Eko Devresi

Bu süre bekliyor bir projedir, ama sonunda, birlikte benim hareket var bazı IC’ler satın almış ve deney başladı. Ben hiç kimse sözü var epeyce şeyler (PT2399 bir olduğunu gördük , çok bazıları iyi, bazıları-so-iyi değil – Popüler gecikme IC). Tüm rağmen, bu iyi ve çaba büyük bir anlaşma olmadan ihtiyaç duyulan yapar yetenekli bir çip vardır. Aynı zamanda oynamak için eğlenceli bir çok şey var .

fena arka kanal sinyali sağlayacak bir standart HAFLER matris – gerçekten bir gecikme gereken bir uygulama Surround Ses İşlemcisi (Proje 18) ‘dir. Hatta birçok sözde ev sineması amper sadece bu arka kanallar oluşturmak için kullanın! beyin şaşırtmak için, biz gerçekten daha uzak sanki ses yapar sinyali, geciktirmek gerekir. Bu ilke, hemen hemen tüm ticari birimlerinde kullanılan, ancak ‘gerçek’ olanlar (bu ‘özel’ IC bazı analiz eğer sürpriz olabilir rağmen) basit bir pasif birimine biraz daha karmaşık bir eğilim var.

Burada sunulan dijital gecikme çoğu uygulama için yeterli olması bekleniyor, hem de ev sinema, müzik üretimi ve PA uygulamaları için (Bu konuda daha fazla bilgi için aşağıya bakın). Minimum biraz fazla 30ms olan – – Bir değişken gecikme sağlar fraksiyonel uzun ideal daha, ama kimse bir sorun olarak duyacaksınız şüpheliyim. , Kısa güvenilir gecikme bu yaklaşık 17 metre uzaklıkta arka hoparlörlerden olma eşdeğerdir, 50ms ve onlar uygun bir ‘uzak’ sesi olacak dahi dinleme konumuna nispeten yakın. Gecikme 1 üzerinde ikinci uzatılabilir, ancak yüksek frekans tepkisi Kederli – kibarca koymak.

Bir gecikme tarafından oluşturulan görünür ‘mesafe’ kolayca hesaplanabilir – Ses yaklaşık 345mm de hareket / ms yani 50ms 17 metre verir

Birçok ticari üniteler istenirse kolayca bu projeye uygulanabilir ekstra özellikler (farklı gecikme süreleri, yankılanma, vb) içerir. yankı örneğin DVD) orijinal ses kaynağının bir parçası (eğer yankı genellikle yararlı değildir (sadece clutters ses, yine de dahil edilecektir. Bu etkiler arkadaşlarınızı etkilemek için harika, ama sonra yorucu olacak nispeten kısa bir süre ve program materyali detracting sona – yerine ses efektleri dinleme sonunda.

Tekrar fonksiyonunu eklemek için, sadece devre üzerinde ‘A’ işaretli noktaya (bir tencerede ve direnç ile) çıkış sinyali besleme meselesi. Bir 20k pot ve 10k direnç iyi çalışacaktır – bu sadece minimum pot set, ‘reverb’ devre dışı bırakmak için Şekil 4’te gösterilmiştir.gitar efektleri için dışında, insanların büyük çoğunluğu sadece bu dışarıda bırakmak bekliyoruz.

Fotoğraflar
PT2399 dijital gecikme ünitesi Resim

Iki versiyonu bir fotoğraf yukarıda gösterilmiştir. Soldaki bir asgari filtreleme vardır ve (~ 100ms daha fazla) kısa gecikmeler için uygundur, ve sağda bu tam sürümünü gösterir. Ben filtre için GreenCaps kullanılan dikkat edecek – PCB düzeni her zaman olduğu gibi MKT tarzı kapaklar için tasarlanmış, ama stok herhangi 4.7nF MKT kapaklar yoktu. Ayrıca regülatör IC (78L05) geriye doğru yüklü olması göründüğüne dikkat edin edebilir. Bu PCB kaplama küçük bir hatadır – ve düzenleyiciler gerekir inşaat makalesinde gösterildiği gibi monte edilmelidir.


