Kapasitans Çarpan Kaynağı

I (Doz) ‘Zen Ölümü’ adlı John L Linsley-Hood’un Class-A amplifikatör ve ESP türevi için şematik sağladı beri, bazı okuyucular kavramı ile deneme yapmak isteyebilirsiniz hissetti. Ne yazık ki, çok düşük dalgalanma güç kaynağı tüm Class-A amper için gerekli ve en yaygın çözüm düzenlenmiş kaynağı kullanmaktır edilir. Temel devre makalesinde sağlanan, ancak oluşturucu tüm tuzaklar bilir varsayılır. Verilen şematik bir kapasite çarpan filtresi (bir regülatör) için aslında, ama biraz eksik (hissediyorum) ve önemli ölçüde geliştirilmiş olabilir.


UYARI: Bu güç kaynağı elektrik işletilen Çünkü inşa veya birim test ederken çok dikkatli icra değilse, elektrik riski vardır. Eğer şebeke destekli ekipman ile yeteneklerinize güveniyorsanız değilseniz, inşaat girişimi yok …. lütfen hiçbir koşulda!


(Uygun şekilde tasarlanmış ve inşa edilmiş ise) gerçek düzenlenmiş arz performansı genellikle mükemmel olacak olsa da, yüksek akım için bir takım sorunlar vardır, düşük dalgalanma tasarım regülatörleri kullanılması durumunda. Ana olanlardan ikisi şunlardır:

 • regüle çıkış voltajı doğrultucu / filtre kombinasyonu mümkün olan en düşük geriliminden daha düşük olmalıdır – Şebeke dalgalanma dahil. Bu trafo düzenlenmesi ve şebeke varyasyonları bağlıdır.
 • Devre mümkün olan en yüksek şebeke gerilimi redresör / filtreden tüm aşırı gerilim dağıtma yeteneğine sahip olmalıdır.

egzersiz aşkına, aşağıdaki özelliklere istediğinizi varsayalım:

 • Çıkış Gerilimi – 20 Volt (+ ve -ve)
 • Çıkış Akımı – 2.5 Amper max. (1.25 Amper ortalama)
 • Şebeke Gerilimi – 230 VAC anma
  • 260 VAC Maksimum
  • 200 VAC Minimum

İngiltere, Avrupa ve Avustralya, nominal 230V şebeke kullanmak beri bu özellikler, tipik, ama gerilimler kolayca ABD 120V şebeke elektriğine için ölçeklendirilebilir. Tüm değişikliklere tabi uzun ve kısa vadeli hem de.

Biz, aslında tüm transformatör / redresör / filtre kombinasyonu çıktı mümkün varyasyonları şebeke giriş gerilimi o ilgilenmiyor.

En regülatör devreleri onlar düzenleyen olamaz, altında bir ‘terk’ gerilimi, beri 20 Volt düzenlenmiş bir çıkış için, biz, yaklaşık 23 Volt bir minimum giriş gerilimi gerekir. Bu gerilim şebeke DC üzerine yerleştirilebilir olan dalgalanma dahil mutlak minimum (Şekil 1 e bakınız). Tüm hesaplamalar için ben 50Hz şebeke beslemesini varsayıyorum unutmayın. Sonuçlar 60Hz (ABD’de kullanıldığı gibi) için biraz farklı olabilir, ancak anlamlı değildir olacaktır.

Şekil 1
Şekil 1 – Temel Redresör

regülatörün giriş gerilimi bırakma voltajının altına düştüğünde, regülasyon, doğal başarısız olur ve dalgalanma çıkışında görünecektir. Bu sonuçta çok mırıldanıp neden ve şikayet, bizim kulaklarına kendi yolunu bulacaktır, ve kaba sözler kesinlikle çok geride olamaz!


Tasarım Esasları – Regülatör

Biz (bu bir tam dalga köprü doğrultucu için oldukça tipiktir) trafo / redresör / filtre% 10 mertebesinde bir düzenleme olacağını kabul gerekir. zirve dönüşüm (2 kare kökü), artı deneyime dayalı birkaç varsayımlar normal 1,414 RMS kullanarak, bu nedenle bizim asgari şartı vardır: –

 • Trafo (yüksüz durumda) çıktı – 16.3 V RMS (her arz) artı diyot kayıpları (0.65V) = 17.6V (yaklaşık)
 • trafo ve doğrultucu diyotlar 0.3 Ohm eşdeğer seri direnç varsayalım
 • bir başlangıç ​​değeri olarak 4,700μF bir filtre elektrostatik kapasite varsayalım

Bu beklendiği gibi yaklaşık 23,5 Volt bir yüksüz voltaj sağlayacaktır. yaklaşık 2.5 Amper yüklenen, bu değişecek:

 • Çıkış voltajı 19,5 V DC (ortalama) düşer
 • Dalgalanma gerilim biraz üzerinde 1 Volt RMS (1.5 Volt tepe, üçgen dalga)
 • 1.5V dalgalanma = 18 Volt – Asgari çıkış voltajı şimdi 19,5 olduğunu

Bu rakamlar simüle edilmiştir, ama gerçekte kuşkuyla yakın olacak!

Kolaylıkla çok daha voltaj 23 Volt minimum gerilim muhafaza edilmesini sağlamak için gerekli olduğunu görülebilir. Bu 25.4 Volt, daha az yaklaşık 2 Volt tepe dalgalanma ortalama DC sağlayan, 22 V RMS bir transformatör gerilimi gerekli olduğunu (benim güvenilir simülatörü tekrar) çıkıyor. Yeterince yakın.

Şimdi gerçekten kötü bit geliyor! Yukarıdakilerin hepsi mümkün olan en düşük şebeke geriliminde durum olmalıdır. (Benim) aklı uğruna, bu yukarıda kötü durum bu kadar, 200 V AC olduğu varsayılır maksimum transformatör 22V çıkışı artık 28.6V olan 260V evi. Tam yük (2.5A), bu neredeyse 35V ortalama bir DC gerilim elde edilir.

Yani regülatör 25.4 Volt bir minimum giriş gerilimi ve 35V maksimum olacak, bu yüzden güç kaybı olacaktır:

 • Minimum giriş geriliminde 6.75 Watt ortalama ve 1.25A ortalama akım
 • Maksimum giriş geriliminde 18.75 Watt ortalama (ayrıca 1.25a at)
 • Bir yerde anma şebeke besleme gerilimleri ve çıkış akımı değişimleri arasında.

Yukarıdaki rakamlar 1.25A ortalama olduğunu unutmayın, ancak (2.5A at) tepe dağılımı en kötü durum için yaklaşık 37W de, çift olacaktır. Bu ısı bir sürü imha etmek için, ve için yiyecek ve içecek gerekir. Ben de nominal 230V için 200V AC minimum iyimser olabileceğini belirtmeliyim (230V% 10 23V) ve gerçekte biz daha düşük gerilimlerde karşılamak gerekebilir. Bu daha da kötü denklemi yapar!

en kötü durum yerleştirmek için, güç kaynağı soğutucu beklenen en yüksek şebeke geriliminde aşılmadığı maksimum cihaz sıcaklığını sağlamak yeteneğine sahip olmalıdır. ‘normal’ şebeke geriliminde regülatör düzenleme çıkabilir, ya da şiddetli dalgalanma ses kalitesini bozmasını ve sesli hum neden (çift şebeke frekansında ve korkunç sesler bir üçgen waveshape ile), çıkışta görünecektir .


Kapasitans Çarpan – Tasarım Hususlar

endişelenecek tek gerçek şey gerekli filtreleme derecesi! Biz (dalgalanma bileşeni dahil) DC giriş daima çıkış voltajını aşan emin olmak için, en az 3 Volt kapasitans-çarpan filtre boyunca kayıp olacağını kabul gerekir. yük akımı sürekli değilse geçici performansı da dikkate alınması gerekebilir.

varlığını her standart güç amplifikatörü şimdi oldukça mutlu yapar, bu yüzden tabii ki bir sorun değil – bir düzenleme olduğundan, güç amplifikatörü şebekeden gerilim değişimlerini kabul yeteneğine sahip olmalıdır. çıkış gücü etkilenir unutmayın, ancak bu tüm amper ile olur ve bir regülatör olmadan kaçınılması mümkün değildir.

Biz şimdi, nominal şebeke gerilimi (220V AC demek) için tasarım ve çok basit devresi ile, normal kullanımda fazla 4 yaklaşık Watt kaybolacaktır bir filtre sağlayabilir – ne olursa olsun şebeke geriliminin. evet (böylece 1,000μF kondansatör (elektrikle) görünen bir 1 Farad olmak – Şekil 2 çıkış cihazının dibinde görünen kapasite etkin bir cihazın kazanç ile çarpılır bir kapasite-çarpan filtresi, temel yapılandırmasını göstermektedir , 1,000,000μF) kapak, çıkış cihazındaki 1000 kazanç varsayarak.

şekil 2
Şekil 2 – Single (Temel) Kapasitans Çarpan

Bir sadece bir çift temini için 1F kapaklar bir çift kullanabilirsiniz, ama bu tür cihazların bir eksiklik fark etmiş (başka 5V ‘Süper Kondansatörler bilgisayarlarına ya da sık sık araba güç amper ile kullanılan masif kapakları bellek yedekleme için kullanılır). onlar yaklaşık 35V anma gerekir, ve önemli dalgalanma akımı yeteneğine sahip olacak, ben yardım edemem, ancak bu uygun bir seçenek olmadığını hissediyorum.

Her iki yöntem de 5mV RMS de altında bir dalgalanma sağlayacaktır, ancak çarpan üçgen dalga formu çıkarma avantajı vardır – bu bir sinüs dalgası değil, hatta bir 1F kapasitör ile durum olurdu çok daha düşük harmonik içeriğe sahiptir.

Bir güç transistörü için 1000 bir kazanç elde etmek için, bir Darlington kullanmanız gerekir – bir kapsüllü Darlington cihaz veya bir Darlington çifti bağlı ‘sıradan’ transistör bir çift ya (Şekil 3). bu cihazları elde daha fazla esneklik sağlar ve genellikle daha iyi performansa sahip olacağından İkinci yöntem, benim tercih edilen seçenektir. Şekil 4’te gösterildiği gibi, başka bir alternatif İlginç bir şekilde, tamamlayıcı bir devre dağılımı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda hum filtreleme anlamında marjinal iyi bir performans sağlayabilir, tamamlayıcı bir geri besleme (Sziklai) çifti kullanmaktır.


Kesin Tasarım

Yukarıda açıklanan basit kapasitans çarpan filtresi bir başlangıç ​​noktası olarak oldukça tatmin edici, ama onun çalışma karakteristikleri çıkış transistörü (lar) kazanç üzerinde çok bağlıdır. İhtiyaç duyulan şey olan performans dirençler ve kapasitörler tarafından belirlenen bir devredir ve (bunlar hala sağlanan filtreleme derecesi üzerinde bir etkisi olmasa da) aktif cihazların nispeten bağımsız olan.

Biz de dalgalanma ret artırabilir ve bir çift temini için nihai devre (simüle olarak 250uV RMS hakkında) Bu devre, tipik cihazlarla 1mV daha azına dalgalanma azaltır Şekil 3’te gösterilen ve çıkış transistörü başına en az 4 Watt dağıtır edilir 1.25A sürekli çalışma akımı.Gerçek tel direnci beri, uygulamada bu düşük uğultu seviyesine ulaşmak olası değildir. Ancak, dikkatli düzeni ile kolayca az 10mV çıkış uğultu ve gürültü tutmak gerekir, ve bu seviye herhangi bir güç amplifikatörü uygulama için daha kabul edilebilir olduğunu.

Ek direnç ile kapasitans bölerek, daha etkili hum azaltan ikinci dereceden filtre (12dB / oktav rolloff), oluşturmak ve aynı zamanda bir ‘uğultu’ yapmak eğilimindedir yüksek mertebeden harmonik (daha kaldırır ‘ buzz ‘-) çok daha sesli ve sakıncalı. yere direnç transistör kazanç değişimlerine karşı devreyi stabilize, ama biraz dağılımı artırır. Bu yeterli gerilim kısa vadeli varyasyonları için izin vermek için çarpan arasında olmasını sağlamak için bilinçli yapılır.

gösterilen 12k direnç için transistörleri ve besleme gerilimini göre ayarlanabilir gerekebilir. değeri azaltılması çıktı cihazlarında yayılımını artırır ve çıkış gerilimi düşürür. Herhangi bir yararı, bu direnç artırarak elde edilecektir olası değildir, ancak artan hum (pek bir yarar) karşılaşabilirsiniz.

Şekil 3,
Şekil 3 – Komple Çift Kapasitans Çarpan (Darlington Çifti)

Bu inşa etmek kolay bir tasarım, ama dalgalanma akımlar nedeniyle kötü topraklama veya güç kablolama uygulamaları çıkışında üst üste edilmemesini sağlamak için büyük dikkat gerektirir. şematik bir ‘yıldız’ topoloji kullanarak, çeşitli bileşenlerin gerekçesiyle birbirine nasıl olması gerektiği göstermek için çizilir. Bu takip edilmezse, o zaman aşırı uğultu sonucu olacaktır.

Normal olarak, şematik bir diyagramdır, elektrik bağlantıları yerine gerçek devre düzeni göstermek için tasarlanmıştır. Bu diyagram bir istisnadır ve fiziksel düzeni (en azından, çok mümkündür olarak) şematik eşleşmesi gerekir.

Bu durumda, bir yerde 18 ve 22V AC arası – trafo merkezi-aday olduğunu ve her iki tarafta eşit gerilim gerektirdiğini unutmayın. Merkez-tap iki giriş filtresi kapasitörler (10,000μF) ortak bağlı olduğu en önemli ve bu ortak bağlantı mümkün olduğunca kısa olması.kapaklar katılmak için sağlam bir bakır çubuğun kullanılması tavsiye edilir. Aynı şekilde, bir katı bakır diski (veya kare) kondansatör merkezi musluğa olabildiğince yakın bağlı ortak zemin için önerilmektedir. Ana toprak bağlantısının direnç çıkışında asgari uğultu sağlamak için kritik olduğunu ve çok düşük olamaz.

Devre çok basit olduğu için, bir baskılı devre kartı gerekli değildir ve tüm bileşenler basit noktadan noktaya kablo ile bağlanabilir. Yıldız topraklama ödün vermeden, mümkün olduğu kadar kısa, tüm potansiyel tutun. Watt (veya üstü) için yaklaşık 5 ° C bir termal direnç ile bir lavabo oldukça yeterli olmalıdır (her çıkış cihazı için bir tane) – kolaylık için, sürücü transistörleri büyük olması gerekmez soğutucu, üzerine monte edilebilir. ısıl direnç düşük soğutucu her şeyin çalışacağını unutmayın – bu güvenilirliğini artırır.

kapasitans (özellikle girişindeki) artırılması tavsiye edilir, ve mutlak minimum olarak 4,700μF öneririm. Daha kapasitans daha da uğultu azaltmak ve kısa vadeli şebeke gerilimi değişikliklerine karşı daha fazla istikrar sağlayacaktır. onların ani akım talepleri hesaba Class-AB amplifikatörler açarken Artan çıktı kapasitans yardımcı olacaktır. şarj akımı çok yüksek olacaktır ve seri geçiş transistörleri aşırı yüklenmesine neden olabilir gibi ben 4,700μF fazla önermiyoruz.

