Basit Ses Osilatör

Test cihazları bir parçası olarak, bir ses osilatör hi-fi dişli ile çalışan herkes için gerekli görülmelidir. Birlikte (anlatıldığı gibi bir ses millivoltmeter ile Proje 16 ), ve bir osiloskop erişiminiz varsa, preamp gelen her şeyi doğru ölçümler yapmak mümkün olacak hatta daha iyi, (vinil diskler için) RIAA denkleştirme aşamaları, ton kontrolleri, çaprazlama ağlar, vs.

Birkaç var ve onlar olmadan benim devrelerin herhangi doğrulamak olamazdı.

Bu projeye başlamadan önce, üzerinde makaleye bakın Sinüs Nesil Teknikleri . Bu ek bilgi bir yeri vardır – diğer malzemenin çoğu çok daha fazla on-line bulabilirsiniz. Gösterilen örneklerin çoğu inşa edilmiş ve test edilmiş, ve diğerleri talep edildiği gibi çalıştıkları doğrulamak için simüle edilmiş oylandı.

Dikkate değer bir alternatif devre Proje 86 Devre panoları mevcuttur., Ve hiçbir parça zor olsun gerektirir.


Tasarım Hususlar

Bir şey tasarlarken onlar beni almak için zor olup olmadığını, muhtemelen benim okuyucuların çoğu için çok zor olacak çünkü Normalde, ben zor olsun parçalardan uzak kalmaya çalışın.

temel öğelerden biri benim bildiğim herhangi bir tedarikçiden elde etmek artık mümkün değildir oldukça karanlık termistör çünkü bu, bu proje ile bir sorun teşkil etmektedir. termistör ideal kazanç istikrar devresinde kullanılan ve bu bir sinüs dalga osilatör için mutlak bir gereklilik olduğu gibi bir sorunun bir şey ortaya çıkmaz.

Sonuç olarak, ben (veya daha az) aynı performansı elde etmek için iki farklı yol göstermek için gidiyordu. İki kalan, termistör tipi artık mümkün stabilize, bu yüzden lamba genlik sabitleme kullanarak tek uygun seçenektir. (Varsayılan olarak) tercih seçeneği lambası stabilize devreyi kullanır.

Ses millivoltmeter olduğu gibi, bunun nedeni gereken frekans yanıtının, osilatör için standart opamp kullanmak mümkün değildir. ayrı bir opampın farklı bir varyasyon yaygın olarak kullanılan iki kutuplu transistörler kullanılarak bu tasarım için kullanılır.

Bir frekans sayacı erişimi yoksa bir osilatör bu kalibrasyon asla kolay unutmayın.


Temel prensipler

Bir osilatör sadece kimin pozitif geri besleme çıkışı yok daha da artması kadar (aynı amplifikatör ile) tekrar tekrar yükseltilir bir sinyal sonuçlanan negatif geri besleme daha büyük olan bir amplifikatör.

osilasyon frekansı amplifikatörün bant genişliği yeterince düşük göre ise, bu, genellikle, bir kare dalga ile sonuçlanır. kullanışlı bir ses osilatör oluşturmak için yapılması gereken birkaç şey vardır:

 • Frekans, uygun bir filtre ile tanımlanması gerekir, bu nedenle çıkış bilinen bir frekansta olacak
 • kazanç uzakta ölen ya da kare dalga haline (ya da sadece deforme olmadan), salınım sürdüreceğine tam olarak bu değere stabilize edilmelidir
 • yükseltecinin frekans yanıtını tüm frekanslarda amplitüd istikrarı sağlamak için en yüksek frekans üretilecek çok daha büyük olmalıdır
 • Çıkış empedansı herhangi beklenen yük giriş devresinden anlamlı yükleme olmadığından emin olmak için yeterince düşük olmalıdır
 • Tanımlanmış seviyesi önceden böylece bir çıkış zayıflatıcı tercihen kullanımdan önce ölçmek zorunda kalmadan gereklidir
 • İdeal olarak, bir kare dalga çıkışı da sağlanmalıdır – Bu kullanıcının bir osiloskop erişimi varsa sadece gerçekten yararlıdır

Filtre devresi seçimi sabitleme işlemi olarak, aşağıda ele alınmıştır.

sunulan tasarım dört örtüşen aralıklarında, 150kHz için 15Hz den tipik 0,1’den az% bozulma sinüs dalgası sinyalleri sağlayacak. İsteğe bağlı kare dalga üreteci de gösterilir, ve bunun için bir kullanım varsa dahil edilebilir.

Osilatör açıklanan AC ‘plug-paketin’ güç kaynağını kullanarak çalışacak şekilde tasarlanmıştır Project 05 , bu basit ve güvenli olduğundan. En fazla 0 V herhangi bir arzu edilen gerilimi sağlamak için bir değişken kontrol, Tablo 1 ‘de gösterildiği gibi, çıkış seviyesi aşağı -50dBV 4 aralıklarında + 10dBV bir maksimumdan, 20dB adımda ayarlanabilir.

dB aralığı Gerilim (RMS) menzil alt Frekans üst Frekans
-50 3.16 mV 1 15Hz 160 Hz
-30 31.6 mV 2 150 Hz 1600 Hz (1.6 kHz)
-10 316 mV 3 1500 Hz 16.000 Hz (16 kHz)
10 3.16 V 4 15,000Hz 160,000 Hz (160kHz)
Tablo 1 – Çıkış Seviyesi Ayarları
Tablo 2 – Frekans Aralığı Ayarları

Tablo 2 frekans kullanılabilir aralıkları gösterir ve bu genellikle muhtemel uygulamaların büyük çoğunluğunu kapsayacak şekilde yeterlidir.


osilatör Çeşitleri

Orada osilatör birçok farklı türleri vardır, ama neredeyse evrensel ses ortamları için kullanılan bir (aynı zamanda Wein Köprüsü olarak da adlandırılır) Wien Köprü olduğunu. Bunun nedeni istikrarı, nispeten düşük bozulma ve ayar kolaylığı seçilir. Wien köprü devresi temel düzenlemesi, Şekil 1 ‘de gösterilmiştir.

Köprü gerçekten normalde beklediğiniz gibi bir filtre değil, ağırlıklı olarak bir faz kayması ağıdır. bakarak bir diğer yolu eşit temel low-pass filtre tarafından izlenen bir çok temel yüksek geçiren filtre gibidir. Bir bant geçiren cevabı var olsa da, ayar devresi çok düşük Q vardır ve harmonikleri azaltmak için çok az yapar.

Şekil 1
Şekil 1 – Wien Köprü Temel Devre

Temel devre yukarıda Wien köprü ve bir opamp gösterir. R1, R2, C1 ve C2 sıklığı belirler ve her durumda, R1 = R2 ve C1-= C2. R fb 1 ve R fb 2 kazanç belirler. İdeal bir sistemde, kazanç tam 3 olması gerekir, ancak bu güvenilir salınımı sağlamak için daha normal yüksek olmalıdır ve geribildirim ağı genlik istikrar çeşit gerektirir. Aşağıdaki 100nF kapasitörler ve 10k dirençleri dayalı, Wien köprü frekans ve faz tepkisini gösterir. Beklendiği gibi, frekans 159Hz (aşağıdaki frekans için formül bakınız).

Şekil 1A
Şekil 1A – Wien Köprü Frekans ve Faz Tepkisi

genlik cevabı iyi tanımlanmış olmasa da, faz yanıtı salınım sadece faz kayması tam olarak 0 ° olan bir frekansta, oluşabilir ki gibi. Bu amplifikatör etrafında olumlu geribildirim sağlar ve devre salınmasına neden olur.

Şekil 2’de gösterilen devre, R1 = R2 ve C1-= C2. Salınım (ön frekans o en aralığı için) ‘dir …

f O R, iki 1k dirençleri ile seri iki 10k tencere ve Cı iki 1uF kapasitörler = 1 / (2 x π *, R * ° C) …
f o = 1 / (2 x π * 11k * 1u) = 14.4 Hz (maksimum direnç)
f o = 1 / (2 * π * 1k * 1u) = 159 Hz (minimum direnç)

Diğer aralıklar sadece yukarıdaki katları ve görüleceği gibi bu yukarıda gösterilen şartname çok yakındır. gerekli yüksek kapasitans 1uF olduğu (100nF, 10nF ve 1nF olan diğerleri), poliester kapaklar içinde kullanılmalıdır.

