24dB / Octave 2/3 Yollu Xover

Burada özellikli Linkwitz-Riley filtre geçiş frekansında hiçbir zirveleri ya da dips ile (neredeyse) mükemmel faz tutarlılık vardır. Tasarım 2 yönlü veya 3-yollu (hatta 4-yollu) çalışması için uyarlanabilir ve tüm formülleri aşağıda verilmektedir (veya ESP-LR bileşeni hesap programı kullanmak) vardır.

Fotoğraf
Tamamlanan P09 Rev-B Devre Fotoğraf
P09 crossover PCB versiyon stereo 2 yönlü tasarımı ve her kanal için (aynı zamanda dengesiz mevcut) giriş tamponları, yüksek ve alçak geçiren filtreler, seviye kontrolleri ve çıkış tamponları dengeli olduğunu lütfen unutmayın. Her çıkış tampon sistem doğru bir şekilde kurulmuş izin vermek için değişken kazanç için yapılandırıldı. Önerilen güç kaynağı P05 Rev-B de (eğer kısma dahil etmek isteyebilirsiniz nedenlerden dolayı aşağıya bakınız) kısma röleleri çalışma için uygun bir yardımcı çıkışı vardır.


2-Yollu Linkwitz Riley Crossover

Şekil 1A
Şekil 1A – 2 Yollu LR Crossover Stereo Sürüm

Şekil 1A iki özdeş filtre bölümleri ile tam bir stereo versiyonu için genel bir kavram gösterir (ancak dengeli girişler olmadan). Bileşen değerleri gösterilmiştir, bu (on makalesine bakın 310Hz bir eşik frekansı var İki kat yükseltme frekansı benim seçim nedenini görmek için). Bu birim, her zaman fazda kalan iki filtresi sinyal eşik frekansı üzerinde tamamen düz bir frekans yanıtı, sağlayacaktır.

PCB versiyonu hemen hemen aynıdır, ama bir dengeli veya dengesiz giriş aşamasının seçenek sunar unutmayın. Bu değiştirilebilir değil, ama mod inşaat öncesi seçilir ve gerektiği gibi bağlantılar veya dirençler yüklenir.

2-Yönlü birim kanal başına 3 bölüme ayrılır …

 • Girdi Tampon – tüm filtreler (PCB dengeli girişi için yeteneğini de içerir) frekans ve faz kaymaları önlemek için, düşük empedanslı kaynağından tahrik olmasını sağlar.
 • Yüksek Geçiren – gösterildiği gibi, frekans yaklaşık. 310Hz. Aşağıdaki kullanın formülleri veya ESP hesap makinesi programı diğer frekanslar için değerlerini belirlemek için.
 • Alçak Geçiren – gösterildiği gibi, frekans yaklaşık. 310Hz. Farklı frekanslar için yukarıdaki gibi.

Bireysel filtreler içinde ve kanallar arasında hem filtreler düzgün eşleştirilir her iki sürümleri ile önemlidir. kanallar arasında küçük farklılıklar sesli olmayacak olsa da yüksek ve alçak geçiren bölümleri doğru uyumlu değilse, o zaman faz ve genlik hataları neden olacaktır.


3 Yollu Linkwitz Riley Crossover

Şekil 1B
Şekil 1B – (Stereo için gereklidir 2) 3-Way Mono LR Crossover

Şekil 1B 3 Yollu geçit bağlamak için yol gösterir. Bu birim iyi faz tutarlılık ve tüm frekans bandı boyunca düz bir tepki ile mükemmel sonuçlar üretir.