(Örneğin 2N3055 gibi) genel transistör tipi kullanılabilir, ancak (bir cihazdan diğerine) biraz daha stabil özelliklere sahip cihazlar kullanıldığında daha iyidir. gösterildiği gibi, plastik (220-TO veya TO-218) cihazlar çıkışı için iyi, ama yüksek gerilim ya da akım gerekiyorsa size TO-264, TO-247, TO-3P, TO-3 kullanmanız gerekebilir (vb ) türleri.

bileşenler için, ben bir başlangıç ​​noktası olarak aşağıdaki (veya eşdeğerleri) öneririm:

çıktı Transistörler TIP35 (-ve temini için TIP36)
Sürücüler BD139 (-ve temini için BD140)
dirençler tüm dirençleri için 1 / 4W metal film
diyotlar 1N4001 veya benzeri
Electros Hiçbir öneri, ama onların çalışma gerilimi aşılmaması emin olun ve Kutupların. (Polyester atlayarak gerçekten gerekli değildir, ama daha iyi hissettiriyor eğer, bunu)
köprü doğrultucu 35A Amp köprüye 20 tavsiye edilir. Bu overkill, ancak zirve akımlar özellikle büyük değer kapasitörler, yüksek. Ayrıca, normal akımlarda asgari diyot kayıpları sağlar.
transformatör toroidal bir kullanın. temini için Güç (VA) değerlendirme gösterildiği gibi amplifikatör için gerekli olması gerektiği gibi. 5 kez amplifikatör gücü – Çift 20W Class-A amfi ideal 200VA minimum trafo değerine sahip olacaktır. (VA bazen yanlış watt alıntı unutmayın). Birincil gerilim nerede yaşadığınıza bağlı doğal bağlıdır.

Çıktı ve sürücü transistörleri Eşleştirme gerekli değildir ve sesli olduğunu herhangi bir dereceye kadar performansını etkilemez. En yüksek kazancı (h cihazları kullanmak FE iyi sonuç için mümkün). Transistör kazanç Tipik çalışma mevcut veya ölçülen değer kullanışlı değildir (veya yakın) ölçülmelidir.

(Bu mümkün olup olmadığını veya paralel sargılar) tek uçlu modda yukarıdaki devreyi kullanmak için, trafo tek bir sargı gerekir. Basitçe (ortak zemin noktasının altında yani her şeyi) Şekil 2’de görüldüğü gibi trafo ve köprü tel ve negatif çarpan devresini kapalı tutun.Tam bir çift tek kutupluluk sürümü için aşağıya bakın.

tamamlayıcı (aka Sziklai) çifti gösterilen Darlington bağlantı yerine kullanılması durumunda seri geçiş transistör üzerinde gerilim düşümü azaltılabilir. Pozitif arz için, sürücü BD139 (NPN) olabilir, ancak çıkış aygıtı TIP36 veya TIP2955 (PNP) olacaktır. Örnek için bakınız Şekil 4. Bu düzenleme, bir Darlington çifti ile hemen hemen aynı kazanç vardır, ama genel olarak dağılımı biraz daha düşük olduğu için düşük ileri gerilim bir avantaj olarak kabul edilebilir.


Bir Kapasitans Çarpan Class-AB Amper ile Filtre Kullanma

Bu devre Class-AB amplifikatörler için oldukça uygundur, ancak mevcut şartlar bu kadar çok farklı çünkü, çıkış çok daha büyük bir kapasitans ekleyerek bir zorunluluk olduğunu unutmayın. ters güç kaldırılır transistor (ler) kutuplama (ve yok) olasılığını önlemek için gösterildiği gibi diyot tavsiye edilir.

Bu tür filtreleme yararları ince, ama çabaya değer olabilir. Birçok güç amper şimdi doğrultucu sonra gerçekten büyük kapasite ile inşa edilmiştir. Bu yüksek sinyal geçişleri sırasında sokulur hum azaltır. ama eğer öyleyse, neden çok büyük kapasitör bankalarla amper her zaman daha iyi ses gibi görünüyor – Teorik olarak, bu duyulmaz mı? (Ya da yorumcular bize söylemeye devam.)

Bir Sınıf-AB amp ile bu devreyi çalışıyor arzulu vardır, ben şiddetle çıkış voltajı diferansiyele giriş artırılması tavsiye (bunu yapmak için 12k direnç azaltmak) olacaktır. En iyi performans için (çıkış voltaj, akım değişim vb bağlı olarak), ben 10V 6V bir diferansiyel amp gücüne bağlı olarak, Tamam olması gerektiğini tavsiye ediyor. Yayımı hesaplanan (veya ölçülen) olması gerekir, ve (ve) gerçekten çok yüksek olabilir pik akımlarını oluşturabilirsiniz Sınıf-AB amper hatırlar. gösterilen 20V (nominal) temini için, 8 ohm yüke zirve akım 2.5A (ilk etapta tasarım hedefi olduğu), ama gerilim artarsa, zirve akımlar orantılı olarak artar.