Yukarıda işaret edildiği gibi, R, FB 1 ve R FB 2 dikkatle tam olarak 3 bir kazanç (faz-kaydırma ağ kaybı) temin etmek üzere seçilmelidir. Bu gerçek hayatta (nedeniyle toleranslar ve diğer sorunların bileşen için) mümkün olmadığından, genlik stabilizasyon kazancı otomatik olarak düzeltilir emin olmak için gereklidir. Aşağıda bu konuyla ilgili daha fazla bilgi.

Bazı bakım sokak köpeğinin 100pF en yüksek frekans aralığı% 10 hata yaratacak, çünkü sokak kapasitans en aza indirmek için gereklidir. Hiçbir özel önlemler gereklidir, ancak yardımcı olur ve (güzel düzenlenmiş tüm kapakları) frekans aralığı anahtarlama gerçekten temiz hale getirmek için kalkmayın mümkün olduğunca bu genellikle ekstra kaçak kapasitans katacak bu yana tüm tutarak, kısa yol vardır.


Genlik İstikrar Devre

Bu çok basit olmalı, ama ne yazık ki artık bir durumdur. STC, ITT (ve çeşitli diğerleri) NTC (Negatif Sıcaklık Katsayısı) termistör yapmak için kullanılır – ve RA53 / 4 (veya R53 / 4), vardı , özellikle bu amaç için tasarlanmış. Artık bu bölümü tedarik kimse bulabilirsiniz.Birim (oldu!) Kullanılabilir olması için yeterince hızlı bir tepki süresine sahip bir direkt ısıtmalı cam kapsüllü boncuk türü, ama o kadar hızlı değil düşük frekanslı bozulmaya neden olarak. Bu özel cihaz ses osilatör tasarımları (ve osilatörler milyonlarca) yıldır yüzlerce kullanılmıştır, ama şimdi farklı bir şey kullanmak gerekir.

termistör
RA53 Termistör (20 ° C ‘de 5kΩ)

Sonra (ve ancak o zaman) dünya çapında neredeyse tüm tedarikçilerden temin birçok farklı termistörler vardır Şekil 7’de gösterilen devreyi, ancak inşa edebilirsiniz, bu gibi bakmak termistör fark edersek sadece için kullanılabilir bu tür bir osilatör genlik istikrar. Çoğu ‘normal’ minyatür termistörler sıcaklık algılama için tasarlanmıştır ve uygun değildir.

genlik stabilizasyonu için olasılıklar bir dizi (en kötü için) aşağıda belirtilen vardır …

 • Termistör – RA53 veya R53 NTC termistör sağlanamaz ve bu nedenle RA54 olduğunu. Bu uygulama için şu anda mevcut uygun bir termistörler vardır.
 • Düşük Güç Lambası – uygun bir küçük lamba bulunabilir, bu bir PTC termistör olarak oldukça iyi çalışıyor. Bu sunulan olanaklarla biridir ve oldukça iyi çalışıyor. Lambanın filaman pozitif sıcaklık katsayısına sahiptir, ancak termistör daha fazla güç gerektirir. Bu R yerine kullanılır FB 2.
 • LDR – A Light Bağımlı Direnç bozulma önce çok yüksek bir gerilim sınırı vardır ve çok iyi sonuçlar üretebilir. O termistör veya lamba daha ilave devreyi gerektirmesine rağmen, sonuç çabaya değer olabilir. Bir LDR Rfb1 ya Rfb2 ya olarak kullanılabilir, ancak Rfb2 için kullanmak daha uygun olduğu – devresi basit ve cihaz üzerindeki gerilim en aza indirilir.
 • FET – Bir Alan Etkili Transistör voltaj kontrollü direnç olarak oldukça iyi çalışması için yapılmış, ancak sınırlı bir zirve voltajı vardır, bu nedenle bozulma saygın sınırlar içinde kalması ise seviye 1V altında tutulmalıdır olabilir. Bu, bu osilatör çıkışı için zar zor kabul edilebilir. Bir FET devresi olarak kabul edilir ve atıldı.
 • VCA – Bir kullanılabilir Gerilim Kontrollü Yükselteçlerin sayısı, ancak devre karmaşıklığı, frekans aralığı ve sınırlı maksimum gerilim vardır basit bir devre için bu çirkin yapmak vardır.