Ben devreler karmaşık bakmak biliyorum, ama her temelde ortak bir devre blok tekrarı – filtre bölümünden. işlemsel kuvvetlendiriciler tüm birlik kazanç tampon olarak kullanılan bu yana TL072 tipi bu rolü oldukça hizmete olacağını bu yüzden, prim cihazların kullanımı, gerçekten önemli değil. size kolayca yapabilirsiniz daha iyi cihazlar (hatta ayrık işlemsel kuvvetlendiriciler) kullanmak istiyorsanız Tabii, söylemeye gerek yok. kullanılan herhangi bir cihaz birlik kazanç için kararlı olduğundan emin olun – bu her zaman bazı cihazlar ile durum böyle değil, dış tazminat kullanıldığında özellikle. Bu durumda, birlik kazanım çalışması için istikrar kapağının üreticinin tavsiye değerini kullanın.

Opamp Pinouts Güç kaynağı bağlantıları (ve bypass kapasitörler) gösterilmemiştir, ancak şema bir çift opamp için standart bağlantılarını gösterir. IC üstten görülüyor. Açıklanan +/- 15V güç kaynağı (bkz Project 05 – preamplifikatörüne için Güç Kaynağı ) yanı sıra bu geçit için uygundur ve kolayca preamp ve crossover 3-yollu sürümünü güç olacaktır. Çift OPAMP’lar için, güç Pin 4 bağlanır (-ve) ve Pin 8 (+ ve).

NOT: Sadece bir kanal 3-Way gösterilir – stereo kurulumu için, iki özdeş filtre devreleri gereklidir.

görüldüğü gibi, 3 Yollu birimi 4 bölüme ayrılır …

 • Giriş Tampon – bütün filtreler frekans ve faz kaymaları önlemek için, düşük empedanslı bir kaynaktan tahrik edilmesini sağlar
 • Yüksek Geçiren – gösterildiği gibi, frekans yaklaşık. 3100Hz
 • Band Geçiren – gösterildiği gibi, kullanılan frekanslar 310Hz yüksek geçiren ve 3100Hz de düşük geçiş vardır
 • Alçak Geçiren – gösterildiği gibi, frekans yaklaşık. 310Hz

3 Yollu modunda, bant geçiren bölümü olan frekans ana alçak geçiş (bas), filtrenin olduğu tam olarak eşit olan bir yüksek geçiren bölümü ve kimin frekans ana yüksek geçiren (tiz) filtreye eşit olan bir alçak geçiren bölümü olmalıdır. (Hayır, bu sadece bu şekilde görünüyor kafa karıştırıcı değildir.) Bu mantıklı görünmüyor eğer açıklama için yukarıdaki tabloya bakın.

o yardımcı olur, bir şeyleri daha net hale getirebilir bir blok diyagram dahil ettik. Bu, aşağıda gösterilen, ve 3-yollu çapraz ağı için tüm bölümleri vardır. Yine, bu mono-, yani iki tam blok stereo sistemi için kullanılır.

Şekil 1C
Şekil 1C – 3 Yollu Crossover Blok Şeması

gösterilen frekanslar sadece referans içindir, ve yukarıda tarif edildiği gibidir. Doğal olarak, bu uygulama uyacak şekilde değiştirilmesi gerekir. low-pass filtre giriş tamponunun çıkışı ve girişi arasında noktalı bağlantı unutmayın. Eğer (gösterildiği gibi yerine) gibi filtreleri bağlamak olsaydı, sistem üzerinden faz kaymaları özetlenebilir çıktı beklediğinizden farklı olmasına neden olur. bölümler en iyi sonucu verecek şekilde birbirine bağlanır – değişiklikler iyi olması muhtemeldir bunların hiçbiri beklenmedik varyasyonlarını neden olur.Opamplar hep kötüsü yapabilir (küçük de olsa) bazı faz kaymasını, ekleyin.

aşağıda gösterilmiştir her bölümün frekans cevapları, eşik frekansı geleneksel -3dB frekansında -6dB noktada değil, unutmayın. Bu olursa olsun tarafından geçirilen hangi filtre bölümünün, bir Butterworth ve Linkwitz-Riley filtre arasında önemli bir fark olduğunu ve sinyaller ses bandında karşısında aşamasında olmasını sağlar. Bu filtrenin elektriksel (ve akustik) özetlenebilir çıktı hiçbir zirveleri ya da dips vardır düz ve hiçbir faz ters üretilmektedir (12dB / oktav filtreleri aksine).

her türlü elektronik crossover ile basit bir test her çıkış için bir 10k direnç bağlayın ve birlikte diğer uçlarını katılmak. girişine bir ses osilatörden bir frekans taraması çalıştırın ve direnç özetleme ağının çıkışında çıkış seviyesini gözlemleyin. Çoğu geleneksel (genellikle Butterworth) çapraz ağları Xover frekansında bir 3dB artış gösterirler ve geri bir oktav ya da bu nedenle her tarafı hakkında referans seviyesine bırakın. çoğu durumda benzer bir etki konuşmacının özetlenebilir akustik çıkışından oluşacak çünkü bu, ideal durum daha az – sürücüler geçiş frekansında her çıkış aşamasında yani (akustik konuşma) ‘hizalanmış zaman’ olduğunu varsayarak. Zaman hizalama yapılmaz ve hoparlör ses bobini arasındaki fiziksel mesafe farkı büyükse (ilgili frekansının fazla 0.1 dalga boyu), faz neden sonra diğer akustik farklılıklar geçit ağ içinde herhangi bir anomali gölgede eğiliminde olacaktır.

şekil 2
Şekil 2 – 3-Yollu Linkwitz-Riley Crossover Ağı Frekans Tepkisi

Bant genişliği daha geniş olmasına rağmen frekans tepkisi, 20kHz 20Hz gösterilir (1Hz daha az kolay ve 100kHz ya da daha hızlı OPAMP’lar ile beklenebilir. Ekleme kaybı 0dB ise, filtrelerde tarafından tanıtılan hiçbir kazanç veya kayıp olmadığı onların geçiş bandı. çaprazlama noktaları her filtrenin -6dB noktaları ile tanımlanan ve 310Hz ve 3.1kHz (yukarıdaki şemadaki beklendiği gibi) yer almaktadır vardır. özetlenebilir yanıt küçük (0.11dB) daldırma dışında, düz diğeri sadece 3kHz altında en. Bu düşük frekanslı geçiti yüksek geçiren bölümündeki faz kaymasına neden olur.

belirtildiği gibi gösterilen bağlantılar kullanılmalıdır. Yukarıda belirtildiği gibi filtreler cascaded değilse, faz anomalileri genellikle küçük (ama kolay ölçülen) tepki varyasyonları neden olur. ESP panoları kullanıyorsanız, doğru kablolama inşaat makalesinde gösterilir.


Çıktı Tamponlar (ve ….)

Eğer bir elektronik geçiti kullandığınızda, güç amplifikatörü hassasiyet ve hoparlör verimliliğini eşleştirmek için her çıkıştan seviyelerini eşitleyici bazı yol gerekir. uygun bir tampon devre bu konuda özel bir şey yok Şekil 3’te gösterildiği, ancak maksimum esneklik sağlamak için 2 kazanç sağlamak için tasarlanmıştır ve tencere empedansı ile herhangi bir yüksek frekanslı kaybına neden olmaz sağlar uzun bağlantılıdır. kazanç direnç değerlerini (Rf1 ve RF2) değiştirilerek değiştirilebilir. birlik kazanç için, RF2 ihmal ve Kf1 için linki kullanınız.

Şekil 3,
Şekil 3 – Tampon Sahne. Bir Başına Çıktı Gerekli

Bu tamponlar, yüksek kaliteli OPAMPlar kullanmanız gereken ve trimpot (bu makalenin başında fotoğrafa bakınız) da dahil olmak üzere, PCB üzerindeki yer almaktadır.

(Ben dahil) Birkaç kişi geçit ünitesi kısa bir ‘cıvıltı’ ya da güç kaldırılır olarak (opamp özelliklerine bağlı olarak) ‘çırpıda’ sahip olduğunu bulduk ve bu bazı DC salıncak eşlik edebilir. Eğer P05B preamp güç kaynağı yeni bir sürümünü kullanıyorsanız, yardımcı çıkış güç olduğunda toprağa kısa tüm çıkışlar 6 kutuplu röle (ya da gerektiği kadar küçük röleleri) etkinleştirmek için kullanılabilir. normalde kapalı kontaklar sadece kısa çıkışları toprağa ve güç uygulandığında kısa kaldırılır. P05 (Rev-B) tahtaları Açılış gecikmesi ve güç kapatıldığında hemen açılışta birkaç saniye geçit kısmak ve olacaktır AC dedektörü bir kaybı var.

tüm ortak işlemsel kuvvetlendiriciler kısa devre koruması var, çünkü bu herhangi bir zarar vermez, ve mevcut 100 ohm çıkış dirençleri daha da sınırlıdır.


Değişken Frekans Crossover

Ana devre şeması da görebileceğiniz gibi, bir 4. dereceden Linkwitz-Riley nedeniyle değiştirmeniz gerekir dirençlerinin çok sayıda değişken bir ağ içine yapmak zor olurdu. Çok Birlefltiriflmifl potansiyometre kullanılması nedeniyle eşleştirme gereksinimleri, önerilmez.Yeterince doğru 8-gang tencere hazır olması pek olası değildir!


Formula Tuning kesinlikle hesaplamaları kendiniz gerçekleştirmek ısrar ederse, formüller vardır …

(1) R, = 1 / (2 x π * 1.414 * F ° C)
(2), C = 1 / (2 x π * 1.414 * f *, R)
(3) F = 1 / (2 x π * 1.414 * R *, Cı)

Burada R = Ohm direnci, π = 3.14159, 1,414 farad Hertz ve C = kapasitans sıklığı = f √2 olduğunu

(1) Bu en mantıklı olan, ilk kapasitans seçmiş olduğunu varsayar. Caps dirençler göre her on yılda daha az farklı değerler mevcuttur. Kondansatörler genellikle, bu yüzden on yılda 12 değerlere sahip ‘E12’ serisi, izleyin:

1.0, 1.2, 1.5, 1.8, 2.2, 2.7, 3.3, 3.9, 4.7, 5.6, 6.8, 8.2, 10

10nF, 10nF – – 100nF ve 100nF – 1uF Bunlar 1nf tüm değerleri elde etmek için, 10, 100 (vs) ile çarpılır. 1uF üstünde ve 100pF altındaki değerler genellikle tüm değerler olarak hazır olmayan ve işlemek için çok zor empedans yaratacak çok büyük ya da çok küçük değerler beri, bu tasarım için kaçınılmalıdır. kapasitans Çok düşük değerleri yüksek direnç değerlerini (gürültülü), ve PCB parça veya hatalar yaratacak kablolama sokak kapasitans hatta küçük miktarlarda anlamına gelir. kapasitans büyük değerler çok işlemsel kuvvetlendiriciler aşırı bozulma veya kırpma olmadan götürmek mümkün olmayabilir düşük empedans demek.

kondansatör değerleri aralığı% 1 dirençler sadece yarısı olduğunu beri (2), yararlı az mı. Gerekli dağınık ve – gerçekten garip değerleri küçük kapaklar paralel kombinasyonlarını gerektirecektir ki, emin olabilirsiniz.

(3) seçilmiş bileşenler size ilk düşünce, ya da standart bileşen değerleri sonra oldukça yakın bir şey hesaplama ile alacak teorik değerleri için ikame edildiği frekansı verecektir kontrol etmek yararlıdır. Genel olarak, daha az 1/3 oktav bir varyasyonu herhangi bir sorun neden olmaz.

hesap makinesi programı da, çok daha kolay ve daha eğlenceli. (Tabii ki hoşuma – Ben yazdım!)

Kondansatör değerleri doğru olması gerekir – standart sunan gerçekten yeterince iyi değil +/-% 10, olduğunu. Eğer varsa (ya da erişebilirsiniz) bir kapasite ölçer, sadece size (onlar ucuz) ihtiyacınız olandan daha fazla satın almak ve% 2 mümkünse veya daha iyi olması için değerleri seçin. Benim deneyim en MKT ve MKP kapaklar tolerans o alıntı aslında daha iyi olduğunu, ancak kontrol etmek gerekiyor! Mutlak değeri özellikle önemli değil, ama oldukça yakın eşleşen çapraz frekansın üzerinde düz bir yanıt sağlamak ve stereo imajını korumak için gereklidir.

‘2C’ değerini almak için en kolay yolu paralel olarak iki kapasitörler, value ‘C’ her kullanmaktır. PCB, bu için tasarlanmıştır. Buna ek olarak, PCB, her bir ‘2R’ değeri için iki yer sağlar, ve seri bulunmaktadır. Bu, her zaman hala ihtiyaç tam bir değer sağlamak olmayabilir E48 veya E96 değerlerine başvurmak zorunda kalmadan, tam ‘2R’ değerini almak anlamına gelir.

Direnç değerleri de doğru olması gerekir, ve% 1 metal film dirençler mükemmel kabul edilebilir. Bu değerlerin daha geniş bir seçenek sağlayan E24 serisi (on yılda 24 değerleri) genellikle mevcuttur. Hem E12 ve E24 serisi değerleri referans için Bileşen Hesaplama (Yardım-Tercih Değerler) mevcuttur. Bu olasılıkların neredeyse sınırsız bir yelpazesi sunuyoruz (48 veya on yılda 96 değerler – – Başar) bazı mağazalar (? Ah, gerçekten) bile E48 veya E96 aralığındaki dirençler elde etmek mümkün olabilir, tıpkı güvenmiyoruz o.Orada E192 serisi de var, ancak bu bulmak zor olması muhtemeldir.


Genel Notlar …

 • Özel olarak, yukarıda sözü edilen beraber, P09 subwoofer uygulama için idealdir. Frekans ayarlanabilir olmasa da, bu tam bir çapraz ağ kullanılan önemli bir sınırlama değildir. Sadece bir filtre var çünkü çoğu subwoofer ‘plakanın’ amplifikatörler değişken filtre kullanmak! O ana sistemi ile sorunsuz entegrasyon için eşik frekansı ve faz çimdik gereklidir. Bazı plaka amper iken do iki filtreleri kullanın, tek ayarlanabilir – alt kendisi beslenme genellikle bu. Ana sistem seçilen frekansının altında hızla yuvarlandı olabilir çünkü P09, hemen hemen her durumda çok daha iyi bir sonuç verecektir. Bu ana hoparlörleri stres olabilecek tüm frekansları çıkararak intermodülasyon bozulma performansı önemli bir gelişme verebilir. Ana hoparlör (MTM tasarımlar dahil) 2 yönlü olduğunda bu özellikle önemlidir.
 • Yukarıda işaret edildiği gibi, bazı OPAMP’lar uygulama ya da güç çıkartılması üzerine geçici bir sinyal oluşturur. Bu yüksek bir ses oluşturmak Çünkü, birçok inşaatçılar çalışma koşulları stabilize kadar devrenin çıkışları yüke bağlı olmayan emin olmak için, gecikmiş bir eylem anahtarı dahil etmek isteyebilirsiniz. Basit bir çözüm, yukarıda tarif edilir ve mükemmel çalışacaktır. Seçenek olarak ise, P05 Rev-B besleme kısma için kullanılmak üzere tasarlanmış bir yardımcı çıkışa sahiptir. TL072 bu sorun için kötü biridir ve genellikle NE5532 veya OPA2134 OPAMP’lar ile ilgili bir sorun değildir. Geçici herhangi bir amplifikatör veya hoparlöre zarar neden olma ihtimali olmakla birlikte, çok güzel ses yok. Kendinizi inşa bir sistem için, orada sorunsuz gerçekleştirmek zorunda büyük bir memnuniyet, bu yüzden muhtemelen kısma röleleri sürmek için P05-B kaynağının aux çıkışını kullanmak için küçük çabaya değer.
 • Açıklandığı gibi çapraz her hoparlör sürücüsü uygulanan her sinyalin faz çaprazlama geçen tüm diğer sinyallerle aşamasında esas olmasıdır, faz tutarlı. Filtreler kullanıldığından, çapraz olduğunu değil nötr faz – frekans değişimleri mutlak aşamasında geniş farklılıklar bulunmaktadır. Bu en karmaşık aktif veya pasif. Basitinden, tüm geçit ağları olduğu nedeniyle bir surround ses ortamda ana (Sol ve Sağ) hoparlörler, merkez ve arka hoparlörler arasındaki olası etkileşimlerin bu söz. Olasılık bazı durumlarda, bir ev sinema sistemi, bu crossover ve diğer geçitler arasındaki faz etkileşimleri bazı malzeme ile uyumsuz olabilir var. Bu etkileşimler hep (olacak ! Her zaman değil sadece aynı geçit frekansları, ama aynı ağlar, sürücüler ve dolap düzenleri – sistemdeki tüm hoparlörler aynı çapraz ağları yoksa) mevcut olabilir. Bu nadiren (eğer hiç) gerçekte böyledir.

