Dijital Gecikme Devresi

Mitsubishi M65830 Dijital Gecikme IC (benim anlama nedenlerden dolayı) Durdurulan olmuştur ve bir süre için uygun bir yerine yoktu. Bkz Proje 26A yedek proje detayları için. Eğer bazı M65830 IC erişimi gelmiyorsa Burada gösterilen sürümü kurmak mümkün olmayacaktır.


 

Surround Ses İşlemcisi (Proje 18) standart HAFLER matristir ve fena arka kanal sinyalini verecektir. beyin şaşırtmak için, biz gerçekten daha uzak sanki ses yapar sinyali, geciktirmek gerekir. Bu ilke, hemen hemen tüm ticari birimler kullanılır, ancak bir eğilim basit bir pasif birim biraz daha karmaşık olması gerekir.

Burada sunulan dijital gecikme çoğu uygulama için yeterli olması beklenen ve gecikme 20ms sabit olmasına rağmen, bu en kullanışlı gecikme süresi mesafesindedir. Bu yaklaşık 7 metre uzağa arka hoparlörlerden olma eşdeğerdir ve onlar uygun bir ‘uzak’ sesi olacak dahi dinleme konumuna nispeten yakın.

Çoğu ticari üniteler ekstra özellikler tüm oldukça bilinçli olarak bu devrenin eksik (farklı gecikme süreleri, yankılanma, vb), katacak. Bu etkiler arkadaşlarınızı etkilemek için muhtemelen iyi, ama nispeten kısa bir süre sonra çok sıkıcı hale gelir ve program materyali detracting sona erecek – yerine ses etkileri dinlerken.

Ayrıca Dijital Gecikme Birimi, Surround Ses İşlemcisi (nasıl gösteren bir tam şeması dahildir Projesi 18 ), Stereo Genişlik Kontrolörleri ya ( Proje 21 ) ve hatta elektronik crossover ( Proje 08 veya Proje 09 ) komple ünite içine monte edilebilir. Gerekli olduğunu tüm amplifikatörler bir sürü olduğunu (en eksiksiz düzenleme için bunlardan 8, ama hayatta olabilir sadece 7).


Gecikme Devre

geciktirme devresi Şekil 1’de gösterildiği ve Mitsubishi M65830 Dijital Gecikme çip kullanır. Bu artık bir süre için yaklaşık edilmiş ve (sabit bir gecikme kabul edilebilir olması koşuluyla) basit ve etkili olmuştur. seri veri kolayca elde değil farklı gecikme ayarlarını elde etmek için gerekli ve devrenin karmaşıklığı önemli ölçüde eklersiniz. Bu nedenle, artık basit bir mesele Veroboard veya benzeri kullanarak inşa etmek için, ve bir baskılı devre kartı gerektirecektir olacaktır.

Devre Mitsubishi veri sayfasından (neredeyse) doğrudan bir adaptasyon olduğunu ve geniş bir frekans aralığında iyi bir performans verecektir gösterildiği gibi. Filtreler etrafında 9.5 kHz ayarlanmış ve bu azaltılabilir rağmen bunu yapmak için herhangi bir iyi bir neden olduğu görünmüyor. Bu arka kanal hoparlörleri için optimum tepki gibi görünüyor, bu yüzden yalnız bırakılmalıdır. filtre devreleri iç OPAMPlar kullanın ve sadece harici bileşenler aşağıda gösterilen gerektirir.

Şekil 1
Şekil 1 – bir dijital gecikme Ünitesi
Gösterildiği gibi, birim 5 Volt kaynağı, analog ve dijital dünya bağlantılarını ve bir giriş ve çıkışları gerektiren oldukça kolay bir modül olarak inşa edilebilir. Bu kadar Tel kolay, ve en az (pahalı) hataları devam edecektir. Bu (dijital dönüşüm analog) ve demodülasyon (analog dönüşüm dijital) modülasyon kontrol olarak iki 68nF kapasitörler, Mitsubishi veri sayfasına göre, en iyi sonuçları elde etmek için% 5 içinde uygun olmalıdır. Standart tolerans kapasitörler diğerleri için ince ve her zamanki gibi ben% 1 metal film dirençler öneriyoruz. 2MHz kristal (isterseniz veya bir seramik rezonatör kullanabilirsiniz) muhtemelen elde etmek için biraz garip olabilir (dışında M65830 itibaren) tek öğedir.

5 Volt olmalı 6 Volt üzerinde hiçbir şey gecikme çip yok gibi, düzenlenir. Uygun bir güç kaynağı devresi için Şekil 4’e bakınız.


Girdi Tampon Ve Çıkışı Driver

giriş sürücü devresi, gecikme çip uygulanan sinyal seviyesini azaltmak için aşırı yüklenme riskini önlemek için tasarlanmıştır. Maksimum belirtilen seviye 1 Volt RMS olduğundan, sinyal her zaman bunun altında olmasını sağlamak için önemlidir. CD çalar çıkış 2.5V (maksimum) ile ilgili genel olarak, yani, giriş devresi yaklaşık 3.5 (10.8dB) bir faktörle seviyesini azaltır. bu süre sonra yeniden amplifiye gerektiği için, yüksek frekansların düzeylerini artırmak için dahil bir ön-azaltma devresi vardır. frekans yanıtı yanı sıra gürültüyü azaltarak, gecikmeden sonra tiz kesim normale geri yüklenir. Bu teknik FM radyo yayınları, vinil disklerle ve diğer birçok alanda kullanılan ve gürültü seviyelerini en aza indirmede etkili olduğu.

şekil 2
Şekil 2 – Preamp Ve Çıkış Amp
Görüldüğü gibi, devre çok basittir. “Sot” işaretli direnci (Testi Seç) gecikme devresi üzerinden kazanç veya kayıp mutlaka birlik olmadığı gerçeği için izin vermek için tasarlanmıştır, ancak değişebilir. Bu yalnızca normal kazanç daha düşük olan birimlere telafi etmek için, ve en kötü durum için 15k gibi düşük olabilir tasarlanmıştır. Bu olası değildir, eğer istenirse, direnç tamamen ihmal edilebilir, ya da 100k kap kazancı kolayca değiştirilebilir izin vermek için kullanılabilir.


Komple Surround Sistemi

Tam bir surround sistemi güç kaynağı, dekoder matriks isteğe bağlı stereo genişliği kontrolörü ve gecikme birimi oluşacak. Şekil 3 tek bir durumda muhafaza edilebilir birimleri, birbirine benim önerilen yöntemini gösterir. Daha maceracı için, ön sol ve sağ hoparlörler için (noktalı kutusunda gösterilen) İki kat yükseltme için Linkwitz-Riley geçitler bir çift ekleyebilirsiniz.

Bu her şeyi birlikte tutar ve sadece anahtarları normal kullanımda erişilebilir olması gerekir. Tüm seviye kontrolleri istenen hacme ayarlayın ve istediğiniz şekilde bir kez oynadım değil edilmelidir. Bu erişilebilir, herkes keman isteyeceksiniz, ve sonra geri istediğiniz yere ayarlamak için denemek gerekecek – başkası geliyor ve tekrar kemanlar kadar.

Şekil 3,
Şekil 3 – Surround Ses Decoder için tüm birimlerin Önerilen Bağlantı
her şeyden önce devrenin çeşitli “bloklar” +/- 15 Volt malzemeleri ve doğal bir toprak bağlantısı gerektiren – Bu netlik için gösterilmemiştir. 5 Volt sadece dijital gecikme çip kullanılır.

tencere lineer olmalı ve ben yüksek frekans kayıplarını önlemek için oldukça düşük empedansları tutmak için 10k öneririz. Doğrusal tencere ses için ideal değildir, ancak bu gibi ‘ayarla ve unut’ denetimler için gayet iyi. Onlar da günlük tencere daha iyi izleme var, bu yüzden stereo dengesi daha az rahatsızlığa neden olacaktır.

temelde bir Stereo / Surround anahtarı – İsterseniz başka anahtar her şeyi atlamak için eklenebilir. Eğer korumak isteyebilirsiniz devrenin sadece bir parçasıdır Stereo modunda sub-woofer çıkışı ne zaman olduğunu. sub-woofer çıkışı bir filtre yok unutmayın – bu alt kendisi olması bekleniyor.


Güç Kaynağı Ünitesi

Burada gösterilen bir güç kaynağı yerine açıklanan birim değiştirilmiş bir versiyonu kullanılmalıdır öneririz Project 05 bu Şekil 3’te önceki projede kullanılan basit bir hile gösterilen tüm cihazları çalıştırmak gibi, ses için oldukça uygun olan tek devreleri, ancak dijital devrenin eklenmesi ile biz daha fazla güç ve kullanılan tam dalga gerilim katlayıcı devre elde edilebilir daha iyi düzenleme gerekir.

Şekil 4,
Şekil 4 – Komple Güç Kaynağı
trafo şeyin aynı durumda olabilir, ama ayrı bir kutuda yüklemeden devrenin geri kalanında uğultu neden başıboş manyetik alanlar konusunda endişelenmenize gerek yok anlamına gelir olabilir. toroidal transformatör kullanarak yardımcı olur, ama yine de ayrı bir muhafaza kadar iyi değil. ‘Daha az ideal tarafında ise, trafo, bir güç anahtarı geri ana üniteye şebeke çalıştırmak akıllıca olduğu gibi her zaman güç olacaktır.

0 – – 20VA anma gereken 15 Volt trafo, ve hatırlamak 15 kullanın bir soğutucu ihtiyaç duyacağınız tüm düzenleyiciler . Çok sıcak daha onları çok soğuk (böyle bir şey) çalıştırmak için çok daha iyi olduğu gibi, bunlar için soğutucu eksik yok. Tüm regülatörler mika pulları ve yalıtım çalılar ile soğutucu izole emin olun. Ayrıca iyi bir ısı transferi elde etmek için mika termal macun kullanmayı unutmayın.

Bir SPDT anahtarı gelen ac geçmek için kullanılabilir (değil dünya – o bağlı bırakın). LED güç göstergesi olduğunu ve yaklaşık 12mA çalışacaktır.

Negatif pozitif türünden tamamen farklı ve yanlış bağlanmış eğer anında imha edilecek – düzenleyicilerin pinouts gözlemleyin. Ayrıca gösterildiği gibi analog ve dijital dünya bağlantıları ayrı tutulur emin olun. gösterildiği gibi topraklama tutulması değilse dijital anahtarlama gürültüsü analog devreye tanıtılacaktır.

Her zaman olduğu gibi, şebeke kablolama ile son derece dikkatli olun – Ölü okuyucular benim favorilerimden biri değildir. Ayrıca dış transformatör kaynaşmış olduğundan emin olun ve tercihen trafo bir arıza geliştirmelidir, yangına karşı korumak için ayrılmaz bir termal sigorta vardır. Tüm maruz şebeke bağlantıları kapak kaldırıldığında yanlışlıkla teması önlemek için izole edilmelidir.

Bir Cevap Yazın