NTC (Negatif Sıcaklık Katsayısı) RA53 / 4 (veya R53 / 4) termistör de onları alabilir ne zaman 30 $ AU üzerinde olduğu için, bu seçenek ne yazık ki kurucular için elimine edilir – herhangi bir uygun termistör mevcudiyeti şimdi sıfır olduğunu. Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi bir cam vakum tüp içinde ultra minyatür boncuk vardır sürece elde edebilirsiniz herhangi bir termistör uygun olduğunu unutmayın. Ben şu ya da bu termistör hakkında soran pek çok e-postalar aldık, ve hiçbiri hatta yakın geliyor.

Alternatif seçenek bir lamba kullanmak için – ideal değil ama işe yarıyor ve çok iyi amacına uygun olacaktır. Lamba çünkü ihtiyacı ekstra güç bir sıkıntı olduğunu, ama hayat böyle değildir.

NTC termistör sinyal seviyesi yükseldikçe direncini azaltarak oldukça basit bir yöntem ile çalışır. o (Rfb1 gibi) geri besleme yolu bulunur yana, bu nedenle kazanç azaltarak, uygulamalı geribildirim miktarını artırır. kazanç sonbahar, yine termistör artar direnci (daha az mevcut gerilim, termistör boncuk az akım, böylece daha az ısıtma) Should. Bu doğal olarak kazanç yeniden yükselmesine neden olur.

(A PTC sahip – pozitif sıcaklık direnç katsayısı) bir lamba, geri besleme yolu yeniden düzenleme gerektirir, bu nedenle aynı işlevi yerine getirecektir. Lamba sabitleyici Rfb2 olarak bağlanır.

Termistör (veya lamba) stabilizasyon biri rahatsız edici alışkanlığı frekansı değiştirildiğinde çıkış gerilimi ‘sekerek’ olmasıdır. Biri bu alışmakta ve sonuçta mevcut düşük distorsiyon için buna değer. Birçok ‘sentezlenmiş’ sinüs dalga jeneratörleri (Ben de, onlardan biri var), ve onlar hızlı bir test gerçekleştirmek için ince ise, bozulma ciddi ölçümler için yararlı olması için çok yüksektir. Bu sıçrama da FET veya LDR sürümleri dahil olmak üzere çoğu stabilizasyon teknikleri, üzerinde belirgin olacaktır. sıçrama ortadan kaldırmak için hızlı geliştirilmesi düşük frekanslı bozulma kabul edilemez bir artışa neden olur.

Ne öyle değer için, genlik zıplama ana nedeni frekansını ayarlamak için kullanılan pota küçük izleme hataları olduğunu. pot açık olarak, iki dirençler tam olarak eşit kalmaz – Bu devre kazancı kızdırdı ve istikrar ağ değişikliği dengeler olarak sıçrama meydana gelir.

Stabilizasyon devresi en önemli yönlerinden biri de değişmiş olmaktan düşük frekanslı dalga şeklini önlemek için yeterince yavaş olmasıdır. Bu düşük frekanslarda önemli bozulma tanıtacak ve dalga sıçrama sorumlu yavaş tepki zamanı ve düşük bozulma.


Lamba Stabilize Wien Köprü Osilatör

osilatör kendisi için devre değiştirmek için hiçbir gerçek ihtiyaç vardır, bir zamanlar uygun tasarım bulunursa bu yana, (geri besleme yolu hariç) tüm seçenekleri için değişmeden kalır. AC güç beslemesi bir zorunluluktur Ne yazık ki, pillerin kullanılması nedeniyle Sınıf AB çıkış katındaki akım çekilmesini tavsiye edilmez. BC549 ve BC559 transistörler yüksek kazanç ve düşük bozulma için ‘C’ soneki (örneğin BC549C) olmalıdır.