 • Eğer çıkış dalga incelerseniz, ses üreteci fazla% 0.1 distorsiyon varsa birden fazla oktav çapraz frekansının altında bir frekans seçtiğinizde, yüksek geçiren çıkışı çok bozuk görünür olacağını unutmayın. Bu değil crossover bir arıza. Temel çoğu zayıflatılmış olduğundan, harmonikler etkili bir (ikinci harmonik için) ve üçüncü 36dB hakkında 24dB artmıştır. Bu çıkış dalga formu çok bozuk görünmesini sağlar, henüz giriş sinyali bir osiloskop temiz olması için görünür. Bir osiloskop üzerinde% 1’in altında herhangi bir bozulma görmek zordur, ancak bozulma bu miktar çıkışı gerçekten çok kötü bir görünüm yapacak. Umutsuzluk etmeyin – tüm iyi.
 • Genel olarak, 2.2nF daha az kapasitörler önlemek ya 470nF daha fazla. Yukarıda belirtildiği gibi, düşük değerler kapasitans başıboş duyarlı hale ve yüksek değerlerin aşırı opamp yükleme neden olabilir. Benzer bir şekilde, direnç değerleri 2.2K ve 22k arasında olmalıdır. işlemsel kuvvetlendiriciler minimum distorsiyon ile düşük empedans (örneğin NE5532, OPA2134, LM4562, vb) sürücü eğer düşük değerler kullanılabilir. Eğer TL072 OPAMPlar kullanırsanız, 2.2K yukarıdaki direnç değerleri tutmak ve engellemek güç kesildiğinde ‘chirps’ bir kısma devresi dahil etmek gerektiğini unutmayın.

Faz değişimi

Ben sözde faz kayması ile ilgili bir sorun olduğunu belirten bir rapor (görünüşte başka bir yerde seslendirilen) duydum. Kısa cevap “saçmalık” olduğunu, ama biraz daha ayrıntılı bir açıklama için çağrılır. Orada gerçekten yüksek ve alçak geçiren bölümler arasında küçük bir faz farkı olacak ve eğer öyleyse nedeniyle bileşen hoşgörü (özellikle kapasitörler) ait bulunuyor olabilir. Örneğin, yüksek geçiren bölümünde kapaklar iki% 1 yüksek (kullanılan 10nF ve 10.1nF kapaklar) iseniz, yüksek ve alçak geçiren bölümleri arasında en az 1 ° faz kaymasını alırsınız. hakkında heyecan almak pek değer – Bu 0.036dB bir tepe neden olacaktır.