Gecikme Devre

Geciktirme devresi Şekil 1’de gösterildiği ve Princeton Teknoloji PT2399 dijital gecikme çipini kullanır. Bu tarif orijinal Mitsubishi cihazı yerine Project 26 PT2399 bir süre için şimdi civarında olmuştur., Ve yaş için ben buna dayalı bir proje planladık. Ben şimdi IC kaynağı bulduk, ancak, bu yüzden değerli – Şimdiye kadar, ben herhangi bir daha alamadı.

Veri sayfasında açıklandığı gibi devre oldukça basit ve etkili, ama dramatik performans çok az kayıp ile, basitleştirilmiş olabilir saptadık. PT2399 data sheet komple devre şemaları vardır, ama bunlar oldukça dağınık ve pim fonksiyonları çoğu açıkladı değil mi. Aynı şekilde, IC iç işlevlerinin çoğu açıkladı değildir ya – Biraz çözmesi mümkün oldum, ama yine de fonksiyonların bir çift tahmine oluyor.

İlk devre gösterilmiştir (Şekil 1), ancak bazı önemli basitleştirmeleri, PT2399 veri levhadan (neredeyse) doğrudan bir uyarlamasıdır. gösterildiği gibi oldukça geniş bir frekans aralığında iyi bir performans verecektir. Filtreler 8,5 civarında kHz (-3dB) için ayarlanmış ve bu azaltılabilir veya artırılabilir rağmen, bunu yapmak için herhangi bir iyi bir neden olduğu görünmüyor. Bu arka kanal hoparlörleri için optimum tepki gibi görünüyor, bu yüzden yalnız bırakılmalıdır. Filtre devreleri iç OPAMPlar kullanır ve sadece Şekil 1’de gösterilen harici bileşenler gerektirmektedir.

Şekil 1
Şekil 1 – PT2399 dijital gecikme Ünitesi

Yukarıdaki şematik uygulama notta biri dayanmaktadır ama epeyce alanlarda değiştirilir. Bileşen değerler basitleştirilmiş ve büyük değer elektrolitik kapaklar 10uf almıştır. Küçük bir değer elektrolitik kapaklar yanı sıra 10uf almıştır. Bu düzenleme test edilmiştir ve hiçbir belirgin gürültü cezası düşürüldü filtre kondansatör değerleri rağmen vardır. o büyük bir değer elektrolitik kapaklar için gerek kalmadan, düşük empedanslı kaynağı ile gecikme IC sunar, çünkü bir on-board regülatör sahip, bir çok yardımcı olur.

5 Volt olmalı 6 Volt üzerinde hiçbir şey gecikme çip yok gibi, düzenlenir. Çünkü regülatör, bu ~ 15V ya da öylesine maksimum 9V herhangi gerilim işleyebilir. 5V beslemesi varsa, 5V regülatör ihmal ve mevcut 5V besleme yerine kullanılabilir. PT2399 30mA hakkında maksimum (saat frekansı azalır ve gecikme arttıkça arz akımı düşer) çizer. Herhangi mevcut tedarik ekstra akımı sağlamak için yeterli rezerve sahip olmalıdır. 5V besleme düşük empedansı veya dahili saat osilatör bile hiç çıktı almak anlamına başlatmak olmayabilir esastır.

veri sayfasında hiç açıklanmamıştır şey filtre topoloji olduğunu. filtreler düşük geçiş, çoklu geribildirim türleri vardır ve 12dB / oktav bir yuvarlanmayı var. (R5 ve C8 kullanarak) nihai filtre çıkış filtresi 18dB / oktav yapma, fazladan bir kutup ekler. Gerçek filtreler aşağıda gösterilmiştir, bu yüzden biraz daha mantıklı. Bir IC asılı parçalarını gösteren oluyor tam olarak ne olduğunu belirlemek için kullanışlı değildir.

şekil 2
Şekil 2 – PT2399 Filtre Devreleri

Yukarıda gösterilen filtreler PT2399 iç OPAMPlar kullanıyor ve (ancak dayanır değil aynı) veri sayfasında gösterilen. Burada kullanılan sadeleştirme yerine 10k ve 15k bir karışımı yerine, tüm filtre dirençleri 10k yapmaktır. Niye ya? Yukarıda gösterilen sürüm aslında daha iyi çalışır ve bileşen mix-up neden hata olasılığını azaltır çünkü.

veri sayfası C4 ve C9 için (eko devresi veya açıklanamaz 82nF) 100nF değeri sunarken, böyle bir yüksek değerini haklı zor. Ben bu yerlerde 33nF kapaklar kullanmanızı öneririz, ancak 10nF gibi düşük gidebilirsiniz.

Bu bilgi formunun bir versiyonunda kısaca kaplı olsa bile, ancak bir söz oranları bir şeydir. C4 (şekil 1 ve 3 de) C9 anahtarlamalı kapasitör filtreleri, parça (daha fazla veya daha az) saat frekansı için kullanılabilir gibi görünmektedir. Ben bulunduğu ikinci data sheet bir kapasitör ekleyerek ‘modüle entegratörü’ ve ‘demodüle entegratörü’ olarak bu işlevini açıklar, ancak bu IC yapılır nasıl sıfır detaylara sahip. O rağmen (biraz) daha tam bilgi formunda verilen blok diyagramı (yararlı değildir vermez güç kaynağı sözde 5V olması gerektiğini belirtir. Aynı zamanda maksimum çıkış 2V RMS olduğunu … kişinin rüyalarımda iddia .

100nF önerilen değerlerle IC yukarıda 1 kHz ve yaklaşık dan sınırlayıcı slew-oranını başlar. Bu 1kHz yukarıda herhangi bir frekansta sinyal seviyesi dönüş hızı eşiğin altında olmak zorunda olduğu anlamına gelir, bu yüzden 1kHz gelen 6dB / oktav düşer. Ben 10nF düşürüldü bu kapaklarla gecikme test ettik ve kesinlikle biraz daha HF gürültü varken, gecikme da geliştirilmiş yüksek frekans tepkisi ve çok daha az yetişme-oranını sınırlayan gösterir. 33nF kötü bir uzlaşma değil, ama deneme yapmaktan çekinmeyin.

o transpires gibi, devre oldukça dramatik basitleştirilmiş olabilir. O kadar ki, ben hiç hayır filtreler ile gecikme test ettik ve hiçbir duyulabilir gürültü olduğunu. Orada görünür gürültü biraz, ama ses spektrumun dışında iyi olduğunu ve kolayca en ilkel filtre ile kaldırılır. Bu çok uzun gecikmeler ile o kadar etkili değildir, ancak tavsiye edilen maksimum (I üzerinde 1 saniye için genişletilmiş, ama gecikme birkaç yüz milisaniye aştığında yüksek frekans tepkisi ağır etkilenen etrafında 300ms olduğunu.

Eğer ‘anti-aliasing’ filtre olarak başka bir yerde ifade giriş ve çıkış birden geribildirim filtreleri görebilirsiniz rağmen, değiller. Ben gecikme IC sonra ötesinde … hiçbir şey, geçerdi yüksek ses sinyalleri ile devreyi test etti. Tüm hiçbir tekit yoktu. Sinyal (muhtemelen ve C4 ve C9) saat tarafından belirlenen bir frekans geçtikten sonra, sinyal ilk dönüş oranı sınırlayan gider, sonra biraz daha yüksek frekansta tamamen durur.

Önerilen 100nF kapaklar 2kHz at ile, maksimum sinyal seviyesi böylece 250mV, ve 4kHz de, 500mV RMS ilgili. Sadece kısa gecikmeler için devre kullanmayı planlıyorsanız, C4 ve C9 değeri azalabilir – 10nF ile yapılan testler yaklaşık 50ms kadar gecikme süreleri ile iyi sonuçlar ve (herhangi bir ek filtreleme olmadan) düşük gürültü verdi. Örneğin Yankı pedalı için kullanıldığı gibi – – uzun gecikmeler için ben C4 ve C9 33nF altına düşürülmesi gerektiğini tavsiye ediyoruz.

R10 ve isteğe bağlı pot toplam değeri yaklaşık 2 k az ise de herhangi bir yerinde belirtilmeyen … osilatör muhtemelen başlamaz, ve hiçbir sinyal alırsınız. Eğer az 50ms gecikme gerekiyorsa, (3.3K veya oralarda demek) bir dış direnç üzerinden bir röle dahil etmek için gerekli görülebilecek, bu nedenle osilatör güvenilir başlayacaktır. röle kısa bir gecikmeden sonra dış direnç dışarı şort. osilatör çalıştıktan sonra, oldukça kararlı görünüyor. Orada test ettik bir transistör çözümü de olduğunu ve gayet iyi çalışıyor – bu olsun ICs toplu bağlı olarak, bu ya da bir sorun olabilir veya olmayabilir o Şekil 4. Not gösterilmiştir.

Şekil 3,
Şekil 3 – Süper Basit PT2399 Gecikme Devre

Yukarıda verilen versiyonu sabit bir kısa gecikme olarak kullanım için uygun olan ve kendi başına şaşırtıcı derecede iyi bir hesap yapar. Gördüğünüz gibi filtre bileşenleri en basit silinmiş ile, devre dramatik kolaylaştırılmıştır. etrafında 15MHz bir saat frekansında çalışan beklenen Çünkü, basitleştirmeler ses kalitesinde herhangi bir kayba neden yok – eğer bir şey, tam yapılandırılmış filtreleri ile daha iyidir. hatta daha düşük gidebilirsiniz, ama anlamı yok – Tepki hakkında 10Hz kadar uzanır.

Yüksek frekans yanıtı 12kHz uzanan kolay, Şekil 1 ‘de gösterilen tam sürüm önemli ölçüde daha iyidir ve. İster inanın ister inanmayın, ama C3 (1nF) ve C8 (10nF) dışarı çıkmak için bile mümkün. Tüm (dışında ben C4 ve C9 kullanarak anahtarlamalı kapasitör filtreleri olmayı kabul itibaren) hiçbir filtrelerle yoğun devre test ve kısa gecikmeler neredeyse hiçbir görünür gürültü ve hiçbir duyulabilir gürültü var. ses sinyalinde önemli HF içerik varsa uzun gecikmeler ile, size bozuk sibilances ve diğer bazı eserleri duyacaksınız. gerçi Genel olarak, ben sadece gösterildiği gibi kullanmak için çok mutlu olurdu. gitar (ya da diğer enstrüman uygulamaları) için, 2.7k geri R5 değerini artırmak için daha iyi olurdu. Bu yüksek frekansları kapalı atılır, ancak yankı / reverb etkisi bu sinyaller kolayca emilir gibi daha doğal, Real yankılar genellikle, hızla azalan HF içeriğe sahip olduğunu – hatta havanın kendisi tarafından.

Ben bu ‘tekrar’ pot ve bağlantıları dahil, ve gösterilen değil dışında bu, Şekil 1’de gösterildiği versiyonu için aynı olarak yapılır. Bu yankı ya da yankı etkisi temelidir, ancak aşağıda belirtildiği gibi, tek bir gecikme kulağa hoş gelen yankı yapmak veya yankı vermez.Ayrıca gösterilmemiş olan saat frekansı modüle ve böylece zaman gecikmesinin bir yöntemdir. (Hatta sadece 50ms gecikme ile ve zor oynamak için yapar) bu duymak şaşırtıcı derecede kolaydır – Bu bir tremolo devresi için temel oluşturabilir, ancak bunun için kullanılan bir not çarpıcı ve duyma arasında bir gecikme olur. hoparlörlerden 17 metre ayakta ve normal oynamaya çalışan deneyin – değil kolay!

Ben de flanş efektleri için kullanılabileceğini iddia edebilmek isterdim, ama minimum gecikme sadece çok büyük olduğunu ve bu rolü çalışmaz. Bu benim PT2399 ile olan bir büyük şikayet olan – minimum gecikme birçok uygulama onu engelleyen, çok uzun.

Şekil 4,
Şekil 4 – Basit Transistör Zamanlama Gecikme Devre

Eğer siz gerçekten (ve IC düşük değer zamanlama direnci ile başlamak reddediyor) minimum olası gecikme süresini kullanmak istiyorsanız, zamanlama devresi için bu basit transistör gecikme ekleyebilirsiniz. 47uF kap R1 (10k direnç) üzerinden tahsil edilir ve taban R2 (aynı zamanda 10k) sağlanır. İlginçtir, zamanlama direnç açık devre ise osilatör çalışmaz, ama bir bağlantı yapıldıktan sonra o başlayacaktır. Bu 2k altında bir değerle operasyonda aksine – bu sadece başlangıç ​​değil, ancak direnç artar bile kendini başlatılamıyor.Yukarıdaki devre etrafında almak için icat edildi, böylece bu gibi bir kilitleme durumu, kabul edilemez. Yeterince uzun PT2399 birlikte onun hareket almak için – gecikme yaklaşık 25ms olduğunu. Bu oldukça kapsamlı olarak test edilmiştir, ve bunu R10 için çok düşük değerlere sahip başlatma sorunlarını çözecek memnun değilim.


Giriş Ve Çıkış Hususlar

gösterilen ihtiyaçlara olarak devre, düşük empedans tahrik edilecek – artık 1k belki daha. Çıkış empedansı oldukça düşük olmakla birlikte, 2.7k (veya 1k) nihai filtre direnci yükü en az 10k olması gerektiği anlamına gelir. Orada önemli bir sıkıntı değere sahip bir şey olduğunu ve IC işleyebilir sınırlı gerilim var. Bir çok durumda, geciktirme devresine gelmeden önce sinyalini zayıflatmak ve daha sonra tekrar artırmak gerekli olacaktır.

Orada veri sayfasındaki hiçbir belirtilen azami düzeyde, ancak test hiçbir fazla yaklaşık 1 den Volt RMS tutulması gerektiğini ortaya koymaktadır. Maksimum veya bozulma açıkça belli olacak altında düz olmalıdır. Eğer 10dB etrafında tarafından giriş sinyalini zayıflatmak gerekir ve tekrar düzeyini elde etmek için sonradan 10dB kazanç sağlayabilir böylece CD / DVD oynatıcı çıkışı, 2V hakkında genellikle. Daha, ama gürültü pahasına azaltılmış (ve güçlendirilmiş) olabilir.

Gerekli kazanç (ve isteğe bağlı karıştırma) aşamaları, temel opamp devreleri kullanabilir veya Proje 94 ( ‘evrensel’ preamp / karıştırıcı) her şey için kullanılabilir.


gecikme Zamanlama

Aşağıdaki tabloda bilgi formunda alınan ve zamanlama direnci çeşitli değerleri için gecikme süresini gösterir. Ben gösterilen rakamlar mutlaka çok doğru olduğunu ikna kalır ve bir IC sonraki farklılıklar olacağı kesindir. 200ms aşan gecikme süreleri tabloda gölgeli gösterilen duyulabilir bozulmanın neden. Kesinlikle gösterilenden daha da büyük gecikme ile gecikme kullanabilir, ancak herhangi bir yarım nezih hoparlörlerinden bozulma duyacaksınız.

R, T 27.6 k 21.3 k 17.2 k 14.3 k 12.1 k 10.5 k 9,2 k 8,2 k 7.2 k 6,4 k
f saat 2.0 M 2.5 M 3.0 M 3.5 M 4.0 M 4.5 M 5.0 M 5.5 M 6.0 M 6.5 M
gecikme 342 ms 273 ms 228 ms 196 ms 171 ms 151 ms 137 ms 124 ms 114 ms 104 ms
THD % 1 % 0.8 0.63% % 0.53 0.46% % 0.41 % 0.36 % 0.33 % 0.29 % 0.27
R, T 5,8 k 5.4 k 4.9 k 4,5 k 4.0 k 3.4 k 2.8 k 2.4 k 2.0 k 1.67 k
f saat 7.0 M 7.5 M 8.0 M 8.5 M 9.0 M 10 uM 11 M 12 M 13 M 14 M
gecikme 97 ms 92 ms 86 ms 81 ms 76 ms 68 ms 62 ms 57 ms 52 ms 48 ms
THD % 0.25 % 0.25 0.23% % 0.22 % 0.21 0.19% % 0.18 % 0.16 % 0.15 % 0.15
R, T 1.47 k 1.28 k 1.08 k 894 723 519 288 0.5
f saat 15 M 16 M 17 M 18 M 19 M 20 M 21 M 22 M
gecikme 46 ms 43 ms 41 ms 38 ms 37 ms 34 ms 33 ms 31 ms
THD % 0.15 0.14% 0.14% 0.14% % 0.13 % 0.13 % 0.13 % 0.13

Daha önce de belirtildiği gibi R değeri ise, t (zamanlama direnci) 2k daha az güç uygulandığında, osilatör başlatmak olmayabilir. Cips içinde iç mimarisi bunu düzeltmek için bir yol olarak orada görünmüyor. O durumda, değeri her zaman güvenilir bir başlangıç ​​sağlamak için yeterince yüksek olmasını sağlamak gerekir vardır. Bu gecikme civarında 50ms olacak demektir – bazı çok uzun olması düşünebilirsiniz. (Dinleme deneylerine dayanmaktadır aslında çok kötü değil) Şekil 4’te gösterildiği gibi bir temel zamanlama devresi bir düzeltmedir, ya da sadece bir 50ms gecikme ile yaşayabilir. Tabii ki, gecikme değiştirmek için bir pot içerebilir, ancak ünite üzerinde açmadan önce oldukça uzun bir gecikme için bunu ayarlamak için hatırlamak zorunda. Transistör çözüm en iyisi, ve başlangıçta açık devreyi olarak yapılandırılır ve bir gecikmeden sonra (toprak pot ‘yeryüzü’ ucunu kısa devre) yanar.

Ne öyle değer için, Ben de R ile 24.25MHz elde pim 5. saat frekansı ölçülen t R ile = 100 Ohm, 13.05MHz t R ile = 1.4k ve 1.58MHz t = 27k (Ohm yüksek 100 ile sıklığı daha iddia ve 27k o) iddia oldukça biraz daha düşüktür. Gecikme saat de A / D ve D için kullanılan olduğunu düşünerek içine yanıltılmış etmeyin / A dönüşüm – bu değil. Ben R ile 34.7kHz olmak çıkışta saat kalıntısını ölçülen t R ile = 25k ve 540kHz t = 100 ohm. A / D ve D / A (CODEC’i – kodlayıcı / kod çözücü) artık sinyal seviyesini yaptığı gibi saat frekansı da, (çok kendini salınım D-Sınıfı amplifikatörler ile gibi) sinyali genliği değişir. CODEC saat frekansı düşük Amplitüdlerdeki en yüksek düzeyde olup, sinyal voltajı pozitif veya negatif doruklarına ulaştığında düşer.


Komple Surround Sistemi

Tam bir surround sistemi güç kaynağı, dekoder matris isteğe bağlı stereo genişliği kontrolörü, belki oluşacak Proje 09 elektronik crossover ve gecikme ünitesi. Tek bir diyagram mevcut seçenekleri kapsayacak şekilde umut edemez pek çok olasılık var gibi ben burada bir diyagram sağlanmamıştır. Orada orijinal bir ‘tam surround’ sistem blok diyagramı olan Proje 26 maddeye ve bunun en uygun olan – en azından bir noktaya kadar.


Echo / Reverb Ünitesi

Bu modül, bir dijital yankı makine için idealdir ve ayrıca yankı işleyebilir. Ancak, çoğu müzisyenler tipik bir (temel), dijital eko / yankı duymuş ve onlar korkunç ses. Sadece bir zaman gecikmesi olmadığı için yankı yaptığı gibi, yankı, çok doğal geliyor. Eski bir analog çok kafalı teyp eko (bazıları için Holy Grail) çoğaltmak için, istediğiniz ses göre her set ile, iki ya da üç gecikmeler gerekir. Her birey veya paylaşılan geri olabilir ve tek bir gecikme ile çok daha doğal bir etki ile, sesler geniş bir yelpazede elde etmek mümkün olur. Sadece bu değil, ama aynı zamanda bazı büyük etkileri olsun. Ve evet, PT2399 yanı voltaj kontrollü zaman gecikmesini olabilir – daha eğlenceli.

Bu nasıl yapılabilir tam bir açıklaması bu proje makalenin kapsamı dışında ise yeterli sayıda insan ilgilenen varsa, ben sistemi geliştirmek ve ayrı bir proje olarak yayınlanacak. 3 gecikme üniteleri ve bir P94 evrensel preamp / mikser ihtiyacınız olan tüm olduğunu söylemek yeterli, ancak uygulanabilir sofistike ve karmaşıklık birçok farklı düzeyleri vardır. Hatta onun basit şekliyle, daha iyi sonuçlar analog bant birimlerinden biri olarak en azından iyi olması beklenebilir – bantları değiştirmek zorunda değil yararı ile!


PA Sistemi Gecikme

Bu gecikme, yüksek kaliteli ses için uygun olmasa da, bu yeniden giriş boynuz hoparlörleri kullanarak bir konuşma PA sistemi için idealdir. Birçok durumda, ele alınacak alan dinleyicileri farklı uzaklıklarda bulunan iki veya daha fazla hoparlörden ses duymak mümkün olacak şekildedir. Bu sadece Kaygılı değil, duyuru tamamen anlaşılmaz yapabilir bir yankı etkisi neden olur. sistemi, acil durum tahliye (örneğin plajda bir köpekbalığı nişan) öngörüldüğü takdirde anlaşılmaz konuşma sahip tehlikelidir.

Bu şekilde kullanılırsa, bir hoparlör tek yönde yönlendirilmiş dikkatli olmak zorunda – Her hoparlör yerde geleneksel yönlü hoparlör dizisi çalışmaz. konuşmacılar bu düzenlemede nasıl kullanılması gerektiğini görmek için aşağıdaki şemaya bakın. Söylemeye gerek yok, hoparlörler tüm satır amplifikatörler (ABD veya 70V) ‘sabit voltaj’ 100V tahrik olacağı beklenmektedir. Tam gecikme hoparlörler arasındaki mesafeye göre hesaplanacak sahiptir ve hava sıcaklığına ve neme bağlı olarak değişecektir rağmen, hoparlörler arasındaki mesafeyi sağlanan gecikmeyi yeniden ayarlamak için bir gereklilik genellikle çok büyük olmadığı olmasıdır. İnsan işitme ± 10ms (3.45 metre) içinde gelmesi yankı sinyallerinin normal hoşgörülü, ama az 30ms olarak bu uygulama muhtemelen kabul edilebilir olsa da duyulabilir. biz (60 ms) 1/15 saniyeden daha az bir şey duymuyorum iddia referanslar görünce buna inanmıyorum – Vikipedi o puanı çok yanlış! (O sadece ona haksız güvenilirlik verir gibi ben, bir bağlantı sağlamak olmaz ki kötü.)


Şekil 6 – Gecikmeli PA Uygulaması

Yukarıda gösterilen düzenleme sadece bir örnektir ve hoparlör yüksekliği ve boşluk gösterildiği gibi vb arazi, yakındaki binalar, dayalı ampirik akustik modelleme veya tarafından belirlenecek vardır, sistem mükemmel kapsama alanı sağlayabilen ve doğru hoparlör ile yerleştirme, nişan ve gecikme, geniş bir alana tutarlı bir düzeyde olacaktır. hoparlörlerden bir yankı etkisi büyük ölçüde azaltılmış bir fırsat olduğundan, anlaşılabilirlik büyük ölçüde artırıldı. Konuşmacılar ayrıca yakındaki binalar, ya da fayda çok kaybolur gelen yankıları önlemek amaçlanmıştır gerektiğini unutmayın.

Peki, tam olarak nasıl burada gecikme yardımcı olur? Eğer pozisyon ‘A’ ise, bunu iyi hiç yok – olması gerektiği gibi olduğu. İdeal olarak, sadece tabii size geri ses yansıtmak için hiçbir bina olmadığını varsayarak … hoparlör kulesi 1 ses duyacaksınız. o çünkü pozisyon ‘B’ ise Ancak, kulenin 3 ve herhangi bir gecikme olmadan kulesi 1. aynı şey sessiz bir sürümünden ses duyar, sen bir yankı gibi kulenin 1 ses duyacaksınız nedeniyle size ve kule arasındaki mesafeye erteledi. 3 kule sinyaline eklenen gecikme, her iki kulelerden sinyal aynı anda size ulaşır. Rüzgar, sıcaklık ve nem zamanlama biraz değişecek, ancak genellikle yeterli değildir anlaşılırlığı tamamen kaybına neden. yankı etkisini ortadan kaldırarak önemli bir gelişme sağlanabilir.

Eğer pozisyon “C” olmalıdır, bunu tekrar, hava yoluyla veya elektronik gecikme hatları yoluyla, kule 4, kulenin 2 daha az miktarda ve tüm sesler gecikecek kulenin 1. hala az miktarda duyacaksınız , sen yankı hiçbir (ya da çok az) ile açıkça sesi duymak. Yön hoparlörler için gereksinim açıktır – konumunda bir dinleyici ‘A’ kulenin 2 hoparlör yönlü olsaydı çok belirgin yankı duymak istiyorsunuz.

genellikle kabaca havai hoparlörlerden ve merkeze doğru sonraki kuleden aynı seviyede duyacaksınız kuleleri 2,3,4 ve 5 altında duran bir kişi. Hiçbir elektrik gecikme dahil, ses olacak kadar kötü hayal edebiliyorum. ~ 100 ms gecikme daha uzak olan iki konumdan eşit miktarda,! en ‘canlı’ spiker genellikle korkunç sözcelem ekleyin ve aslında bir uyarı ya da diğer mesaj anlama şansı hiç de iyi değildir.

gecikmeli yemlerde büyük arenalarda ortak ve başka bir yerde iyi anlaşılabilmesini ve dinleme uzayda diğer daha uzak hoparlörlerden yankıları neden akustik ‘karmakarışık’ bir özgürlük gerektirir – Orada yukarıda yeni bir şey değildir. gecikme sağlayan program malzemesi konuşma bandı (3,500Hz için nominal 300Hz) ve gerçek yüksek sadakat beklenen veya gerekli değil mi, özellikle genellikle oldukça pahalı bir egzersiz, ama olmak zorunda değildir.

Bu tekniği değil her derde deva – bu da bir umut ediyorum çalışacak sınırlı yerler vardır, ama kurmak eğer düzgün bir aslında insanların duyabiliyorum sadece duyurular yapmak sağlamak, ancak için mükemmel bir yoldur sık sık var anlamıyorum , yerine sadece birçok kişi hiç idrak olmayacak bir dağınık ve anlaşılmaz gürültü oluşturarak daha.


Güç Kaynağı ve Yardımcı Devreler

Açıklanan güç kaynağı Projesi 05 Bu proje için idealdir. Kolayca her şeyi güç olacaktır. P94 (veya diğer) preamp / mikser kurulu +/- 15V ihtiyacı var ve + 15V besleme de gecikme birimi (ler) çalıştırabilirsiniz. Listeye çok sayıda olasılık ve gecikme devresi (ler) hepsini kapsayacak şekilde girişiminde birbirine bağlanabilir çok yolu vardır.

Bir Cevap Yazın