Preamplifier Güç Kaynağı

P05 orijinal sürümü artık çok uzun bir süre (yaklaşık 4 yıl) civarında olmuştur ve güncellemeler için bazı değerli nedenleri vardır. Bu projenin son sürümü için lütfen P05 Rev-B . Orijinal performansı hiçbir şekilde eksik değildi, ancak ben ayarlanabilir düzenleyiciler değiştirmeye karar verdi. Bu (kolayca yeni sürümü ile küçük bir değişken laboratuvar kaynağı yapabilirsiniz) daha fazla esneklik sağlar ve ayarlanabilir düzenleyiciler aslında daha düşük gürültü var.

Buna ek olarak, PCB şimdi kısma devreleri çok daha kolay (isterseniz AUX çıkışı sadece röle sürebilirsin) yaparak, AC dedektör kaybı vardır, ya da bir ac yararlanabilir başka devreler için yararlı bir sinyal (sağlar veya AC) detektör kaybı.

Yeni P05A kendi özgün P05 yükseltmek için yanan bir arzu hisseder herkes için, yönetim kurulu (neredeyse) tam olarak aynı boyutta ve aynı montaj deliği konumu vardır. Yeni PCB orijinal daha kısa bir kaç milimetre olduğunu ve aynı yerde takılabilir.


Pre-amp, bazı durumlarda, basit bir regülatör kullanabilir. Ana amfi çok yüksek güç ise ana amper güç kaynağından alınan malzemeleri ile, bu bir sorun olabilir. besleme gerilimi 3-terminal düzenleyici IC için çok yüksek olacaktır ve onlar başarısız olur. Ana amp garanti kapsamında ya da sadece onunla keman istemiyorsanız, bu da bir sorun olacaktır.

Bu durumlarda, basit, yüksek performanslı tedarik harici AC güç paketi (hiçbir şebeke endişelenmenize gerek, ve hatta bir güç kurşun gerekmez) kullanılarak inşa edilebilir. Güç paketleri (duvar siğiller, duvar transformatörler) gerilimlerinin çeşitli mevcuttur, ve bir 16V AC sürümünü bulabilirsiniz, bu idealdir. 16V ile kolayca aşağıda gösterilen devreyi kullanarak, +/- 15V DC regüle alabilirsiniz. Bir 16V birimi bulamazsanız, bunun yerine bir 12V sürümünü kullanabilirsiniz, ancak regülatör direnç ağları buna göre değiştirilmesi gerekecektir. Aslında, besleme (15V OPAMP’lar için en pratik olmasına rağmen) 25V ± kadar ± 2.5V arasında herhangi bir gerilim için konfigüre edilebilir.

Alternatif olarak, tedarik geleneksel bölünmüş gerilim trafosu (örneğin 15-0-15V AC) çalıştırılabilir. Mümkün olduğunca esnek olacak şekilde tasarlanmıştır ve bu amaçla, bir yardımcı kaynağı da dedektör bir ‘AC kaybı’ ile tam sağlanır. Bu röle ve bobin için uygun bir gerilim bırakarak direnç dışında gerekli hemen hemen hiçbir ek devresi … ile bir kısma röle güç için kullanılabilir. Hatta diyot PCB üzerinde olduğunu.

Her zaman olduğu gibi, kullanılan transformatör için uygun bir sigorta dahil tavsiye edilir ve güç trafosu çoğu tesislerde sürekli bırakılacaktır beri termik sigorta, çok iyi bir fikirdir. Güç düğmesi preamp dahil edilirse hiçbir şebeke gerilimleri mevcut olduğundan, bu basit bir alçak gerilim türü olabilir, ve (Tek sarma transformatör seçeneğini kullanırsanız) ya AC giriş kurşun olabilir – kırmaya gerek yoktur Her iki anahtarı ile açar. Standart bir trafo kullanırsanız Doğal olarak, güç tasarrufu için şebeke geçmek için daha iyidir.

NOTLAR:

  • Bu devre değişiklik yapmadan harici DC güç kaynakları ile çalışmaz – gösterildiği gibi, bu olmalıdır ac kullanın.
  • GND (0 Volt) hattı gerekir güç olma ekipman toprağa bağlanmalıdır. Ciddi arıza bu bağlantıyı devre dışı bırakarak neden olabilir.

Şekil 1
Şekil 1 – Preamplifier Güç Kaynağı

Tek bir AC besleme GND ve Ac2 arasında bağlıysa, doğrultucu bir “tam dalga gerilim katlayıcı” türüdür ve 16VAC bir girişi ile en azından 100mA kadar bir akımda yaklaşık +/- 20V DC sağlayacak – bu en güç tüketen preamp için yeterli olmalıdır. Tüm diyotlar 1N4001 veya benzer (tümü için 100V / 1A asgari derece) bulunmaktadır. (Arz çalışacağını unutmayın, ancak tek bir AC kaynağı için GND ve AC1 kullanırsanız, AC dedektörü kaybı, fonksiyon yapamaz o AC2 terminalinden sinyalini alır gibi.

Bölünmüş AC besleme (örneğin 15-0-15V AC gibi) kullanıldığı takdirde, daha sonra trafo merkezi musluk GND bağlanır ve iki 15V sargı uçları AC1’e ve Ac2 bağlanın. (Voltaj doğru şartıyla) 0.5A veya daha fazla çalışacak hemen hemen her transformatör rağmen, 30VA daha fazla bir şey kullanılarak elde edilecek çok az olduğunu (ve hatta bu overkill olması muhtemeldir).

3-terminal regülatörler TO-220 türde olmalı ve preamp mevcut sürü gerektirir sürece, onlar bir soğutucu gerekmez.

3-terminal düzenleyiciler etrafında diyotlar ters gerilimler her koşulda regülatör cips uygulanan önlemek. Onlar kesinlikle gerekli değildir, ama iyi bir fikir olarak kabul edilir. IC güç titreşimleri önlemek için yol bypass kapakları yakın olmalıdır.

Güç kaynağı Fotoğraf
Tamamlanan Birimi Fotoğraf

fotoğraf tamamlanmış PCB gösterir ve düzenleyiciler için soğutucular vardır. Bunlar çoğu durumda gerekli, ama onları ya, hiçbir zarar vermez kullanarak olmayacak. onlar da birbirlerinden yalıtılmış veya soğutucu izole emin olun.

PCB geleneksel güç transformatörü tek bir 16V AC besleme veya 15-0-15 AC kaynağı kullanmak için kablolu olabilir. Eğer bu DC varolan kaynağından doğrudan güç olabilir gerekirse Veya – giriş gerilimi tüm çalışma koşullarında +/- 30V altında olduğundan emin olun – bu çok önemlidir. Bu bağlantı için, doğrultucu diyotlar kullanılmaması gereken ve bu ac kaynağına ayrı bağlanmadığı sürece, AC detektörü kaybı çalışmaz. inşaat kılavuzu bazı ek bilgiler var, ancak bu seçenek, yalnızca deneyimli meraklıları için tavsiye edilir.

Yarı iletkenler için başka gösterilen hiçbir bileşen değerleri olduğunu belirtmek edilecektir. Bu bilgiler (artı biraz daha) inşaat kılavuzunda mevcuttur – Eğer PCB satın aldığınızda (ve sadece).

Ek bir avantaj olarak, PCB Projesi 44. açıklanan küçük laboratuvar kaynağı gerilim tencere R4 (A ve B) ve R6 (A & B) yerine bağlanır uygulamak için kullanılabilir. Yapmanız gereken tek şey, iyi bir büyüklükte soğutucu ekleyin ve bu durumda uygun bir ayraç tavsiye edilir. Sadece hiç preamps için tedarik kullanmayı planlıyorsanız bu önermiyoruz, ancak soğutucu bile, ihmal edilebilir.


AC Dedektörü Kaybı

Bu işlev, açıklama biraz ihtiyacı var. Besleme gerilimi uzak sıfıra düşüyor, özellikle de aptal sesler çıkarıyor ısrar epeyce devreler (hem tabanlı ve ayrık opamp) vardır. En yaygın gıcırdar ve ıslık, ya da bazen oldukça Kaygılı tıklama ve çıkar vardır.

Bir kısma rölesi ekleme bu çözer (ve proje sayfalarda açıklanan birkaç vardır), ama hiçbir panoları mevcut ve bunlar kadar Tel sıkıcı olabilir. Bir röle bağlı P05A sadece Yardımcı çıkışını kullanarak, bir kısma sistemi – neredeyse kesin röle bobini ile seri bir direnç gerektiğini unutmayın.

Devre çok hızlı güç uygulandığında aktive rağmen, hala ana malzeme arkasında sadece birkaç milisaniye olduğunu. Bu kez devreye alma sesler çoğunluğu önlemek için yeterli değildir. AC güç kaldırıldığında, Aux çıkışı birkaç AC döngüleri withing sıfıra düşecek, röle yayınlayacak ve kısma aktif hale gelecektir. Tüm bu gerilim, yeteri kadar bağlı devreler bir ses yapmak için bu nedenle herhangi bir sen kesilir almak için kullanılan saçma / rahatsız edici sesler düşmüş ve güç amfi aracılığıyla almazsınız önce iyice olur.

Aux çıkışı olsa bir yük gerektirir – herhangi bir röle fazlasıyla yeterli olacak, ancak (örneğin P110 uzaktan kumanda gibi) diğer bazı devreyi beslemek için kullanıldığı takdirde, hiçbir ek yük gerekmez. asgari yük 10mA hakkında olmalıdır.

Aux çıkışı unutmayın değil düzenlenir! Yasal düzenlemelere kaynağına gürültü ikna etmek mümkün olduğu gibi herhangi bir düzenlemeye kaynağından akım anahtarlamalı alarak, iyi bir fikir değil. Bu oldukça ilk etapta bir düşük gürültü düzenlenmiş kaynağı kullanarak fikrini ortadan kaldırmaktadır.

Bir Cevap Yazın