Şekil 4,
Şekil 4 – Prototip P09 Heyeti Ölçülen Phase Shift

Yukarıda benim prototip P09 kurulu bir kanal (bu sayfanın başında fotoğrafın bir) ölçülen tepki gösterir. imleçler iki sinyal arasında bir 10us farkı (sarı, mavi yüksek geçiren alçak geçiren mesafesindedir) olduğunu gösterir. 3kHz at, 1 derece 926ns bir zaman gecikmesine tekabül yüzden 10us 10 ° biraz üzerinde. kapaklar iki bir% 10’luk bir fark ~ 7 ° ‘lik bir faz kaymasına neden olur ve 0.36dB tepe veya dip neden olur. Sizin hoparlörler bile yankısız koşullarda çok daha fazla tepki sapmalar olacak ve oda akustiği ile kombine edildiğinde normal varyasyonlar 1dB daha (ama genellikle çok daha fazlası) az beklemek mantıksız.

faz kaymasını en aza indirmek için, sadece mümkün olduğu kadar doğru kapasitörler maç. Eğer rahatsız değil seçerseniz, size herhangi bir fark duymak olacağı son derece düşüktür. Prototip onlar (ı toplu olarak satın almak için birlikte bantlanmış) aynı partiden olduğunu sağlamak için başka kapaklar eşleştirmek için hiçbir girişimde ile inşa edilmiştir. geçit frekansında kayma yok denecek kadar azdır.


ESP Linkwitz-Riley Bileşen Hesaplama

Eğer için tamamlanmış Linkwitz-Riley bileşen hesap kullanılabilir indir . Bu yüksek geçiren ve alçak geçiren hem bölümler için devre şemaları içerir ve aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • bilinen bir frekans ve kapasite direnç hesaplamak
 • bilinen bir frekans ve direnci kapasitans hesaplamak
 • (Standart değer bileşenleri seçilmiştir sonra kontrol için iyi) direnç ve kondansatör değerleri frekans hesaplayın
 • E12 ve E24 serisi için bir grafik içerir. Kondansatörler genellikle E12 serisi takip ve% 1 metal film dirençler E24 serisinde her zaman kullanılabilir.
 • Daha sonra yüksek geçiren seçin, bir low-pass gibi değerleri hesaplayın. Yeni değerler devre ile birlikte görüntülenir.
 • 12dB / oktav ve 24dB / oktav filtreleri hem hesaplar.

Bu program ( ESP-LR13.EXE ) gerçek yürütülebilir dosyadır. Bu programın sürüm 1.3 ve 88KB, bu yüzden aşırı büyük değil. Sadece koyun ve kendi kısayol oluşturmak için nereye karar vermek zorunda böylece hiçbir kurulum programları veya benzeri vardır. Ben ücretsiz olarak piyasaya sürdü beri, arkadaşlarına programı dağıtmak için çekinmeyin – sadece herhangi bir şekilde programını değiştirmek yok ben sormak tümüdür.

Program gerektirir Microsoft VB6 çalışma zamanı kitaplığı sizin makinenizde yüklü değilse Microsoft’un web sitesinden elde edilebilir. Program 32-bit olduğunu unutmayın, bu yüzden önceden Win98 işletim sistemlerinde çalışmaz. Aşağıdaki DLL yüklü olması gereken yere bir kılavuzdur …

İşletim sistemi     VB6 Desteklediği Dosya Konumu
Windows95 Desteklenmiyor
Windows98 c: \ windows \ system
WindowsNT c: \ winnt \ system32
XP c: \ windows \ system32
manzara önceden yüklenmiş olmalıdır
Windows 7 Aşağıya bakınız

Sürücü yükleme sürücü: Her durumda, yukarıdaki C olduğunu varsayar. Bu genellikle böyle olacaktır, ancak bazı tesisler farklılık gösterebilir. Windows7 kullanıcıları için Microsoft VB6 çalışma zamanı kitaplığı çalışacağını yerde önerir, ancak bu 64 bit sürümleri için desteklenen değil. Ben olsa test edilmiş ve hiçbir sorunları (programlar normal olarak çalışır) buldum.

Bir Cevap Yazın