az dağınık bir alternatif olmasına rağmen, ben şiddetle öneririz değil bunları kullanmak. Uzun yıllar boyunca birçok testler ortak silikon pullar çok yağlanmış mika veya Kapton daha az etkili olduğunu göstermiştir. Eğer transistörler yerine ise, yanı sıra pullar değiştirmek veya eskileri yeniden kullanılması durumunda ısıl direnci çok yüksek olacak zaman / silikon kullanmak yaparsanız.


Up Açılması

Bir çift çıkış tezgah güç kaynağı yoksa – gücü ilk uygulanmadan önce, geçici olarak sigortaların yerine 22 Ohm 5 W wirewound ‘güvenlik’ dirençleri yükleyin. Şu anda yükü bağlamayın! Güç uygulandığında, çıkış DC gerilim 1V’den düşük olup olmadığını kontrol edin, ve her arz demiryolu ölçün. Onlar çünkü zener diyot besleme direnci, farklı olacaktır, ancak her iki 20V hakkında daha az olmalıdır. Daha sonra hatayı düzeltmek, herhangi bir cihaz sıcaksa, derhal kapatın – Yukarıdan çok farklı ise, ısıtma için tüm transistörleri kontrol edin.

Eğer uygun bir tezgah kaynağı var yaparsanız – Bu çok daha kolay! Eğer yaklaşık +/- 20V olana kadar yavaş yavaş besleme akımı izlerken, gerilim ilerlemek. Aksi takdirde, aniden şimdiki hızla tırmanmaya başlar ve gerilimi daha sonra bir şey artan yanlış durursa, test ile devam edin. (Not: Besleme gerilimi arttıkça, çıkış voltajı artacak – 6V hakkında, daha sonra hızlı bir şekilde yakın 0V damla kadar bu normaldir.).

Düşük hacim tutmak, ya da amfi ile kötü bozar – kez tüm iyi olacak (yüklü güvenlik dirençleri hala) bir hoparlör yükü ve sinyal kaynağını bağlamak, ileri sorun (örneğin müzik veya sesi gibi) o uygun sesleri kontrol etmek için görünür dirençler hala bunun dışında çok fazla güç elde etmeye çalışmak durumunda.

amp bu testleri geçtiyse, güvenlik dirençleri kaldırmak ve sigortaları yeniden yükleyin. Hoparlör yükünü ayırın ve tekrar amp açın. hoparlör terminaline DC voltaj 100mV aşan ve tüm transistörler ve dirençleri başka ‘ısı testi’ yapmaz emin olun. Gücü kapatın ve hoparlör ve müzik kaynağını yeniden bağlayın.

Bu amfi oldukça iyi üzerinde dönüş için davrandım ve güç olarak uygulanır (en kötü) küçük tık düzenlemelidir. Güç kesildiğinde, yaklaşık 5 saniye kadar sonra, normalde düşük seviye yumruk olacak – tri-amp kullanılan ve doğrudan tweeter bağlı sürece bu, hoparlörlere tehlikeli değildir – BUNU YAPMAYIN – herhangi bir amfi ile . Her zaman tweeters ile seri bir kondansatör kullanmak (bkz Bi-Amplifikasyon, Tri-amping Bazı düşünceler ).

Eğer bu kadar mutlu dinleme var ise.


GÜNCELLEME:

 • 3 Nisan 1999 – yüksek daha hatırladım – – yani amfi sadece tam besleme gerilimi ile orada oturan oldukça sıcak alacak bu amfi benim ‘tezgah testi’ sürümü sakin geçerli oldukça yüksektir 300mA, ilgili. Tedarik ise de, +/- 40V yüksüz, başlangıçta açarken 6V her emniyet dirençli (22 Ohm) karşısında düştü hakkında görmek için bekliyoruz.
 • Ben de (onun çok düşük çünkü zor olan) daha iyice bozulmasını kontrol etti. Herhangi bir güç seviyesinde – – hiçbir iz yoktur çapraz bozulma yarattığı geleneksel ‘sivri’, sadece bir -70dB 3. harmonik içeriği görünümlü pürüzsüz evi. (Ben -70dB dediğimde seviyeleri doğru ölçmek için çok düşük olduğundan, ben, biraz tahmin ediyorum). bir sürü aslında, – İlginçtir ki, sadece biraz daha beni şaşırttı yük bağlandığında ya da çıkartıldığında neredeyse hiçbir değişiklik yoktur! beklendiği gibi, kötü geçit sivri anında abounded beğenirsin – Ben önyargı diyotların birini kısa o kadar şüpheli oldu. Ben bozulma sonra oldukça düşük olduğu sonucuna zorunda!
 • 5 Nisan 1999Tuhaf Bölümü – çok ilginç – Ben de bir yerde çıktı indüktör ile bazı ek testler uygulamıştır! Sadece indüktör hoparlör tarafında görülebilir beri, bu anlamıyorum ve amp tarafında oldukça normaldir kalır – distorsiyon en kısa sürede buna bağlı olarak, onsuz ancak ölçülebilir olmasına rağmen, çapraz bozulma belirginleşir . Herhangi bir şekilde kesinlikle bana hiç mantıklı değildir, çünkü bu, hoş geldiniz daha vardır olacağını neden öneri! (ne çalıştı başkasının bu anlamaya için)
 • Nisan 1999 27 – Ben normalde bozulma ölçmek nasıl bir düşünmek vardı ve ben aslında metre yerine benim osiloskop kullanarak gerçekleştirdi – bu gürültü bileşeni kurtulmak için ortalama özelliğini kullanabileceğiniz anlamına gelir. O (benim bozulma metre normalde bu bir soruna neden olmaz, biraz kayması vardır) stabil tutmak zor olsa da, ben% 0.0025 aşağı bozulmasını ölçmek başardı – ve hayır, bu bir baskı hatası değil. Bu çoğu zaman osilatör değil.
 • Ben Miller (baskın kutup) kapasitör ile bazı tecrübe ve daha önce yoktu seramik bir 100pF polistiren ikame var. herhangi bir gerçek fark yapar hiçbir fikrim yok, ama sen devredeki önemini göz önüne aldığınızda, harika bir fikir gibi geliyor.
 • Ayrıca amp düşük gerilimlerde nasıl davrandığını iyi görmek için bazı testler yaptım ve sınırlı olduğundan iktidarın bu voltajda biraz gereksiz olmasına rağmen, ince aşağı +/- 12V çalışır – yaklaşık 8 Watt. Şimdiye kadar zener diyot (orijinal fikir LTP yayıcı devresine enjekte edilmesini arz uğultu önlemekti) kullanmak için rahatsız Bu yüzden soru getiriyor. Hatta zener etkisi yoktur o kadar düşük besleme gerilimleri de, orada sinyal enjekte hiçbir besleme hum, bu yüzden devre dışında bırakmak için çekinmeyin. Sen, bu 12k dışarı çalışır +/- 35V kaynağı ile böylece, 3MA almak için ‘kuyruk’ serisi direncini ayarlamak gerekir.
 • 7 Aralık 1999 – Oldukça önemli bir güncelleme ve ayrıntılı olarak yer almaktadır yukarıda .
 • 6 Şubat 2000 – metin birkaç küçük düzeltme yapılmış ve daha yüksek güç transistörleri hakkında bilgi eklendi.

Bir Cevap Yazın