Şekil 2 lamba sabitleyici ile osilatör kendisi gösterir. Frekans aralığı anahtarlama 4 pozisyon, 2 kutuplu döner anahtar ile yapılır ve kapasitörler sokak kapasitans en aza indirmek için anahtara doğrudan kablolu edilmelidir.

şekil 2
Şekil 2 – Lamba Stabilize Wien Köprü Osilatör

Devre basit bir güç amplifikatörü düşük güç versiyonu ve +/- 12V kaynağı kullanarak kolayca gerekli 3.16V RMS sağlayacaktır. Tepe genlik 4.5V +/- hakkında ve basit bir emetör tamponu (seviye kontrolü için aşağıya bakınız tampon ve çıkış zayıflatıcı) çıkış gerilim bölücü sürmek için kullanılır.

çıkış aşaması ve tamponda Güncel 8mA oldukça yüksek olduğunu ve küçük bir soğutucu çıkış aygıtları (33 Ohm yayıcı dirençli olanlar) için iyi bir fikirdir. Onlar +/- 12V kaynağı ile normal çalışma koşullarında her 100mW’den hakkında gondererek olacaktır. Aynı şekilde, soğutucular (birkaç geleneksel OPAMPlar açarken bu normalde gerekli değildir) güç kaynağı regülatörleri kullanılmış olabilir. gösterilen diyotlar 1N4001 ya benzerdir. Dirençler Tüm 1/4 Watt% 1 tolerans metal film, ve bir sermet çok turlu pot 500 Ohm değişken direnç için tavsiye edilir.

Amplifikatör oldukça basit görünüyor olsa da, performansı şaşırtıcı derecede iyi. Kesinlikle geliştirilebilir ama ~ 50kHz kadar herhangi bir frekansta% 0.01’den az bozulma oldukça yetenekli ve tepki 1MHz üzerinde 10Hz az uzanan çünkü gerçekten çok nokta, yoktur.En işlemsel kuvvetlendiriciler distorsiyon devresi dövmek olsa da, birkaç (iyi, gerçekte hiçbiri) düşük empedans geri besleme devresini sürücü ve genişletilmiş frekans tepkisi sağlar.

Şekil 3,
Şekil 3 – Tipik 12V / 50mA Lamba Özellikleri

Şekil 3 lamba 4 tipik 12V 50mA ‘buğday tanesinin’ ortalama ölçülen tepki gösterir. Sonuç artan akım (pozitif sıcaklık katsayısı) artan bir doğrusal olmayan direnci vardır. Bu istediğimizi, ama görüldüğü gibi, direnç çok düşüktür ve yararlı bir tepki sadece yukarıda 6mA bir akım elde edilir. Tipik olarak, lamba ve seri direnç üzerindeki 1.05V ile (3.16V çıkışı) lambası direnci 60 Ohm ya da öylesine sırasına göre olacaktır, 107 Ohm toplam veren dizi 47 Ohm direnç ekleyin. 47 = 167 Ohm – geribesleme direnci bu değer çift olması gerekir, çünkü pota 214 olarak ayarlanır. Bunların hepsi çok düşük empedanslar vardır ve bu çıkış katı normalden daha fazla akım tedarik edebiliyoruz olması gerektiğini nedenidir.


Seviye Kontrol Ve Zayıflatıcı

Şekil 4 seviye kontrolü, tamponu ve zayıflatıcı için devreyi gösterir. tampon sahne zayıflatıcı tarafından görülen empedans ne olursa olsun pot ayarı düşük olmasını sağlamak için kullanılır. Bu düzenleme gördüğüm bazı diğerleri gibi şık değil, ama oldukça kabul edilebilir ve küçük bozulma tanıttı. Bu aşamada tarafından tanıtılan kaybı ihmal olarak kabul edilebilir 0.05dB, ilgili.

Şekil 4,
Şekil 4 – Seviye Kontrol Ve Zayıflatıcı

seviye kontrolü tek bir çete lineer pot ve gösterildiği gibi, zayıflatıcı tüm çıkış ayarlarında 560 Ohm bir passably sabit çıkış empedansı sağlar. İstenirse, çıkış aralıkları 3V, 300mv, 30mV ve 3mV ile, Volt kalibre edilebilir. Zayıflatıcı doğruluğu% 1 dirençleri tüm aralıkları için kullanılır sağlanan, çok iyidir.

Bu, 12mA bir akımda operasyon olarak BC559 transistor, küçük soğutucu gerekir, bu yüzden dağılımı 140MW olup.

elektrolitik kapasitörler ideal düşük kaçak türleri olmalı ve alçak gerilim olabilir. giriş 10k pot karşısında küçük bir DC gerilim var demektir osilatör çıkışı, doğrudan alınır. Bu pot biraz gürültülü hale getirebileceğini, ama oldukça kabul edilebilir olmalıdır.


Kare Dalga Jeneratör

Orada bir kare dalga çıkışı oluşturmak için birçok yolu vardır, ama bugüne kadar basit bir CMOS Hex Schmitt tetikleme İnverter kullanmaktır. Bunlar hızlı ve paralel çıkışları ile, yükselişi ve düşüşü süreleri gerçekten çok kısa olduğundan emin olmak için yeterli sürücü sağlayacaktır.

74HC14 kullanıyorsanız 12V besleme anında yok edecek, çünkü onaltılık Schmitt’in 4584 veya 74C14 sürümü almak çok önemlidir. Gösterildiği gibi kare dalga dönüştürücü her zaman çalışan bırakılırsa eğer sinüs dalgası içine geçiş ani tanıtacak, çünkü geçiş kullanmak da önemlidir.

Şekil 5,
Şekil 5 – İsteğe Bağlı Kare Dalga Dönüştürücü

Bu devrenin çıkışı + 12V 0V ve bir 10k direnç ile 10k seviye pota beslenir. Bu 3V RMS eşittir 6V PP, için seviyesini azaltır. giriş devresi Schmitt girişi 1/2 besleme geriliminden (6V) temin emin olmak için tasarlanmıştır, böylece uygulanan AC bu noktada ilgili eşit salıncak ve simetrik kare dalga üretecek.

IC görüntüle pimini ben IC ‘resmi’ yerine bir şemasını kullanıldığı neden durumda kimse merak 1. belirten nokta ile, üstten ise, daha kolay (ve küçük) onun çünkü. Benim kütüphanede bir Schmitt tetikleme şemayı var ve bir inşa etmek çok tembel olduğunu bilmiyorum.

Bir slayt anahtarı veya mini-geçiş eşit uygundur – anahtarı çift kutuplu, çift yönlü (DPDT) türüdür. (Umarım) görüldüğü gibi, bu devre osilatör ve Şekil 4 seviyesi kontrol ve tampon arasında gider.


İnşaat ve Kalibrasyon

inşaat aşırı kritik değildir, ancak osilatör ve tampon aşamasının çıkış transistörleri için soğutucular hatırlıyorum. Çünkü devrenin basitliği, yapım hiçbir zorlukla teşkil etmez.

Sadece zor kısmı frekans kadranı olduğunu. Bunu yapmanın bir kaç yolu vardır ve en kolay aşağıda gösterilen ölçek yeniden ve alüminyum veya fiberglas bir diske sopa (veya eski bir CD – olsa CD veya görüntü ya yeniden boyutlandırmak gerekir) . Daha sonra epoksi tutkal ya da arkadan küçük vida kullanılarak, merkeze uygun bir düğmeyi eklemek gerekir. “Işaretçi” gibi basit olabilir ya da istediğiniz gibi detaylandırabileceğiniz – benim sadece kadran üzerinde desteklenen arka tarif bir çizgi ile perspeksten küçük bir parça kullanır.

Şekil 6,
Şekil 6 – Frekans Arama

pot tamamen saat yönünün tersine pozisyonda en az direnç, ‘normal’ bir şekilde kablolu olacak, böylece frekans ölçeği, geriye çalışır dikkat edin. Minimum direnç maksimum frekans olduğundan, bu olması gerektiği şekilde çalışır. işaretçi aksi takdirde harfler ters (veya dikey) istenilen frekans olacak, ölçek sağ tarafta olması bekleniyor.

Ne yazık ki, benim biriminden taranan görüntü oldukça scungy, bu yüzden bir üreme yapmak zorunda kalmışlardır. Bu ya mükemmel değil, ama yine de elle yazı daha iyi bakacağız. Resimdeki oldukça iyidir, ama bir daha iyisini istiyorsanız, bunu kendiniz yapmanız gerekecek. İki işaretsiz işaretçileri pot seyahat sınırları denk olmalıdır, bu nedenle kalibrasyon başka hiçbir yöntem varsa, bu top park içine almak gerekir. Ancak …

ayarlama

Kalibrasyon bir sonraki adımdır. Bir frekans metre erişiminiz varsa, o zaman herhangi bir sorun var, ama biri olmadan tüm yapabileceğiniz (a oluşturmak için küçük bir transformatör kullanarak ana şebekeden kulak tarafından kalibre olan, bir mesafeden sonraki en iyi için umut uygun voltaj), ya da sadece kadran üzerine pot seyahat belirteçleri kullanılır.

Bir 12V trafo varsa, osilatörün toprak noktasına bir ikincil çıkışını ve çıkışa bir 4.7K direnç üzerinden diğer bağlayın. 3V veya + 10dB aralığına çıktı ayarlayın, ancak geri çevirdi seviyede tutmak. 15Hz frekans aralığı ve 100Hz değişken kontrol (veya 120Hz ABD’de veya başka bir yerde 60Hz kullanıldığı takdirde) ayarlayın.

kulaklık seti kullanarak, yavaşça 50 (veya 60) Hz uğultu duymak gerekir. Şimdi osilatör seviye kontrolü artırmak ve ikinci sesi duyulur olmalıdır. İki ton hangi noktada 50/60 Hz ve ikinci harmonik duymalısınız işaret ‘uyum içinde’ kadar yavaş frekans kontrolünü ayarlayın. seviye sabit olmalıdır – Eğer frekans kontrol biraz yüksek ya da düşük hareket ettikçe sinyali “dövmek” duyacaksınız.

Bu yöntem kullanılarak,% 0.1 doğrulukla ayarlamak mümkündür. mili hareket ettirmeden – – mükemmel ikinci harmonik bulundu sonra, pot şaft üzerindeki düğmeyi döndürmek için gereken işaretçi tam kadran üzerinde 100Hz (veya 120Hz) işareti kadar.


Termistör Stabilize Sürüm

Bu tamamen şeyiyle dahil, ya da sadece durumda birisi bir eve ihtiyacı vb başıboş R53, RA53, RA54, termistör sahip olur. termistör stabilize ünite lamba yukarıdaki sürümünü stabilize, ancak düşük frekanslarda daha iyi distorsiyon rakamları beklenebilir çok benzer.Orada zaman sabiti daha uzun bir termal çünkü termistör ile daha genlik sıçrama olduğunu, ancak bu alt bozulma katkıda bulunur.

Şekil 7,
Şekil 7 – Termistör Stabilize Devre

Görüldüğü gibi, bir önceki devre çok benzer, ancak geri besleme empedansı yüksektir. Bu aynı zamanda devrenin bozulma düşürmeye yardımcı olur, ama ben daha önce de belirtildiği gibi, termistör almak neredeyse imkansızdır. Artık bir Farnell Bileşenleri reklamı, ama olması için kullanılır. SC Bileşenleri ve ben bulabildiğim başka bir tedarikçi ile aynı. Bu termistörler kazara başka kullanılamaz olduğu kabul edilmelidir.

Geri 1999 yılında bir okuyucu bana RS Components bir parça numarası da dahil bazı bilgileri gönderdi. Farnell (şimdi element14) de (eğer fiyatı bilmek istemiyorum) RA54 stok için kullanılır. Ne yazık ki, hem tedarikçiler RA53 ve RA54 termistör düştü, ne de herhangi bir eşdeğer var ya. tek uygun seçenek artık bir lamba kullanmaktır.


  

Bir Cevap Yazın