Bir örnek olarak, bir 100W amplifikatörü (8 ohm) düşünün. bir rezistif yük haline Tepe akımı yaklaşık 3.6A, ama (olan empedans dips (diyelim ki) 3 ohm) tipik bir hoparlör yükü tahrik zaman, pik akımı 9.6A olacaktır. Bu sadece spekülasyon, ama gerçekte değil – böyle zirve akımlar oldukça yaygındır – birçok üretici kendi amper tepe çıkış akımı alıntı nedenlerinden biri. Bu gözlük o asla kullanılmayacaktır olarak overkill, (100W birimi için) gibi yüksek 40 olarak Amps veya fazla olabilir (- değil şimdiye kadar alırdık bir konuşmacı 40A 1 ohm düşer bir yük gerektirir).

sadece düzenleme olmadan – devre regülatör çok benzer bir şekilde hareket unutulmamalıdır. çıkış akımı son derece doğal geçici ise, devre giriş voltajı aniden (bir regülatör aynı şekilde olacak), artan yük nedeniyle düşerse geçmesine hum sağlayacaktır.

Ayrıca, güç amp (ler) besleme gerilimi (konvansiyonel malzemeleri de birlikte olur) amp anlık akım drenaj tarafından modüle edilecektir. Bu varyasyonları yerleştirmek için yeterli bir voltaj farkı sürdürmek zorunludur.

Bir kapasitans çarpan aniden yüklendiğinde yük akımı arttığında devre üzerindeki gerilim azalır, çünkü bazı dalgalanma ‘atılım’ olabilir. dizi geçiş transistör üzerinde gerilim düşmesi (yukarıda anlatıldığı gibi), dalgalanma gerilimin minimum değeri için yeterli rezerv olmayabilir. tedarik akımı sürekli değişiyor, çünkü Class-AB amplifikatörler ile kullanıldığında kapasite çarpanları bulmak çok nadirdir.


Doz Amp için Çift Kapasitans Çarpan

Proje 36 (Zen ya da doz Ölümü) gerçekten bir kapasite çarpan kullanarak yararlanabilir basit bir Class-A amfi olduğunu. Dizi geçiş transistör üzerindeki baskıyı azaltmak için, her çarpan 30-35V DC gerekli tek kaynağı sağlamak için tasarlanmıştır Şekil 4’te gösterildiği gibi kolay (ve muhtemelen daha ucuz) iki kapasitans çarpanları inşa etmek var. Ayrı kap çarpanlarını kullanarak biz de her amplifikatör izole, bu yüzden sadece güç trafosu paylaşılan ile, mono-blok olmak çok yakındır.

Şekil 4,
Şekil 4 – Komple Çift Kapasitans Çarpan (Tek Kaynağı, Tamamlayıcı Çifti)

Bu düzenleme, her iki kapasitans çarpanları aynı olması dışında, Şekil 3’te gösterilene benzer olan ve seri geçiş transistörü devresi tarafından bırakılan gerilimi azaltmak için tamamlayıcı geri besleme (Sziklai) çiftidir. topraklama düzenlemesi şematik bu kez gösterilmiş olsa da, tek bir ‘yıldız’ yeryüzü noktası olmasını sağlamak gibi önemli, ve bakım hiçbir dalga akımı kaçak toprak aracılığıyla DC yeniden enjekte edilebilir olmasını sağlamak için gerekli dirençler.

Normal sakin akımlar daha yüksek de DOZ amp ile birlikte kullanıldığında, bir 30V transformatör gelen 30-35V DC almak için yaklaşık 150 ohm veya artış (hatta kaldırmak) 12k dirençler 220 ohm dirençleri azaltmak ya gerekebilir. TIP36 (veya kullanmaya karar ne olursa olsun) içinde dağılım 1.7a bir akım etrafında 6-7W olacak, bu yüzden soğutucu içinde kurtulmak için ısı büyük bir anlaşma değil.

