Tek Chip 50W Güç amplifikatörü

surround ses için arka ve merkez kanal hoparlör, vb PC hoparlörleri, takviye – basit ve güvenilir bir güç amplifikatörü gerekli birçok örnekleri vardır

(Diğerlerinin çoğunun aksine) Bu proje National Semiconductor özellikler sayfasında “tipik uygulama” devresinde neredeyse doğrudan dayanmaktadır. Şimdiye kadar audiophile anlamda hi-fi söylemek için gitmek olur – bu çıkıyor gibi, tipik uygulama devresi kötü değil mi? Belki – uyarılar. İyi gürültü ve distorsiyon rakamlar vardır ve PCB varsa inşa etmek oldukça basittir.

26 Eylül 2000
prototip panoları test, ben her şeyi biraz daha kritik oldu. Ses kalitesi mükemmel! Sürece koruma devresi olarak asla çalışmasına izin, performans her bakımdan örnek teşkil etmektedir.

ESP P19 kurulu (Rev-B) son sürümü, bir SIM (Ses düşüklüğü Monitör) bağlantılarını sildi. Ben fikir gibi çok, hiç kimse ilginizi gibiydi, bu yüzden PCB gayrimenkul böylece serbest az miktarda düzenini rafine ve giriş (ve güç) konnektörleri için yer sağlamak için kullanılmıştır.

Bu proje, ilk yayınlandığı zaman görüldüğü gibi Şekil 1 orijinal şemasını göstermektedir. Bu, polyester baypas kapasitörler eklenmiştir neredeyse uygulama Not (yeniden çizilir) aynıdır ve dilsiz devre devre dışı bırakılmıştır (bu işlev daha yaygın preamp uygulanacak ve özellikle yararlı değil zaten IMHO).

Şekil 1
Şekil 1 – LM3876T Güç Amplifikatör Devre Şeması (Original Version)

Gerilim kazancı gösterildiği gibi 27 dB, ama bu (pin 3 arasında, R3, şu anda 22k 9) geri besleme yolu için farklı bir değer direnci kullanılarak değiştirilebilir. indüktör 10 Ohm direnç gövdesi etrafına sarılmış 0.4mm emaye bakır tel 10 döner oluşur. izolasyon, her ucu kazınmalıdır ve tel direnç uçlarına lehimlenmiştir.

10 Ohm ve 2.7 Ohm dirençler 1 Watt tipleri olmalı ve (ben her zaman tavsiye gibi) diğerleri% 1 metal film olmalıdır. Tüm elektrolitik kapasitörler 50V eğer mümkünse puan olmalıdır ve sarf malzemeleri için 100nF (0.1uf) kapaklar titreşimleri önlemek için IC için mümkün olduğunca yakın olmalıdır.

Besleme gerilimi bu küçük adam (25 ° C’de puan asgari çıkış) 56 Watt maksimum sağlamak sağlayacak tam yükte yaklaşık +/- 35 Volt olmalıdır. maksimum güç sağlamak için, termal direnci heatsink için mümkün olan en düşük davayı almak önemlidir. Bu, hiçbir izolasyon mika pul ile monte edilerek elde edilecek, ancak soğutucu -ve besleme geriliminin olacak ve kasadan izole gerekecektir uyarılmalıdır. ısıl direncini azaltarak daha fazla bilgi için soğutucular tasarımına makaleyi okuyun – aynı ilkeler IC uygulanabilir – hatta paralel çalışan. Bu ünite ile denemedim, ama yükü dengelemek için çıkışları ile seri düşük bir direnç ile mümkündür.

şekil 2
Şekil 2 – Gözden geçirme-B Güç amplifikatörü Devre Şeması

Revizyon-B panoları için şematik yukarıda gösterilmiştir. SIM bağlantılar silinmiş ve birkaç bileşen tanımlamaları etrafında taşındı haricinde, hemen hemen aynıdır. Orijinali gibi her ray üzerinde elektrolitik bir 220uF ve 100nF polyester veya monolitik seramik kondansatör kullanarak, mükemmel on-board ayrışma yoktur. C1 ve C2 polarize elektrolitik türleri (ancak olarak gösterilir rağmen DEĞİL tantal), bipolar (polarize olmayan) elektroşömine kullanabilir veya C1 için bir 1μF polyester kapağı kullanabilirsiniz. Amp (100nF gayet civarında) tweeters için kullanılacak ise, daha küçük değerleri, C1 için kullanılabilir.

amp biamped ya triamped sistemde orta boy ya da tiz için kullanılacak ise, C1 (72Hz de -3dB) 100nF için değeri düşürülebilir. Genel kullanım için, gösterildiği gibi, ancak bas uzantısı daha yüksek bir değere sahip daha iyi olacak, 7.2 Hz bir -3dB frekansı veren bir 1uF polyester kullanabilirsiniz. İsterseniz C1 için 10μF etrafında herhangi bir değer kadar kullanabilirsiniz.

Yeni PCB ikili mono olarak amfi çalışmasına olanak sağlar – PCB parça bölünebilir ve her amfi kendi kaynağından beslenir. IMO çok nokta olmasa da, bu da PCB devre kesme sağlar, ve her bir yarım, kendi besleme konektör bulunur. Çıktı bağlantı PCB pimleri yapılabilir, veya bir PCB atlara ‘maça’ (aka hızlı bağlantılı) kulak kullanabilirsiniz – Yönetim kurulu bunun için hüküm vardır.

