2-Yönlü Elektronik Crossover

Bu geçit (çok iyi çalışacak rağmen) genellikle Linkwitz-Riley hizalanmalarda kadar iyi olmadığını unutmayınız. Burada gösterilen filtrelerin eğimi 18dB / oktav ve tüm garip düzen filtreleri ile ortak geçit frekansında 90 ° faz kayması vardır. LR geçitler 12dB / Octave ve 24dB / Octave hem Projeler Sayfasında mevcuttur. Onlar tamamen faz uyumlu, ve bu sürümden daha iyi genel performans sunar. PCB de P09 (en popüler biri). Için kullanılabilir , bu crossover geliştirilmiş bir versiyonu gösterilmiştir Project 123 . Daha sonra makalede ayrıca biraz daha fazla bilgi vardır ve size burada gösterilen olandan daha fazla seçenek sunar. Bu P123 alternatif, daha az garip direnç değerleri ile daha iyi bir genel sonuca ulaşmak için ekstra OPAMPlar kullanan bir tamamen geleneksel devre vardır.


Ben birçok sorular vardı ve iyi bir geçit olduğunu düşündüm – oluşturmak ve kurmak kolay – değerli bir projeydi. Bu birim tüm yukarıda olduğunu ve düzgün ayarlanmış ise en kritik dinleyici karşılamak gerekir. davranış çok daha öngörülebilir ve bir hoparlör sistemi herhangi bir pasif crossover daha doğru ve size her zamankinden sistemi ile koyun nasıl merak yapacak bi-amplifiye sistem olsun (ek amper ile) olmak kesindir.

Burada yer elektronik crossover bir 18dB / oktav birimidir, ve 300Hz merkezli çapraz frekansı vardır. frekans Direnç / kapasitör değerlerini artırarak (veya azaltarak) tarafından değiştirilebilir.

  • kapasitans ya da direncinin arttırılması – frekansını azaltır
  • kapasitans Katlama veya direnç sıklığı yarıya
  • Artışlar frekansı – kapasitans ya da direnç azaltılması
  • kapasitans yarıya indirerek veya direnç sıklığı iki katına

filtre direnç ve kapasitans (devre şemasında * ile gösterilir) değerleri kritik ve yakın tolerans bileşenleri zorunludur. Eğer yakın tolerans kapasitörler alamıyor, belirtilen değerin% 5 içinde değerleri seçmek için bir kapasitans metre kullanın. boyunca sadece% 1 metal film dirençler kullanın. 1uF bağlantı kapakları kritik değildir ve standart tolerans Ok.

Geçiş frekansı değiştirilirse, kritik oranları kondansatör ve direnç değerleri çeşitli değildir. Frekansı yarıya istiyorsa Örneğin, dirençler 22k ve 102k (100k sadece olacaktı sadece kabul edilebilir. Oranları değiştirilirse, sönümleme filtresi değiştirilir, ve geçiş noktasında bulunan davranış öngörülemeyen olacak (neden frekans tepkisi bir dalış veya tepe). Eğer geçiş frekansını değiştirmek için değiştirmek değerler devre şemasında bir * ile gösterilir

10k dirençleri değiştirmeyin – onlar filtrenin sönüm ayarlamak ve garip olaylar gelişigüzel kemanlar kim s / o isabet edecektir.

Şekil 1
Şekil 1- 2 Yollu Elektronik Geçiş Ağı

Şekil 1 devre şemasını gösterir, ve NE5532 Çift op-amp kullanılmıştır. Bu devre bu sayfalarda başka bir yerde özellikli Ses Preamp aynı güç kaynağından gelen çalıştırılabilir. Diğer çift işlemsel kuvvetlendiriciler da tercihinize bağlı olarak kullanılabilir.

Standart Çift opamp pinouts solda gösterilmektedir. Bunlar ile çalışmak için en hazır ve en kolay bir endüstri standardı ve vardır. Bir baypas kapak besleme pinlerine mümkün olduğunca yakın olarak, sarf malzemeleri arasına bağlanmış olduğundan emin olun. Alternatif olarak, yere her besleme pin bir baypas kapağı kullanın. Bypass kapasitörler en iyi performans için monolitik seramik tipleri 100nF edilmelidir.

girişi (ikinci kanal op-amp diğer yarısını kullanabilirsiniz) U1A tarafından tamponlu ve iki filtre ağlarına beslenir. Her filtre 3 sırası kesitidir, ve seviye kontrolü ve çıkış tamponu aşamasına (a 1uF polyester kondansatör ile) her bölümün çıkış beslenir 2 bir kazancı.

Kullanım sırasında, preamplisinin çıkış geçiş ağı girişine beslenir ve çıkışları ilgili amplifikatörlere beslenir. İki kat yükseltme hakkında daha fazla bilgi için, makalenin “bakın – Oldukça değil sihirli (ama yakın) Bi-Amplifikasyon bu sayfalarda”.

amplifikatörler arasındaki seviyelerinde bir uyumsuzluk yaratmak kolay olduğundan, seviye kontrolleri ayarlarken dikkatli olun. Ben onların miller gerçekten kısa kesti ve bir yuva, bir demir testeresi ile sona oyulmuş olan kontroller, arka panelde monte edilmesi öneririz.ayarlama yapıldıktan sonra, kullanımda başka değişiklikler gerektirmemelidir. (Varsa) güç amplifikatörü ses kontrolleri tamamen yukarı açık olduğundan emin olun, ve crossover yani bir yerde ortada ve% 75 arasında kontrol ayarlamak için deneyin. Bu hak seviyelerini elde etmek için kapsam bol sağlar ve preamp ayarlar “pre-BIAMP” gün tamamen farklı olmadığını sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın