Düşük Gürültü Preamplifier

Bu ideal düşük empedans (600 Ohm nominal) mikrofonlar için uygundur düşük gürültü mikrofon preamplifikatör, bir tasarımdır. Bir sınırlama, bir ev kayıt ortamında bir sorun değil, hangi dengeli değil, ancak uzun kablo ile çalışır ya da düşmanca bir ortamda gürültü almak için mikrofon kurşun (ve dava) izin verebilir olmasıdır.

girişindeki 1 mikrofon trafosu çok yüksek dengeli bir preamp haline dönüştürmek olacaktır: gösterildiği gibi (iyi sonuçlar burada gösterildiği gibi sahnede kullanılan olmasına rağmen), ama bir 1 eklenmesi, profesyonel çalışma için gerçekten uygun değildir performans.Birçok durumda, iyi bir mikrofon trafo hiçbir zemin başvuru olduğundan aslında, aktif dengeleme devreleri daha iyi performans göstereceğini (ya da olmalıdır). Dengeli kablo kalkan elbette topraklanmalıdır, ama canlı müzik ve stüdyo çalışması ile benim deneyim, daha az gürültü iç kablolama yüzer ise alınır.

İyi mikrofon transformatörler gelmek oldukça zor ve pahalı olduğunu en üzüntü vericidir. Eğer önemsiz kutusuna uygun bir tane var olur, bu devre ile denemeye – Sana sonuç ile hayal kırıklığına uğrayacaktır şüpheliyim. Ben ön-of-House, foldback (monitör) ve stüdyo mikserler bu devreyi kullanılan ve yönetilen mükemmel sonuçlar elde etmek için var – Ben hala bu devreyi kullanarak (şimdi sadece ara sıra kullanın) biraz 6 kanal mikser, ve asla hatta biraz bile OPAMP’lar en değiştirmek (ya da bu konuda Şekil 3) için cazip.

Şekil 1
Şekil 1 – Mikrofon güçlendirici

Bu 30V bir iyi düzenlenmiş (veya son derece iyi düzeltilmiş) besleme gerilimini gerektirir ve genellikle tipik bileşen formalar için izin etrafında 7V RMS maksimum çıkış seviyesini sağlamak mümkün olacaktır. bileşen değerleri gösterilmiştir ile, empedans uydurma bir 600 Ohm mikrofon için doğru ve kazanç bu yakın miked vokal ya da enstrüman amplifikatörler için kullanılan herhangi bir mikrofon ile kullanmak için çok yüksek olduğunu yaklaşık 40 Not, ancak normal için uygundur konuşma.

‘Set Gain’ Direnç bir 50k doğrusal pot yaparak, kazanç tüm ayarları düşük gürültü ve distorsiyon ile 40 (32dB) maksimum, kadar hemen hemen 0 dan değiştirilebilir. vokal mikrofon iyi bilinen bir marka çıkış seviyesi üzerinde 1 Volt tepe-tepe yüksek sesle şarkıcılar ile ölçülen, çok düşük çıkışı olan mikrofonlar ‘geleneksel bilgelik’ açıkça yanlıştır edilmiştir. Bu nedenle, değişken kazanç ile preamp yapma neredeyse temel bir gerekliliktir.

Bu geri bildirim direnci ayırmadan ve uygun büyük bir değer kapasitör ile R5 atlayarak elde edilir – bu küçük devrenin açık döngü kazancı yaklaşık 3,400 olduğunu. Bütün bu tek kuvvetlendirme transistörden!

Ben bu çok kurarken alınan ölçümler, 0dBm (yaklaşık 775mV) bir çıkışına 86dB göreli hakkında olmalıdır gürültü oranı sinyal 40dB bir kazanç ile çok eşdeğer giriş gürültüsü, -127dBm hakkında olduğunu göstermektedir. Bu 20kHz bant genişliği için yaklaşık 3.2nV√Hz veya 446nV eşdeğer giriş gürültü çevirir. Bunun nedeni mikrofon kendisi gibi yok edilemez diğer yabancı sesler gürültü, pratikte tamamen ulaşılamaz. çok kolay bugünlerde çok daha düşük gürültü almak için, ama bunlar (1970’lerde) miktarda yapılmıştır zaman böyle basit bir devre için kötü bir çaba değildi. O zaman bile, düşük gürültü kesinlikle mümkün, ama devre karmaşıklığı ve maliyeti çok hızlı bir şekilde artmıştır.

Söylemeye gerek yok, metal film dirençler kullanılması mümkün olan en iyi ses performansı elde etmek için bir zorunluluktur. elektrolitik kapasitörler için gereksinim şey ödün vermeyen ve nispeten büyük değer kapakları dahil empedansları için bir zorunluluk vardır.Düşük Kaçak Electros kullanılması çabaya değer olabilir, ama ben bu seçenekle denediği değil. Bu devrede katı ‘etiketi’ tantal kapaklar kullanılır, ama onlar (ya da idi) iğrenç şekilde güvenilmez ve ben yaklaşık 20 küçük 8 kanal sahne karıştırıcı bir toplu her tantal kap değiştirmek için gerekli olduğunu sonra bunları kullanarak durdurdu. Ben etkilendim değildi!

Bu sessiz bir preamplifier, ancak düşük empedans girişlerine sadece uygundur – giriş empedansı arttıkça gürültü rakam hızla düşer. Tasarım – Q1 için kollektör akımı özellikle – gürültü dayanıyordu / BC549 Philips sürümü için geçerli / empedans grafikleri – küçük varyasyonlar, farklı transistörler, ya da diğer üreticilerin BC549 cihazlarıyla muhtemeldir.

Tüm devre doğal Class-A ve 32dB bir kazanç, en az 100 Ohm bir çıkış empedansına sahiptir. Önerilen yük empedansı 22k veya daha büyüktür, bu yüzden ton kontrolleri ya da fader’ı bir dizi sürüş oldukça yetenekli. kaliteli bir opamp ile arabelleğe doğal çıkış empedansını azaltmak (ve aynı zamanda çıkış tahrik yeteneği ve açık döngü kazancı artırır) Şekil 3’te örnekte gösterildiği gibi olacaktır.

aynı tasarımı, 6 ila 24 kanallardan mikserlerde karışım yolu için sanal Toprak karıştırıcısı olarak kullanılmıştır. Tek değişiklik girişindeki 1K2 direnci kaldırmak ve doğrudan karışım otobüs bağlamaktır. Optimum empedans düşük gürültü için muhafaza edilmesi gerekir, bu yüzden bir 10 kanal mikser için, her kanal otobüs 12k 20k için bir çıkış direncine sahip olmalıdır. Daha az kanal alt direnci ve tersi gerektirir.

şekil 2
Şekil 2 – Preamplifikatör 12V Sürüm

Şekil 1 devre nedeniyle tek + 30V arz insanları vazgeçirmek gibi görünüyor. Şekil 2 12V kaynağından preamp çalıştırmak için gerekli direnç değerlerini gösterir, ancak doğal olarak çıkış gerilimi önemli ölçüde kırpma önce azalır. Bu insanların istediği şey gibi görünüyor ben, daha düşük voltaj çalışması mümkün olduğunu göstermek için bu sürümü dahil ettik.


Açık-Döngü Kazancı artırılması ve Çıkış Empedans azaltılması

Eğer ekstra çaba (doğrusunu ben yapmak) değerinde olduğunu düşünüyorsanız, bir sonraki sürümü ilginçtir. Tek bir kuvvetlendirme transistor ya da 120dB üzerinde – bu yapılandırmanın açık döngü kazancı artık şaşırtıcı 1.200.000 olduğunu. Bir önceki devredeki yayıcı takipçisi temelde bir ‘yüksek teknoloji’ versiyonu – opamp birlik kazanç tampon görevi görür.

Şekil 3,
Şekil 3 – mikrofon preamp Modifiye Sürüm

Açık döngü kazancı, hem de çıkış empedansı ve çıkış tahrik kabiliyeti gibi tüm gelişmiş olmasına rağmen, gürültü rakam biraz daha kötü olması beklenebilir. Gösterilen değerleri ile kazanç 32dB kalır ve opamp (yani + 30V ve 0V raylarından güçlendirilmiş olmalıdırDEĞİL bölünmüş kaynağı – gerilim opamp için çok yüksek olacaktır). Bu sürüm aslında inşa ve ciddi olarak kullanılan, ancak simüle edilmiş ve uygulanabilir bir öneri olduğunu olmamıştır – bu sorunsuz açıklandığı gibi çalışmak için beklenebilir.

Bir Cevap Yazın