Güç Amp Kırpma Göstergesi

Bazı aşamada, hepimiz kendimizi çok zor biraz hi-fi donanımları iterek bulacaksınız ve şanslı, sadece ses “kirli” haline geldiğini bulacaksınız. onlar “güç sıkıştırma” bir kombinasyonu ile üretilen aşırı güç tarafından tahrip edilir ve harmonik zaman bir amplifikatör klipleri oluşturulan – bu çok sık olur ya da çok şiddetli ise, tiz gitmek için ilk bulunmaktadır. Aynı zamanda kişinin kulaklarına ortaya çıkabilir, ama etkisi çok daha ince olduğunu (ve sabit olamaz!).

sorunlardan biri kısa süreli kırpma yalnız dinleyerek tespit etmek çok zor olduğunu, ancak yine de zarar yeteneğine sahiptir – özellikle Tweeter’leri ve ses kalitesi için hiçbir şey yapmaz.

İhtiyaç duyulan şey amplifikatör kırpma (ya da hata için hiçbir marj var ki kapat) olduğunu tespit basit ve güvenilir bir yoludur. burada çünkü Eh, artık arama.


Tasarım Hususlar

Birçok kırpma dedektörü devreleri yılda yayınlandı, ancak çoğu uygun bir karşılaştırma devresine verilen çıkış sinyalinin bir zayıflatılmış (azaltılmış) sürüm, yalnızca güveniyor.

Bu şebeke gerilimi her zaman tam olarak aynı kaldı eğer ince olacak ve güç kaynağı mükemmel yönetmeliği olsaydı. Aslında bunların hiçbiri doğrudur ve amplifikatörün DC besleme gerilimi saatten saate oldukça önemli ölçüde değişebilir, ve dakika hatta dakika olabilir.

Zaman içinde herhangi bir anda amplifikatörün çıkış sinyali nasıl besleme geriliminden yakın – Burada gösterilen kırpma dedektörü bir faktör dayanır. Besleme gerilimi değişir (zaman), dedektör onunla birlikte değişir ve hatta algılama eşiğini haçlar çok kısa bir zirve tespit olacaktır. (Bkz Nasıl Çalışır aşağıda.)


Kırpma Dedektörü

Şekil 1, detektörün devreyi gösterir. Basit bir devre olsa da, birçok okuyucu için yeni olacak bir çalışma prensibini kullanır. Bu bu formda yayınlanan hiç görmedim algılama yöntemidir çünkü Aslında, bu da benim için yeni. Yıllar önce bazı açılardan benzer olduğunu yayınlanmış bir dedektör yoktu (bu devre yayınlandıktan sonra bu bir okuyucu tarafından işaret edildi), ama o dramatik daha karmaşık olduğunu ve (IMO) en iyi ayrı tutulur ekstra işlevsellik dahil.

Şekil 1
Şekil 1 – kırpma Dedektör Devresi

‘Dış “işaretli terminali tüm LED ortak kırpma paylaşan, (hatta farklı amfi besleme gerilimleri kullanarak) mümkün birden dedektörleri için yapım, ek kanallar aynı darbe streç devresini kullanmak için izin vermektir.

Tipik bir çift opamp için pin çıkışı referans için gösterilmiştir. Bu oldukça fazla bir endüstri standardı ve neredeyse tüm ikili işlemsel kuvvetlendiriciler bu pin konfigürasyonu kullanın. Her zaman olduğu gibi, ben size çifte kontrol için kullanmak niyetinde cihazın fiş indirmenizi öneririz. + Bu devrede besleme 12V zener dan ettik ve -ve arz yeryüzüne gider. Çift kaynağı bu uygulamada gerekli değildir.

Q1 ve Q2 dedektörleri, ve biz Q1 çalışmasını (pozitif zirve detektörü) inceleyebilirsiniz – Q2 aynıdır ve negatif tepe algılar.

Normal çalışma (kırpma değil) sırasında, Q1 sürekli açıktır. Bir referans voltaj (genellikle 3 Volt) “Tablo 2’ye bakınız” olarak gösterilen direnç ile 1k yayıcı direnç üzerinden oluşturulur. Şimdi kanalın iki çıkış referans voltajı eşit besleme geriliminden yeterince yakın çıkarsa, Q1 yayıcı geriliminden daha büyük olması baz gerilimi zorlayarak kapatılır – hiçbir baz akımı, yani transistör yapmak olmaz. Bu opamp U1A ile saptanır. Bu dönüm transistörler ya da kapalı tespit etmek için böyle bir şekilde bağlanmıştır.

“Darbe streç” devresi 120US gibi kısa bir kırpma dönemi algılar, ancak güvenilir algılama herhangi bir program malzeme ile 1ms içinde yer alacaktır. Çünkü besleme gerilimi değişimlerine hızlı tepki ve kasıtlı duyarlılığın, bu muhtemelen bugüne kadar yayınlanan en güvenilir ve doğru kırpma olduğunu.

transistörler besleme gerilimi için puan olması gerekir. Çoğu sistem için BC639 (+/- 70V daha az) – NPN (Q2) ve BC640 – PNP (Q1) mutlu çalışacaktır. Onlar güç ve akım değerleri üst üzerinde, ama biz 80V değerlendirmesi gerekir. Ben yüksek gerilimlerde kullanılmak üzere uygun (hazır) cihazları bilmiyorum.

Orada (size istediğiniz eğer) hızlı karşılaştırıcılara kullanmaya gerek, bu yüzden U1 bir çok temel (ve çok ucuz) LM1458 çift opamp veya benzer olabilir. Bu cihaz için bir fiş almak için projeler endeksi sayfasındaki linke bakınız – bu pinouts ve diğer yararlı bilgileri içerir.

Devre şeması algılama geliştirmek için (05 Mayıs 05) güncellendi. 100k – U1B için girişte 27k bölücü 100k kullandığı – 18k, ancak bu ortam sıcaklıklarında daha yüksek de düzensiz çalışmasına neden tipik OPAMP’lar eşiğinin çok yakın oldu. Bu bana uyarılır okuyucu 18k 27k ila değişiklik mükemmel çalıştı (o 25k kullanılır) olduğunu söyledi.

tedarik Volt Direnç Değeri Güç derecesi
+/- 20 390 Ohm 0,5 Watt
+/- 30 820 Ohm 0,5 Watt
+/- 35 1k Ohm 1 Watt
+/- 40 1.2k Ohm 1 Watt
+/- 50 2.2K Ohm 2 Watt
+/- 60 2.7k Ohm 2 Watt
+/- 80 3.3K Ohm 2 Watt

Tablo 1 – Güç Kaynağı için Direnç Değeri

Tablo 1 güç amplifikatörü besleme gerilimi dayalı “damlalık” direncin değeri ve güç notunu seçmek için kullanılır. Orta dereceli besleme gerilimleri sonraki en düşük besleme gerilimi değerini kullanmalısınız. sıcaklığını düşürmek ve güvenilirliği artacak gösterilenden daha yüksek bir derece ile bir direnç.

değerini hesaplamak için, ben bu yüzden, Zener + opamp akımı 20mA seçmiş …

Direnç (Ohm k) = (Gerilimi – 12) / 20 [1]
Gücü (mW) = (Besleme Gerilimi – 12) ^ 2 / Direnç (Ohm k) [2] 45 Volt için, olsun … (- 12 45) / 20 = 33/ 20 = 1.65k Ohm [1] Direnç = itibaren [2] Güç itibaren = (45 – 12) ^ 2 / 1,65 = 33 ^ / 1,65 = 1089 2 / 1,65 = 660 mW

Besleme gerilimi Direnç Değeri Güç derecesi
+/- 20 12k 0,25 W
+/- 30 18k 0,5 W
+/- 35 22k 0,5 W
+/- 40 25k 0,5 W
+/- 50 33k 0,5 W
+/- 60 39k 0,5 W
+/- 70 47k 1 W
+/- 80 51k 1 W

Tablo 2 – 3V Kırpma Referans Direnç Değeri

tablo 3V kırpma başvuru için oldukça doğrudur, ancak bazı amper arz 3V (özellikle MOSFET türleri) dahilinde alma yeteneğine olmayacaktır. Bu gibi durumlarda, direnç değeri hesaplanmalıdır.

Akım (mA) = Referans Gerilimi – Yani 3V referans 3mA [4] gerektirir
* 2 [5] – Direnç (Ohm k) = (Referans V) / Akım (mA) (Tedarik V)
Gücü (mW) = Akım ^ 2 * Direnç [6] bir örnek 45V malzemeleri ile bir amfi olacak ve 5V referans gerilim gerektiren olacaktır. Yani … [4] Akım = 5mA itibaren [5] Direnç = itibaren ((45-5) / 5) * 2 = (40/5) * 2 = 16k Ohm [6] Güç itibaren = 5 ^ 2 * 16 = 25 * 16 = 400 mW

Son olarak, biz opamp anlamda girişler için direnci seçmelisiniz. inverting girişindeki gerilim normal çalışma için evirmeyen girişine göre daha olumlu olması gerekir, çünkü bu gereklidir. aralığı oldukça geniş, ancak yeterince tüm tedarik voltaj aralığı kapsayacak şekilde olduğunu.

Besleme gerilimi Direnç
+/- 20 33k
+/- 30 27k
+/- 35 22k
+/- 40 18k
+/- 50 15k
+/- 60 12k
+/- 70 10k
+/- 80 10k

Tablo 3 – Opamp Giriş Dirençler

Doğru değeri güç kaynağı gerilimi için kullanılan değilse, opamp karşılaştırıcı çıkış yüksek kırpma LED’i yanar tutacak her zaman, tutabilir. Bu dirençler tüm besleme gerilimleri için 0.25 Watt olabilir.


Nasıl çalışır

(Kırmızı) Şekil 2 dedektörler tetikleyecek çıkış sinyali gerilim noktaları. + Ve pozitif güç kaynağı voltajı ve ref + pozitif referans gerilimdir. Aynı negatif kaynağı tatbik edilir.

şekil 2
Şekil 2 – Ani Gerilim Algılama

Şekil 2A sürekli yük altında güç kaynağı çökmeler olarak etkisini gösterir. Sinyal kaynağı çökmeden daha düşük bir seviyeye düşerse, devre tetiklenir olmayacak. 2B güç kaynağındaki dalgalanma referans bir parçası olarak kullanılır ve böylece çıkış sinyali zaman içinde herhangi bir anda besleme geriliminin dayalı kırpılmış üzere olduğunu tespit edecek kadar bile gösteriyor.

Yani, gördüğünüz gibi, güç besleme geriliminin gerçek anlık değer son referans olarak kullanılır – çıkış Q1 ve Q2 ile buna karşı ölçülür. Güç kaynağı voltajı yükselir veya kaynağı üzerinde dalgalanma varsa, düşerse, bu devre stereo çiftinin iki amfi çıkışı 3 Volt içinde gelirse yine gösterecektir ani güç kaynağı gerilimi (ya da başka bir değer değeri – kullanım formülleri 4, 5 ve 6 referans gerilim ve gerekli direnç değerlerini) hesaplamak için kullanılır.

U1A çift karşılaştırıcı olarak çalışır – ya transistör iletken durursa, çıkış neredeyse tam kaynağı (- Basit bir zener düzenlenir 12V) 0V etrafında gider. Bu voltaj U1B ters çevirici girişine uygulanır, ve kapasitör “streç” da anlık kırpma görülecektir ki darbe için kullanılır. Bu opamp doğrudan LED kırpmayı sürücüler.

Bir ev sineması sisteminde, tüm 5 (veya 6) güç amper izlenebilir şekilde girdi “A” kullanarak, ek ayrı yükselticiler, bağlanabilir ve tek LED herhangi amfi klipleri eğer gösterecektir. Bu, iki amped sistemler için yapılabilir.

Not: ayrı güç kaynakları ile amplifikatörler çıktılar kendi transistör çifti tarafından izlenir hayati önem taşımaktadır – bu, her amfi (olması gerektiği gibi) kendi güç kaynaklarına göre olmasını sağlar. Ayartmıştı olmayın tane denemek için birden fazla ayrı güç kaynakları için dedektör transistör ayarlayın.

İki diyotlar ve her amp için 1k direnç – ortak bir güç kaynağı (örneğin bir ev sinema sistemi gibi) birden fazla amplifikatörler için kullanıldığı durumlarda, ek girişler dedektörleri eklenebilir.

Bir Cevap Yazın