Basit Surround Ses Dekoder

Bu surround ses dekoderi ilk bazen 1970’li yılların başında David HAFLER tarafından keşfedilen “HAFLER” ilkesine dayanmaktadır. Orijinal fikir Surround kurulumunda arka hoparlörler olarak kullanılmak üzere, Şekil 1’de gösterildiği gibi bir çift hoparlör bağlamak oldu.

artık arka hoparlörler için kullanılabilir bir tam aralıklı / tam güç sinyal olmadığından ana konuşmacılar, iki amped ya da örneğin, köprü kullanarak ise bu o durgunluk gibi Tamam, ama sorunlar oluşturulur. her zaman sadece sol ve sağ kanallar arasındaki fark sinyali olacağından, seviye yeniden kontrol etmek için bir yol da yoktur.

Sinyal mono ise, o zaman her iki kanalda sinyal her zaman daha fazla veya daha az aynı olacak ve hiç arka hoparlörlerden çıkış yok olacak.

Şekil 1
Şekil 1 – Orijinal “HAFLER” Surround-Sound Matrix

Bu devre arka hoparlörler, sol ve sağ çıktılar arasındaki tek fark sinyali üretmek için izin vererek çalışır. Tüm stereo kodlanmış materyal (öyle değil mi, eğer mono olurdu), sol ve sağ kanallar arasında bazı farklılık vardır ve arka hoparlörler tarafından yeniden bu farkın sinyalidir.

Arka hoparlör negatif terminalleri arasındaki bağlantı topraklı emin olmak için önemlidir, ya da sadece ana hoparlörler ile paralel olacaktır.


Hat Seviyesi Pasif Sürüm

Yani, temelde bunu yapamazsınız, arka hoparlörler için ayrı amfi kullanmak istiyorsanız – Sen sinsi aldığınız sürece. Şekil 2’de birinci devre tamamen pasif, ama uygun bir transformatör kullanılabilir olmasını gerektirir. Uygun bir transformatör 1 ile bir çizgi düzeyi, 10k empedans birim anlamına gelir: 1 oranında – Bu kıt, ama bir aramadan sonra kullanılabilir.

Sen 600 Ohm birimi ile kurtulmak mümkün olabilir, ama çünkü gerek empedans, performansı bas aşırı eksikliği ile, çok sıradan olacak (600 Ohm trafo yüksek de çalışmak için yeterli indüktans yoktur empedansları). transformatör Yükleme bas bazı geri vermek, ama preamp ortaya çıkan empedans ile çok mutlu olması mümkün değildir olacaktır. Bunu söyledikten sonra, ben bu uygulama için telekomünikasyon transformatörler kullandık (600: 600 ohm) ve onlar iyi iş gibi görünüyor.

şekil 2
Şekil 2 – Bir Pasif Hat Düzeyi HAFLER Matrix Decoder

Empedanslar bir katı hal preamp dışında başka bir şey (tercihen OPAMPlar kullanarak) için çok düşük olmasına rağmen gösterilen devre, kötü bir uzlaşma değil. Bir telefon transformatör (600 Ohm) kullanarak, kayıp genel 100Hz etrafında düşük frekans -3dB noktası ile, 3dB ilgili. Bu, kullanılan transformatörün kalitesine bağlı olarak değişir, bu nedenle deney gerekli olacaktır. 600 Ohm telefon transformatörler makul hazır olmasına rağmen, bazıları oldukça sıradan.

Benim testleri Transcap denilen bir Avustralya şirketi tarafından inşa gerçekten iyi bir biri vardı. Ben onlar bir defaya mahsus miktarlarda satmak için oldukça isteksiz olacak bazı kesin olarak söyleyebiliriz düşünüyorum. Gerçekten güzel transformatörler başka üretici ABD’de midcom, ama onlarla aynı sorun olacaktır. Bu üreticileri, büyük diğer firmalardan siparişler, sizin değil sever ve bana isteyen başa ayarlanır biri ( “Sen … BİR ?? istiyorum”) transformatör. Sonuç olarak sen almak ne olursa olsun almak zorunda kalacak.

Bu çoğu kurucular için geçerli olacağı olası olduğundan, alternatif işlevlerini gerçekleştirmek için bir çift opamp kullanarak, aktif gitmektir. Bu tarif edilecektir.


Yeni Devre

Şekil 2’de gösterilen şematik hat seviyesinde (bazı ek faydalar) aynı şeyi elde etmek için basit bir yoludur (sinyal güç yükselteçleri ulaşır, yani önce – bir biamped sistemde, bu devre preamp ve elektronik geçit arasında olmalıdır ). Mevcut ekstralar kolayca anlaşılır …

  • Kablolama basitleştirilmiş (ek güç yükselticiler ihtiyaç olmasına rağmen)
  • Biz şimdi bir merkez kanal sinyali kullanılabilir olması
  • Bir sub-woofer bir mono sinyal karşılığı kolay

Şekil 3,
Şekil 3 – Bir Geliştirilmiş HAFLER Matrix Decoder şematik

yılda yayınlanan benzer devreler olmasına rağmen, bu birkaç alanda biraz farklıdır. Ben bunun nedeni OPAMP’lar giriş ses bozulma olasılığını ortadan kaldırır, çünkü ana Sol ve Sağ kanallarda herhangi bir aktif elektronik önlemek istedi. 50k giriş empedansı (valf tipleri dahil) preamp için bir sorun teşkil edecek ve ana sinyal sadece ek devresi ile paralellik göstermektedir.

Zaten preamp birine sahip ve ön / arka seviyeleri dengeli böylece arka kanallar için kullanılan güç amplifikatörü neredeyse kesinlikle bir seviye kontrole sahip olacak beri hiçbir ses kontrolü dahil edilmiştir. Başka bir ses kontrolü ile sadece keman başka bir bileşen haline gelecek ve bu nadiren kullanılmaktadır olurdu çünkü, muhtemelen sadece kalıcı bir pozisyonda oturan, zamanla gürültülü olacaktı.

Not: Yukarıda gösterilen devreyi kullanırken, arka hoparlörler out-of-faz kablolu edilmelidir. Bir hoparlör normalde amp (olağan şekilde kullanılan kırmızı ve siyah terminalleri) bağlanır, ancak hoparlör tersine yol açar diğer bağlı olmalıdır. Fark (Surround bilgiler şüpheli kalite sık sık olduğu göz önüne alındığında), genellikle ince, ama out-of-faz bağlantısı kullanmak daha iyidir yoksa maksimum fayda almazsınız tam etkiyi elde etmek için. Bu bağlantı RL ve LR sinyallerini oluşturur.

Nasıl Çalışır
Opamp U1A bir Subtracting amplifikatör olarak bağlanır. Aynı sinyal iki girişe uygulanması gerektiğini, çıkış sıfırdır. Sonuç olarak, stereo sinyalinden tüm ortak bilgi kaldıracak ve tek fark sinyali yeniden – Orijinal HAFLER tasarım olarak aynı şekilde.

U1B basit bir özetleme amplifikatör ve çıkış sol ve sağ kanallar hem tüm bilgileri içerir. akla bir olasılık her iki kanal kesinlikle yaygın olduğu sadece maddi çoğaltılabilir bu yüzden biz o zaman, bu çıkıştan farkı bilgilerini çıkarmak olmasıdır. Bu ekstra devresi garanti olduğu ölçüde performansını artırmak istiyorsunuz? Bundan şüphem eğilimindedir, ancak bu daha içine görünebilir.

Merkezi Kanal Kontrol
pot (VR1) merkez kanal seviyesini ayarlamaktır. Bu bir potansiyometre veya arka kısmına monte geleneksel pot olabilir (ayarları mucking gelen “Fiddlers” önlemek için size gibi). Ben temelde kötü bir fikir gibi görünüyor, bu, dahil değildir devreleri gördük. Iki kanal toplanır zaman, merkez kanal sol ve sağ kanallar için -3dB göreceli bir düzeyde olması, tipik olacak – mono değil sinyal sağladı. Seviyesi ana hoparlörlerin her biri eşit olacak şekilde (örneğin) Merkezi kanal konuşma, mono olacaktır. Merkez kanal amfi ve hoparlörler ana Sol ve Sağ kanalları nadiren kadar güçlü olduğundan, amp, hoparlör veya her ikisinin aşırı belirgin bir olasılık var.

Merkez kanal “delik” doldurmak ve istikrarlı bir merkez ses görüntü sağlamak için sadece gerekiyordu beri, o kadar yüksek olması gerekmez – neredeyse kesinlikle ana hoparlörlere aşağı ses kalitesi olacak ve bu nedenle genel düşer özellikle ses kalitesi. Seviye kontrolü için düzeyini ayarlamak için izin verecek , sadece istikrarlı bir ses görüntüsü sağlamak için yeterli, ve daha fazla. Benim sistemde, bir merkez kanal kullanmayın, ve bunu yaparken ses kalitesi üzerinde genel bir olumsuz etkisi olurdu. İyi ana hoparlör var ve istikrarlı ve iyi tanımlanmış ses alanı varsa, bir merkez hoparlör yarardan çok zarar muhtemeldir.

kondansatör (C1) isteğe bağlıdır. Bu ( “gerçek” surround ses işlemcileri için görünüşte gayet normaldir) nominal 8kHz roll-off frekansı sağlar. Bu en merkez kanal hoparlör muhtemelen yine bu frekans üzerinde çok çoğaltmak mümkün olmayacaktır, çünkü ana stereo sinyaline herhangi bir rahatsızlık en aza indirmek, ama bunu bırakmak çekinmeyin yardımcı olur.

