Hi-Fi Kulaklık Amplifikatör

Bir kulaklık amplifikatörü için Bu tasarım, bir kulaklık çıkışı olmadan ayrı öncesi ve güç yükselteçleri ile ticari ekipman satın alındıktan sonra ortaya çıktı.

Doug Self ( ‘pot’ devre başlangıçta PJ Baxandall tarafından tasarlanan) tarafından lineer pot kullanarak, John Linsley-Hood tarafından bir kulaklık amplifikatörü ve aktif bir ses kontrolü için tasarımlar dayalı, hem Elektronik ve Kablosuz Dünya yayınlandı son yıllarda.

Onun avantajları …

  • düşük çıkış empedansı telefonları birkaç çift sürmek için
  • Aktif kazanç aşaması neredeyse mükemmel logaritmik ve bir …
    • pot mutlak değerinden bağımsızdır
    • Mükemmel kanal izleme sahiptir
    • O / P gürültü kazancı azaltma azaltır.

Açıklama

Bir stand-alone öğe olarak kullanılabilmesine rağmen niyeti, kalıcı öncesi ve güç amper arasındaki kulaklık amp yerleştirmektir. kulaklıklar dinlerken güç amplifikatörü girişini kapatmak üzere giriş rölesi (küçük gecikme ile) bir transistör sürücüsü aracılığıyla kulaklık soketleri yardımcı kontakların tarafından işletilmektedir.

bırakılmak için (kulaklık amp) sağlayan röle kontağı düzenlemesi kullanımda iken normalde kapalı. Röle yüksek kaliteli, mühürlü, altın çok uzun bir yaşam beklentisi olan ünlenen temas, TQ sinyal anahtarlama türünü, kaplama.

kazanç kontrolü öncesi amp kazanç kontrol normalde dinleme seviyesini ayarlamak için kullanılır, böylece kazanç önceden ayarlanması kullanılır.

Şekil 1
Şekil 1 – Kulaklık Amp Devre

Sadece bir kanal gösterilmiştir, böylece iki adet stereo için gereklidir. Devre yapılandırma gereklidir logaritmik yasa sağladığından kazanım kontrol pot, çift çete doğrusal tip olmalıdır. Bu proje 01 ‘de gösterilen devreye (bu sürüm gürültü yararlı bir azalma sağladığını hariç) benzerdir. 47k veya 100k değeri bu devrede ince olmalıdır. Diyotlar 1N4148 olmalıdır.

İlk aşama, bu aşama değişken kazanç aşaması için gerekli olan düşük empedans çıkışı sağlar, her yerde NE5534 kullanılarak geleneksel seri geribesleme devresi, kazanç geribildirim AOT (test ayarlayın) bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için direnç tarafından belirlenen ediliyor. Giriş sahne etrafında Direnç / kapasitör ağları biraz abartılı görünebilir, ancak iki IC + ve olası RF alıcısı, özellikle 470 pF azaltmak için gerekli olan olabilir – girişler.

tam ikinci aşama sıfır kazanç takipçisi, inverting kazanç aşaması ve takipçilerinin yayıcı çıktı oluşuyor ‘ses kontrolü’ kazanç bu üç aşamada etrafında ayarlanan. tersini aşamasının x10 kazancı bir logaritmik hukuka yakın bir yaklaşım verir, kararlılık bu aşamadaki geribildirim 27pf kapasitör ile sağlanır ediliyor. Çıktı tamamlayıcı çifti yaklaşık 80 mA Sınıf-A çalışır ve küçük bir soğutucu üzerine monte edilmelidir.

Yayımı her cihaz için yaklaşık 1.8 Watt ve onlar mika pulları ve kısa devre güç kaynağı (koleksiyoncular durumunda bağlı) önlemek için çalılar montaj soğutucu izole edilmelidir. ısı iletken macun kullanıldığından emin olun, ya da montaj için sil-yastıkları kullanabilirsiniz – bu no termal macun gerektirmez ve düşük güç çalışması için çok uygun.

şekil 2
Şekil 2 – Alternatif Röle Sürücü ve Bileşen Pinouts

yüksek, FET bazlı çünkü OPA2604 seçildi, giriş empedansı NE5532 alternatif daha 0V DC Ç / P ayarlamak için daha iyi DC şartları sağlayan, düşük çıkış empedansı zor yükleri sürmenin hiçbir sorunları var, ama yine de nispeten ucuz.

dekuplaj düzenlemelerini – – ve O / P transistörleri besleme 22V önceden düzenlenmiş kaynağı, röle arz rektifiye ve gerekli izolasyonu için ayrı ayrı düzenlenir güç kaynağı oldukça geleneksel bölünmüş çeşitli / Ps IC besleyen düzenlenmiş O olduğu ayrı sinyal ve besleme yıldız topraklama gerekli olan.

Şekil 3,
Şekil 3 – Güç Kaynağı

çıkış jakı prizler, bağımsız değiştirme kişiler ile, Maplin Electronics elde edilebilir ve düzenli kullanım uzun yıllar boyunca son derece güvenilir olduğu kanıtlanmıştır. Bu elde değilse bir devre geleneksel mola temas dişi soket ile kullanım için dahildir.

LED seri dirençler yaklaşık 7.5mA bir akım kaynağı gerekir, bu nedenle 2.2K kullanılmalıdır. Temini için diyot 1N4004 veya eşdeğer olmalıdır. Eğer istenirse, 12V regülatörü vazgeçilebilir ve uygun bir değer direnç doğru çalışma gerilimi korumak için, her bir röle bobini ile seri halde yerleştirilebilir. Röle akımı tahmin edilemez olarak mevcut pek çok farklı türleri vardır gibi bu değerini belirlemek için şantiye sorumluluğundadır. 15V röleleri kullanımı da varsa mümkün olmaktadır. Bu düzenleme, kullanılan, röle faaliyet olarak, gürültü az miktarda ek yük nedeniyle ani uygulama (ya da çıkartılmasında) bölgesinin dahil edilebilir. Kullanımda bir sorun olacağını beklenmemektedir.

Bir Cevap Yazın