çıkış dalgalanma dalgalanma alt çıkış akımlarının daha düşük olmak üzere 1.7a bir akım ile 1mV RMS veya daha az etrafında olmasını bekliyoruz. Hatta gösterildiği gibi 10,000μF ana filtre kapakları, ham kaynağı üzerinde oldukça yüksek dalgalanma gerilim olacak, ancak kapasite çarpanı kullanıldığında çıkış dalgalanma 50dB daha fazla azalır.

daha da dalgalanmasını azaltmak kesinlikle mümkün olsa da, devre çok karmaşık ekler ve faydaları en iyi şüpheli. Bir kapasitans çarpan güç kaynağı ile güçlendirilmiş zaman 50dB kendisini daha iyi bir güç kaynağı reddi ile, Doz boynuzları bile en hassas içine gürültü ücretsiz olmalıdır.


Bir MOSFET kullanma Kapasitans Çarpan

Bir kapasitans çarpan iki kutuplu transistörler kullanmak zorunda değildir, ancak genellikle en kolay seçenek olacaktır. iyi tamamlayıcıları (NPN ve PNP), düşük fiyatlar ve kullanım kolaylığı hazır durumu çoğu insan bu seçeneği kullanabilirsiniz anlamına. Ancak, MOSFET sürümü bazı durumlarda cazip olabilir, ama (simülasyon) tarafından ilk test geçici performansı çok kötü olduğunu gösterir – pasif parçalar için bipolar transistör ile özdeş değerleri kullanarak bir devre çok daha kötü.

Yük akımı sabit ve bir MOSFET üzerinde yüksek gerilim düşümünü tahammül ederse, o zaman tüm yollarla kendiniz deneyin. Orada bir alçak kapı eşik gerilimi (V MOSFET olan GS ) ve bu güç kaybını azaltır. Ancak, bu kesinlikle tamamlayıcı sürümleri (N-Kanal ve P-Kanalı) mevcut olmayacaktır.

Bir MOSFET kullanmanın en büyük avantajı filtre bölümü daha az kapasite, belirli bir uğultu zayıflama için gerekli, yani yüksek empedans olabilir olduğunu. Daha büyük bir soğutucu gereklidir, böylece ticaret-off genellikle yüksek dağılımı olacaktır. Soğutucular büyük ve kapasitörler daha pahalıdır, bu yüzden hiçbir ekonomik fayda var. MOSFET kapısı yalıtım tabakası aşırı voltaja duyarlı olduğundan, ayrıca arıza koşullarında zarar görmesini önlemek için kapı ve kaynak arasındaki bir zener diyot kullanmanız gerekir.

Şekil 5,
Şekil 5 – MOSFET Tabanlı Kapasitans Çarpan

Bir örnek devresi yukarıda gösterilmiştir. Filtre ağı zaman sabitleri Diğer örneklerde gösterilenler ile aynıdır ve hum zayıflatma 10dB yaklaşık iyileştirilebilir – ama sadece yük akımı sabittir. Belirtildiği gibi, geçici yükler uygulanır uğultu atılım (en azından 20dB) tarafından iki kutuplu bir sürümü çok daha kötü olduğunu ve (MOSFET, bipolar transistör sürümü için en az 200ms için 500ms civarında) yanı sıra daha uzun sürer. Bu rakamlar, yük akımı, akımı değişim miktarı, değişim (vs) oranı bağlıdır ve sadece temsilcisi olarak düşünülmelidir.

Genel olarak, MOSFET versiyonu ilginç ve de çok düşük gürültü düzensiz kaynağı sağlamak için yararlı olabilir. yük akımı sabit değilse Ancak, o kötü performans ve aynı zamanda iki kutuplu transistörler kullanarak eşdeğer bir devre daha belirli bir çıkış akımı için daha fazla güç harcar.

Bir Cevap Yazın