Alt Woofer Çıkışı
sub-woofer çıkışı sadece merkez kanal mikser doğrudan alınan ve zaten bir filtre yok herhangi bir alt bilmiyorum çünkü ben hiçbir alçak geçiren filtre dahildir. Bir yenisini daha ekleyen sadece gereksiz karmaşıklığı ekler ve bir faz kompanzasyon devresi (genellikle alt woofer dahil) ile başa çıkmak mümkün olmayabilir çıkışta faz kaymasını tanıtacak.

Çeşitli
çıkışları 100 Ohm direnç sinyalin kapasite işlemsel kuvvetlendiriciler salınım neden açar önlemektir. Eğer 100m uzunluğunda sinyal kablolarında ısrar sürece bu değerde, onlar, hiçbir yüksek frekans kaybına neden olacaktır (benim deneyim, bu nadir vardır).

Aynı zamanda sadece paralel arka hoparlörler için iki çıkış vardır fark edilecektir. Kullanıcı arka hoparlörler için stereo amp bağlanıyor eğer tel daha kolaydır çünkü bu dahil. Doğal olarak, bir mono amplifikatör sürece paralel iki arka hoparlör sürüş yeteneğine sahip olarak (ama faz dışı birbirleri ile), sadece yeterli olacaktır. hoparlörler 4 Ohm türleri (bu hi-fi daha yaygın hale gelmektedir onun bu saçma değil yani) ise bu mümkün olmayabilir. Eğer 4 ohm hoparlörler var yaparsanız, seri olarak birbirine bağlayabilirsiniz. out-of-faz bağlantısı elde etmek için, kırmızı terminalleri katılmak ve amplifikatörün çıkış için iki siyah hoparlör terminalleri bağlayın.


İnşaat

birimi (görüntülenebilmesi gerekmez, ve kabine yedekleme gizleyebilirsiniz) uygun herhangi bir metal bir gövdesi edilebilir. Bir metal kasa I Projesi 05 sunulan güç kaynağı önermek, birim güç için vb herhangi bir gürültü şebeke kablolarından (özellikle uğultu) pikap, önlemek için tercih edilir – bu, basit, güvenli ve ucuz.

ısı oluşumu bir sorun olmadığı sürece RCA konnektörleri ve diğer bileşenler için yeterli oda var gibi, gibi, dava kadar küçük olabilir. Eğer çok küçük ise her şeyi sıkışma kısa devre oluşturabilir, çünkü olsa da, çok sıkı durumda her şeyi paketi yok dikkat edin.

Çift opamp ve diğer bileşenler Veroboard (veya benzeri) bir parçası üzerinde kablolanabilir, ve düzen çok önemli değildir. Her zaman olduğu gibi, minimum gürültü ve maksimum stabilite ve güvenilirlik için, genelinde% 1 metal film dirençler kullanın. Devre sürece bunu oluştururken dikkatli olarak son derece güvenilir olması beklenmektedir, bu nedenle kolayca hizmet verilen bunu yapmak gerek yoktur. Ben 20 yıldır onarım gerekli asla geçmişte benzer cihazlar inşa etmişlerdir.

Tüm RCA konnektörleri sabit kablolu olabilir ve karışma bu ünite ile ilgili bir sorun olması muhtemel olmadığından, kablolama kritik değildir. Sen topraklama yakın dikkat etmesi gereken – tüm RCA soketleri ve güç kaynağı merkez musluk (0Volt hattı) Gürültü kapmayı engellemek için durum güvenli bağlanmalıdır.

İstenirse, 100nF polyester kapakları 100uF kaynağı bypass kapasitörler ile paralel olarak bağlanabilir, ama onlar gerçekten gerekli değildir ve onlar ihmal eğer performans acı olmaz.


gecikme Hattı

Bu basit devre eksik bir şey bir gecikme hattıdır. Bu normalde arka hoparlörlere verilen ses geciktirmek için kullanılan ve etkili bir şekilde arka hoparlörler daha uzakta ses yaparak ses sahne daha yapar. Aynı zamanda, ilave bir ortam bir derece ekler, ve hemen hemen tüm ticari çevre kod çözücüleri kullanılır.

Bir gecikme hattı projesi birkaç yıl önce yayınlanmış olmasına rağmen ne yazık ki, IC yayın dakika içinde kayboldu – artık yapılan veya mevcut. Ama … tüm kayıp değil .

(Proje kurulu satın alırsanız gecikme IC ve PCB içeren) bir yenisi kullanılabilir – bkz Proje 26A tüm detaylar için.

Bir Cevap Yazın