Eğer PCB satın alırken tam inşaat detayları mevcuttur ve tüm seçenekler ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Gördüğünüz gibi, hem de LM3886 kullanmak için hüküm yoktur. Bu IC neredeyse aynıdır, ancak daha yüksek şartname vardır. işaretçilerine 1 ve 5 (bunlar LM3876 için bağlı olmamalıdır) bağlamak için PCB bağlantılar bulunmaktadır. LM3886 kullanarak, tahta 8 ohm’a etrafında 120W elde etmek için köprü (BTL veya köprü bağlı yükte) çalıştırılabilir. I P87B BTL işlem için gerekli dışı faza sinyalleri temin etmek için kullanılabilir olduğunu düşündürmektedir. Bu ters çevrilme olarak bir amfi çalıştırmak için ortak olsa da, bu preamplifikatör çok düşük bir empedans gösterir, ve kabul edilemez yükleme ve muhtemelen bozulmaya neden olabilir. P87B ayrı ayrı amplifikatör sürücü ve yükselticiler sürücü iyi bir yoldur olacaktır.

Paralel çalışma genellikle tavsiye edilirken, ben kesinlikle size paralel amper çalıştırmak önermiyoruz. tipik amplifikatörler, tüm ses bant genişliği ve ötesinde üzerinde% 0.1 veya daha iyi dahilinde uygun olmalıdır – paralel çalışma için kazanç hoşgörü çok sıkı gereksinimleri vardır. Çünkü IC çok düşük çıkış empedansı, (herhangi bir gerilim veya frekans anlık) 100mV hatta bir uyumsuzluk içinde IC ile büyük dolaşan akımlar neden olur. 0.1Ω dirençler genellikle önerilir birlikte, bir 100mV gerilimi uyumsuzluğu (60V arasında bir tepe voltajı 0.15%) 0.5A bir dolaşım sebep olacaktır. Bu aşırı ısınmaya neden ve koruma devreleri gazabını açılmasına neden olur.

Şekil 3,
Şekil 3 – IC Pinouts

Şekil 3 LM3876 için pinouts gösterir ve cihazda pimleri yeterli büyüklükte PCB parça IC pinleri çalışmasına izin vermek için sendeleyerek olduğu unutulmamalıdır. 3886 (neredeyse) aynı pinouts sahiptir, ve biraz daha fazla güç gerekli ise, bunun yerine kullanılabilir.pinouts tek fark + LM3886 arz ziyaretinde pin 5 bağlı olmasıdır. Bu bağlantıyı karşılığı PCB üzerinde olduğunu.

Bu amp PCB, stereo amplifikatör için tek taraflı olduğunu ve arz sigortalar PCB üzerinde yer almaktadır. Dört sigortalar dahil olmak üzere tüm stereo kurulu 115mm x 40mm (yani gerçekten küçük) ‘dir. Revizyon-B kurulu tam olarak aynı boyutta olduğunu ve gerekirse retro uydurma izin IC arasında aynı boşluk kullanılıyor.

Komple Amplifikatör Fotoğraf
Tamamlanan Amplifikatör Fotoğraf (Soğutucu ile birlikte)

Ben başka bir yerde yapmış bir noktaya yinelemek için, bir soğutucu olmadan bu amfi işletmek asla – hatta test için (bu neredeyse tüm amplifikatörler için geçerlidir). Çok hızlı bir şekilde ısınmasına olacak, ve iç koruma hasardan korumak için amp kapanacaktır rağmen, bu sebepsiz test etmek istediğim bir şey değil.


Bu Nasıl Ses mu?

Ses kalitesi çok iyidir – Ben başında söylediğim gibi, ben audiophile hi-fi çağırır – uyarılar. Sağlanan amp olduğunu asla gerçekten çok iyi geliyor koruma sınırları yakınında bir yere gitmek için izin. Bu ovmak – çünkü (Ben herhangi bir biçimde asla makbul) genel kapsamlı aşırı yük koruması, bu amfi “normal” bir amplifikatör daha o klipleri gibi daha nastier eserler sağlar evi. 35V malzemeleri ve nominal 8 ohm yüke ± tavsiye ile, bu aygıt sıcaklığı 70 ° C’nin altında tutulur sağlamak için iyi bir soğutucu gerekir. Bu genellikle koruma devreleri bile geçici üzerinde amfi klipleri eğer faaliyet yok olmasını sağlayacaktır. 4 ohm yükler için, ben besleme gerilimi yaklaşık ± 30V maksimum azaltılabilir öneririz.

Koruma devresi Ulusal tarafından Spike ™ denir – bu açılımı S elf P EAK i nstantaneous Sıcaklık (° Ke ) (sic) ve hemen hemen her şeyden amp koruyacaktır. Teoride bu iyi bir şey olsa da koruma devreleri işletmek, bu yüzden amfi sadece kırpma / aşırı yük meydana asla nerede uygulamalarda kullanılır, ya da nispeten hafif yüklü olduğundan kesinlikle emin olduğunda, o kadar iyi değil.

Bu uzun boylu sipariş gibi gelebilir, ama surround sistemde arka hoparlörler için, ya da bu 400W PMPO PC hoparlörleri içine bazı ciddi hırıltı koymak olabilir (5W RMS amplifikatörler ile – Şaka yapmıyorum) bu amfi bir mücevher olduğunu.

bir çok olasılık vardır, bu yüzden daha fazla ile gelip size bırakacağım – Aynı zamanda bir tri-amped sistemde orta ve / veya tweeter amp olarak kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın