2X Simetrik Güç Kaynağı

Ben kuvvetle okuyucu üzerinde makale görünüme sahip olduğunu göstermektedir güç kaynağı tasarımı , ek arka plan ve burada sağlanan çok daha fazla bilgi.

predeeding projesinde sunulan 60W amplifikatör ile kullanım için uygun olan bir güç kaynağı mükemmel basit ve hiçbir büyük bir beceri (veya tasarım) bir inşa etmek gereklidir. Orada böyle yüksek akım potansiyel bir yönlendirme gibi biri ile dikkatli olmak gereken birkaç şey vardır, ancak bunlar kolayca gerçekleştirilir.

seçmek için ilk şey, uygun bir transformatör olduğunu. Onlar daha az manyetik akı yayar ve düz çünkü ben onları ince durumlarda kurulacak sağlayan, toroidal transformatörler ziyade geleneksel “EI” lamine türlerini önerir. Bunlar yavaş darbe sigortalar kullanılmalıdır anlamına gelir üzerinde anahtarı daha yüksek demeraj akımı gibi bazı sorunlar var mı.

60W amplifikatör, +/- 35V nominal (tam yük) arz gereklidir, bu yüzden bir 25-0-25 ikincil idealdir – ancak, bkz Güncelleştirmeler aşağıda. Temini için devre aşağıda gösterilen ve her kanal için ayrı ayrı doğrultucular, kondansatör ve sigortaları kullanır. Sadece trafo paylaşılan, bu yüzden kanal etkileşimleri en aza indirilir. Tek ± 35V besleme (yani sadece tek bir köprü ve filtre kapasitörler set kullanarak) olguların büyük çoğunluğunda olduğu gibi iyi çalışacaktır.

Şekil 1
Şekil 1- +/- 35V Dual Güç Kaynağı

  gösterilen 5A yavaş darbe sigorta bir 120VA trafo kullanılması durumunda (2.5A almak için çok zor ispat ettiği takdirde veya 3A), bu 2.5A düşürülmelidir bir 300VA transformatörü için uygundur. Eğer sigorta değerlendirmesi hakkında bile biraz endişe duyuyorsanız, kullanacağınız transformatör için önerilen değer için trafo üreticisine başvurun. Doğru sigorta güvensiz olma ya da yangına neden ekipman neden olabilir elektrik kesintisi, gelen güvenliğini sağlamak için kritik öneme sahiptir.


kullanılan kapasite kritik değildir, ancak kişinin bütçesine göre biraz bağlıdır. Ben 10,000uF kapasitörler önermek, ancak bir çimdik 4,700uF kapaklar ince olmalıdır bu kadar oldukça pahalı – düzenleme gösterilmiştir özellikle.

(Ya da sadece hafif yük ile) yüksüz olduğunda, gerilim normalde 35 Volt biraz daha yüksek olacaktır. Bu Tamam ve herhangi bir amfi sıkıntıya neden olmamalıdır. gerilim daha fazla akım çekilir olarak düşecek ve (olağandışı zayıf düzenleme ile veya bir) küçük bir transformatör kullanılması durumunda 35V altına düşebilir.

Bu devrenin iki parça önemlidir:

  • Şebeke kablolama onaylı 240V puan yalıtımlı kablo kullanarak kablolu olmalı ve tüm sonlandırmaları yanlışlıkla temas önlemek için izole edilmelidir. Şebeke dünya güvenli, güvenilir teması önleyebilecek herhangi bir boya veya diğer kaplama uzak kazıma sonra, kasaya sabitlenmelidir.
  • Transformatör ve her bir kapasitörün zemin noktalarının merkez musluk ağır bakır tel, ya da (tercihen) bir bakır bus-bar üzerinden ana sinyal topraklama noktasına bağlanması gerekir. Büyük akımlar için amplifikatör işgal oldukça mutlu pis akım dalga şekillerini içeren, devrenin bu bölümünde akar. Besleme gerilimleri kapasitörler (alınmalıdır değil istenmeyen uğultu ve gürültüyü önlemek için köprü doğrultucular).

transformatör köprü doğrultucular kablo o zaman dalgalanma gerilimleri (ve akımlar) her amp aşamasında sağlamak için gösterildiği gibi, tam bağlayın. Değilse, gizemli hum sinyalleri bypass kapasitörler ve benzerlerinden amplifikatörün sinyal yolu içine enjekte edilebilir. Bu arada, tavsiye edilmez – – ama neden risk almak büyük kapaklar amp kurulu (ler) kullanılmadığı sürece bu biraz düşüktür?

Köprü doğrultucular büyük cıvata aşağı 35A türlerini (ya da benzer bir şey) mümkün olan en düşük kayıpları sağlamak olmalıdır (- şasi normalde oldukça yeterli olacaktır bu ek soğutucu gerekmez). trafosu primer gerilimi besbelli alanı (yani 120, 220 veya 240) ‘de besleme gerilimi tarafından belirlenecektir ve yerel tedarik frekansına uygun olması. Tüm 50Hz transformatörler 60Hz sadece iyi çalışır, ancak 50Hz kullanılan, bazı 60Hz cihazları aşırı ısınmasına unutmayın.

trafo ev kullanımı için 120VA (Volt-Amp), en az puan olmalıdır, ama bir 300VA trafo üstün düzenleme nedeniyle tavsiye edilmektedir. 300VA ötesine geçerek onu açık olarak ışıkları loş diğerinden daha, hiçbir yararlı amaca hizmet edecektir.

Mümkün olduğu durumlarda, sinyal ve güç toprak bu trafosu primer ve sekonder arasında bir kısa devre geliştirmelidir elektrik çarpması tehlikesi olasılığını önler (aynı olmalıdır. Bu diğer ekipman zemin döngüler neden ve uğultu verecek durumlarda, gösterilen yöntemi kullanın.

Direnç R1 (bir 5W wirewound direnç tavsiye edilir) düşük voltajlı yüksek akım topraklama loop devresi izole eder ve diyotlar D1 ve D2 büyük bir sorun olması durumunda koruyucu bir devre sağlamak. Bu diyotlar sadece alçak gerilim gerekirse, ancak 5A veya daha büyük bir akım derece gereklidir. 100nF kapasitör (C1) etkili bir şekilde topraklama, radyo frekans sinyallerini bir kısa devre olarak işlev görür. Bu çok iyi yüksek frekans tepkisi ile bir cihaz olmalıdır ve bir ‘monolitik’ seramik tavsiye edilir.

Güncellemeler:

trafosu sekonder gerilim muhtemelen yukarıda açıklanan daha yüksek olması gerekir. Ben var bazı hisse senedi ve özel transformatörler test ve trafo extraordinarly iyi düzenleme olmadıkça, nominal 28-0-28 ikincil daha bir ortalama (yani kötü) düzenleme ünitesi ile, ihtiyaç olacağını bulundu. Sekonder gerilim de% 10 oranında düşer, şebeke% 10 düşükse yani 60W 48W olur – test sırasında şebeke gerilimine nispeten küçük (% 10) varyasyon ölçülen çıkış gücüne büyük bir fark yapar bu yana da, dikkatli olun.

Ayrıca transformatör çıkış gerilimi tipik bir direnç yükü ile tam güçte alıntı olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Bu iki anlama gelir:

1. yüksüz gerilim beklenenden daha yüksek olacaktır
2. Beklenenden daha yüklü voltaj düşük olacak

Orada hiçbir yükleme, bu nedenle çıkış voltajı yükselir gerekir çünkü ilk nokta doğrudur. İkincisi daha karmaşık, ancak geleneksel doğrultucu devresi bir kapasitör giriş filtresi (doğrultucu kapasitör (ler) doğrudan beslemeleri) kullanması nedeniyle olur. diyotlar sadece dalga formunun zirvesinde yürütmek beri, akım çok daha yüksektir, bu nedenle trafo ve besleme hattı empedans pik gerilimi düşmesine neden olur ve DC gerilim tepe çıkış gerilimini (az iki diyot ileri gerilim düşer geçemez ).

 

Bir Cevap Yazın