20 Watt Class-A Güç amplifikatörü

Tek uçlu A sınıfı amplifikatör esas olarak sadece bir etkin tahrik çıkış aygıtı vardır biridir. Bu amplifikatör gibi – – güncel bir lavabo pasif “yük” bir direnç, bir indüktör (veya trafo) ya da olabilir. üç temel seçenek mevcut lavabo çok ideal bir seçimdir, en düşük maliyetle en yüksek doğrusallık sağlar.

(Bazı kendine özgü diyebilirsiniz) Bazı ezoterik kullanım indüktörler veya 1 tasarımları: 1 transformatörler, ancak bu hantal ve çok pahalıdır. inşaat azami standartlarına yapılan sürece kayıplar bağımlı frekans ve doğrusal olmayan olduğundan, bunlar kaçınılmaz, ses kalitesi üzerinde negatif bir etkiye sahip olacaktır.

Bu amfi 60W güç amp (temel devresi kullanan Endeksi bakınız ), ama gerçek A sınıfı operasyon için modifiye – bu çok güzel olmalı! Bu amfi birkaç okuyucular tarafından inşa edilmiştir, ve aldığım raporlar çok olumlu olmuştur.

simülasyonları ile her şey beklendiği gibi görünüyor, ama aslında onu inşa ve iyice test henüz olmasına rağmen, kimse şimdiye kadar herhangi bir sorun olmuştur. +/- 20 Volt malzemeleri kullanarak – düzenlenmiş, geleneksel ya da bir kapasitans çarpan kullanarak aslında kırpma önce yaklaşık 22 W yeteneğine sahip olması, ancak büyük bir soğutucu kullanmak için beklemek gerekir – bu amfi sıcak çalışacaktır.


Sükunet akımı 2.6a aşağı 3A üzerinden biraz benim önceki girişimleri ve simülasyonlar düşürüldü – ama yine de amplifikatör başına yaklaşık 110W dağıtmak olacak!

dikkate alınması gereken bir kaç şey vardır – benim orijinal makalede, uygun bir akım lavabo önerdi. Bu kesinlikle işe rağmen, yayılımı aslında MJE2955 cihazlar için üst sınırı aşıyor. Her W 55 çalışan ve onlar yüksek bir sıcaklıkta (muhtemelen yaklaşık 70 ° C) olacağı göz önüne alındığında, maksimum güvenli güç kadar açıkça iki cihaz kullanılması gerekir, sadece 45W biraz üzerinde. iki tane, her bir transistör dağılımı “sadece” 27.5W, ve bu da durumdan soğutucu için daha düşük bir ısı direnci sağlar.

Ben kuvvetle ya TO-3 transistörler, veya büyük (yüksek enerji tüketen) plastik kasa cihazlarını kullanmanızı öneririz. soğutucu için transistörler ısı transferi bu amplifikatör ile karşı karşıya gelecek en büyük sorun olacak.

Şekil 1
Şekil 1 – MJE2955 İçin Güç Derating

Alternatif (hatta TO-3 tarzı geri dönmeyi) büyük transistör kullanmak, ancak iki paralellenmiş transistör kullanarak uzun vadede hala daha ucuz bir seçenek ve MJE2955 cihazlar için yeterli güvenlik marjı sağlar. bu tasarım için daha fazla veya daha az doğrudan eşdeğer olduğundan, TIP2955 transistör da kullanılabilir unutmayın. Eğer daha sağlam cihazlar kullanmak istiyorsanız, ben TIP36 (A, B veya C) öneririz.

aşağıdaki gibi orijinal 60W amfi gelen değişiklikler şunlardır:

  • Kutuplama diyotlar ve 47 Ohm direnç kaldırıldı
  • Alt transistör dizisi çıkarıldı ve bir akım lavabo ile değiştirilir.
  • Güç kaynağı voltajı 25V Maksimum +/- indirgenmiş (+/- 22V önerilir)
  • uzun kuyruklu çiftinin “kuyruk” basit bir dirence basitleştirilmiş oldu
  • Bu LTP dengeler – DC Trimpot kullanılarak ayarlanabilir ofset
  • düşünüyordun soğutucu ancak büyük, daha büyük bir birini kullanın!

şekil 2
Şekil 2- Yeni 20W Class-A Amplifikatör

çıkış sahne cihazlar aynı kavramına dayanmaktadır beri gösterilen akım lavabo, çok yüksek doğrusallık olmalıdır. 0.25 Ohm direnç küçük keder (paralel 4 x 1 Ohm 1W dirençler) neden gerektiğini, ancak BC549 baz-emetör gerilim akımı belirler çünkü bazı deneyler, burada gerekli olabilir. Bu devre bileşik çiftinden herhangi bir aşırı taban akımı çalmak için BC549 kullanarak çalışır. En kısa sürede 0.25 Ohm direnç üzerindeki gerilim 0.65V aşar aşmaz, transistör yanar ve hemen hemen anında denge sağlıyor.

İlk LTP transistörü kollektör içinde 1k potansiyometre ayarlanabilir ofset DC verir. nominal değer 400 ohm civarında olmakla birlikte, o değişken hale DC sıfır birkaç mV dahilinde mahsup çıktı ayarlamanızı sağlar.


Optimum Akımı Belirlenmesi

Sınıf-A amp için ideal işletme akımı pik hoparlör akımının yaklaşık% 110 olacaktır. hoparlör sistemi 8 Ohm (bu amp için tasarım empedans) nominal empedansı varsa, o zaman bir +/- 22V kaynağı ile maksimum (teorik) hoparlör akımdır …

I = V / R = 22/8 = 2.75A

benim orijinal hesaplamalarda, ben 2.6a bir sakin akımı karar – Yukarıdaki hesaplama çıkış aşamasında kayıpları dikkate almaz, çünkü bu, gerçekten sorun yok. Uygulamada, en çok 3 Volt çıkış aygıtları, yayıcı direnç ve sürücü transistörleri kayıplar göre, çıkış devresinde kaybolur muhtemeldir.

Bu şimdi 19V tepe (2.375A 8 @ Ohm) maksimum gerilimi verir. % 110 geçiştirmek faktörü uygulamak 2.6125A veya 2.6a yeterince yakın bir çalışma akımı verir. Bu zirveleri uygulamada yerine getirilmesi durumunda, bu 8 Ohm içine 22,5 W bir çıkış gücü verir.

-ve arz ray akım sabit kalır, ancak bu + ve tedarik ray, normal kararlı durum akımı (-ve kaynağı ile aynı) değişecektir unutmayın. Sinyal uç noktalarında, akım (üst transistör açık) iki katına çıkacak, ya da neredeyse sıfır negatif zirveleri için düşecek. Eğer en tasarımlar için metinde belirtilen görmezsiniz ancak bu, tek uçlu A sınıfı amplifikatörler için yaygındır. Bu güç kaynağının tasarımı karmaşık hale getirebilir.


Şu durgun Ayarlama

Geçerli anlamda direnç optimum daha yüksek bir değere yapılırsa (örneğin 0.33 Ohm 5W), sen silecek BC549 tabanına gidiyor direnç karşısında bir Trimpot kullanabilirsiniz. Bu daha doğru akımı ayarlamak için izin verecektir. duyu transistör (örneğin soğutucular ve güç dirençler gibi) ısı kaynaklarından uzak tutulmalıdır veya amfi sıcak alır gibi güncel düşecek unutmayın. silecek -35V besleme hattına aşağı sarılır, geçerli lavabo mevcut sonsuz batmaya çalışacaktır, çünkü bir Trimpot kullanıyorsanız çok dikkatli olun – bu hasara neden olabilir (hafif koymak için). (Çıkış cihazları koleksiyoncular yani) en olumlu ucunda silecek ile başlayın ve istenen ayar elde edilinceye kadar dikkatli bir şekilde akımı artar. Bir turlu pot kullanımı son derece (aslında, neredeyse zorunlu) kullanılması tavsiye edilir.

Şekil 3,
Şekil 3 – Değişken Akım Kaynağı

Şekil 3 mevcut lavabo değişken yapmak için önerilen bir yol gösterir. 1k sabit bir direnç pot (açık devre olur bile sağlar yapar nadiren olsa da, olur), sahne sonsuz akım çekerler denemez. Sıcaklık stabilize etmek için zaman tanımak unutmayın – bu soğutucunun büyüklüğüne bağlı olarak, 10 dakika veya daha uzun sürebilir. Büyük soğutucular daha büyük bir termal kütleye sahip ve son çalışma sıcaklığına ulaşması uzun sürer.

Soğutucu bir Class-A tasarımın önemli bir parçası olduğunu ve bu en az 0.5 ° C / Watt ısıl derece ile bir lavabo amp için zorunludur. Yaklaşık 110W durgun bir dağılımı, 25 ° C ortam sıcaklığında transistörler 80 ° C’de çalışacaktır “İngiliz Standardı” için böylece 0.5 ° C / W soğutucu, 55 ° (ortam üzerinde) bir sıcaklık artışı verecek olan. Bu sıcak . Mümkünse, 0.25 ° C / W termal değerlendirme daha ılımlı 55 ° C ya da öylesine aşağı sıcaklığı tutmak hangi tercih edilir – bu hala sıcak ama tolere edilebilir.

Ben herhangi bir müstakbel oluşturucu soğutucu için transistör iyi bir termal transfer elde zorluklara daha iyi bir anlayış kazanmak için, soğutucular makalesine okur düşündürmektedir. TO-3 güç transistörleri (MJ2955) kullanımı da bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın