100 Watt Gitar Amfisi

Gitar amplifikatörleri her zaman ilginç bir meydan okuma vardır. ton kontrolleri, kazanç ve aşırı yük özellikleri çok bireysel ve ideal bir kombinasyon bir gitarist diğerine değişir ve bir gitar diğerine. Orada herkesin gereksinimleri karşılayan hiçbir amfi ve bu sunan bir istisna olması beklenmemektedir. preamp Revizyon-A şimdi de, yeni sürümü tam şematik aşağıda gösterilmiştir olmamasına rağmen, temel nitelikleri değişmez – hala aynı ton kontrolü “yığın” ve diğer kontrolleri vardır, ama şimdi ikinci bir opamp vardır çıkış empedansı azaltmak ve kazanç özelliklerini geliştirmek için.

herhangi bir önemli fark amplifikatör bunu kendiniz inşa halinde, kendi ihtiyaçlarını karşılamak için bir şeyler değiştirebilir olmasıdır “mağazasında aldım”. deneme yeteneği tam formda sunulan rağmen bu devrede, anahtarı, inşaatçılar değişiklikler kendilerini uygun hale getirecek her türlü beklenti var.

Bu paralel iki 8 Ohm hoparlör ile bir “combo” türü amp tipik olarak amfi, 4 Ohm yüke 100W değerlendirilmiştir. (- Proje 27b, orijinal makalede Şekil 5’e bakınız serisi paralel olarak 4 x 8 Ohm hoparlörler) ve yaklaşık 60 Watt alacak Alternatif olarak, bir “dörtlü” kutusuna amp çalıştırabilirsiniz. Gerçekten maceracı, 2 quad kutuları ve amfi kafa 100W sağlayacaktır ancak ikiz daha yüksek sesle olacaktır. Bu gitaristler için ortak bir kombinasyon, ama ses adam aynı seviyeye kadar her şeyi getirmek için zor yapar.

Not: Bu orijinal 100W gitar amfi bir tamamen gözden geçirilmiş versiyonu ve pek çok benzerlikler olmasına rağmen, bazı önemli farklılıklar vardır – o kadar ki yeni bir sürümü garanti edilmiştir. PCB artık güç ve preamp hem de mevcuttur, çünkü bu (kısmen) ‘dir.Güncelleştirme hala kullanılabilir özgün sürümü, istinat gerektirecek yeterince önemli olduğunu Proje 27b .

Ben P27 gücü ve preamp combo hakkında düzenli olarak almak yorumların tipik Tony bu e-posta olduğunu …

Ben P27B / 27 kombinasyonu ile mutluyum. Bu bana arıyordum berrak, derin ve düzenli ses verir. Bazı anonim gitar amfi tasarımcı bir yere sahip lazım bana anlatıyor ıslık, çan ve diğer bezemeler yorgun büyüdü ettik. Ben şimdi için umuyordum sesin var. İkiz Reverb tiz boost seviyorum. Back !! 1960 beni alırmodül / panoları ve tavsiye saatlerce Breadboards başarısız ses ararken yaklaşık oynuyor olurdu olmadan. Teşekkürler.

 

Bu benim aldık çok, pek çok e-posta sadece biridir, ama kısa cümleler bir çift yorumların çoğu Özetle için yönetir. Bu başından beri popüler bir proje olmuştur ve ses ya da performanstan ödün vermez sağlam ve güvenilir bir sanatçıdır olmuştur.

Tüm Gitaristler Özel Uyarı

Gitar dizeleri değiştirirken, asla bir amplifikatör (özellikle bir valf amp) çok yakın bir yerde yapmak, ne de bir prize yakın. Özellikle üst “E” dizesi – – dizeleri ince olduğu için kolayca şebeke çıkışları, havalandırma yuvaları ve minik yarıklar her şekilde kendi yolunu çalışabilirsiniz. Dizeleri yaylanma sıkıca her iki uçta bağlanmış dek kolayca kontrol anlamına gelir. Bu çok gerçek – bir için tıklayın görüntü gitar teli tarafından kısa olan bir Avustralyalı şebeke fişinin.

Ön Amplifikatör

Revizyon-A preamp bir fotoğraf aşağıda gösterilmiştir. İki çift işlemsel kuvvetlendiriciler olduğunu göreceksiniz, ancak şematik tek göstermektedir. çıkış bölümü şimdi (kolayca seçildiğinde) kazancı vardır ve daha iyi bir tamponlu düşük çıkış empedansı – Bu Rev-A Güncelleme ana parçasıdır. Devrenin geri kalan kısmı değişmez. Yeni sürümün tüm ayrıntılar PCB satın olanlar için güvenli sitede mevcuttur.

Fotoğraf
Gitar Öncesi Amplifikatör Kurulu (Revizyon A)

preamp devresi Şekil 1’de gösterildiği ve “normal” ayırmak birkaç ilginç özelliklere sahiptir – Böyle bir şey olduğunu varsayarak. Bu mükemmel tonal yelpazesi sunmaktadır basit ama zarif bir tasarım vardır. kazanç yapısı bu tamamen çarpık “şişman” ses almak gibi bu gitaristler için ideal kazanç büyük miktarda sağlamak için tasarlanmıştır.

Ancak, basit değişikliklerin bir çift ile preamp sadece oynama herhangi bir stil konusunda uygun terbiye edilebilir. “Eğer (ton kontrolü kondansatör değerleri ile deneyerek) isterseniz cevap sınırlı olabilir, ama ben bunu denemenizi öneririz – Aynı şekilde, olarak gösterilen ton kontrolleri bas gitara bir elektrikli keman neredeyse her şeyi karşılamak için yeterli aralığı vardır ise “herhangi bir değişiklik yapmadan önce olduğu gibi. (Bkz aşağıda daha fazla bilgi için.)

Şekil 1
Şekil 1 – Gitar Ön Amplifikatör

Şekil 1, preamp onun sadece amplifikasyon olarak ikili bir opamp kullandığını görebilirsiniz. yalnız transistör bir emetör ve ana ses kontrolü sonra düşük çıkış empedansı korur. Tipik bir gitar girişi, gösterildiği gibi, uygun bir seviyede belirleyen Master’a sonra sesini sarma ve bir çok şişman overdrive sesi elde etmek mümkündür. genel frekans yanıtı kasten aşırı düşük-uç gözleme önlemek ve gürültüyü azaltmak için aşırı yüksek kesmek ve gitar normal gereksinimlerine yanıt sınırlamak için sınırlıdır. gösterildiği gibi TL072 opamp kullanırsanız, o gürültü problemi bulabilirsiniz – özellikle tiz boost sürü yüksek kazançta. Ben şiddetle bir OPA2134 kullanmanızı öneririz – Texas Instruments (Burr-Brown bölümü) bir premium ses opamp, daha sonra büyük olasılıkla sessiz gitar bulmak bu duyduğun (ya da :-) duymadım amp olacaktır. Herhangi bir kazanç ayarında, devre gürültüsü daha benim gitar daha pikap gürültü – ve prototip için Karbon dirençler kullanılır!

Opamp Notlar:
1 – IC pinouts çift OPAMP’lar için endüstri standardı olan – pim 4 -ve kaynağı ve pim 8 + ve bir kaynağı.
2 – Opamp besleme pimleri mümkün olduğunca yakın 100nF kapaklar (tercihen seramik) ile yeryüzüne atlanmalıdır Opamp kendisi.
3 -. Diyotlar 1N4148, 1N914 veya benzer
4 – Tencere ton kontrolleri için doğrusal ve hacim ve master için giriş yapmalıdır.

Güç kaynağı bölümü (sol alt köşe) ana +/- 35V güç amplifikatörü kaynağına doğrudan bağlanır. 1 Watt zener diyot (D5 ve D6) kullanın ve onlar operasyonda oldukça sıcak alacak olarak zener besleme dirençleri (R18 ve R19, 680 ohm 1 Watt), diğer bileşenler uzak tutulur emin olun. Yine, preamp PCB gemide kaynağı barındırmaktadır.

(Büyük noktalar ya da “port” sembolleri) gösterilen pim bağlantıları PCB pimleri bulunmaktadır. Normalde, tüm Tencere PCB tip olacak ve yönetim kuruluna doğrudan monte edilebilir. Bir DIY proje için, böylece tüm bağlantıların kablo kullanın, yönetim kurulu tarafından dayatılan bu düzenini sınırlayacaktır. Bu biraz zor görünüyor, ama oldukça basit ve birim tamamlandığında gayet iyi görünüyor olabilir. Kablo bağları temiz kablolama tutmak ve sadece GND noktasına tek bir bağlantı birkaç sağlanır (kullanılmalıdır, böylece düzenini uygun olanı seçin. VCC + ana kaynağından 35V ve VEE -35V kaynağıdır.

, Daha az gürültü ve kazanç için de R11 (ikinci 4k7) artış – mevcut tüm kazancı gerekmez, sadece R6 değeri (ilk 4k7 direnç) artar. Daha fazla kazanç için, R11 azaltmak – Burada 2K2 az düşündürmektedir.

Parlak anahtarı (çok tiz) çok parlak ise, tekrar aşağı evcilleştirmek 1k direnç (R5) artırır. Daha fazla ısırık almak için değerini azaltın. Bu kullanımda yaygın bir gereklilik olması pek mümkün değildir, ancak test ederken bunun farkında olmak – gösterilen ton kontrol düzeni tüm kontrolleri asgari olarak ayarlanmış ise sıfır çıktı verecektir.

çıkışta diyot ağ hacmi kadar açıldığında preamp “yumuşak” kırpma özelliği oluşturmak için izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Çünkü diyot kırpma, güç amplifikatörü bile maksimum ayarda Usta kazanç kontrolü ile tam güç elde etmek aksi takdirde mümkün olmayacaktır, tam çıkış için 750mV hakkında bir giriş hassasiyetini olması gerekir.

giriş konnektörleri kasadan izole emin olun. (Amp diğer şebeke destekli ekipman bağlandığında özellikle) güç kaynağı yardım toprak izolasyon bileşenleri uğultu önlemek için.

sorunlar bu devre ile karşılaşılırsa, o zaman bir kablo hata yapmış … dönemi. Burada bir altın kural sonra, kabloları kontrol hatayı bulana kadar düzgün çalışmazsa en az bir hata, ve muhtemelen daha olduğunu size temin ederim, çünkü o kontrol üzerinde tutmaktır.

Giriş, etkileri ve çıkış bağlantıları Şekil 1B de gösterilmiştir.

 • Girdi – Bu düşündüğünüzden ne tam tersi vardır. Aynı temel fikir, Fender amper bir kanal için çift girişleri var yanı sıra hemen hemen tüm diğerleri kullanılır. Merhaba girişi normal (nispeten düşük çıkış) gitar manyetikler için kullanılır ve “Merhaba” kazancıdır edilir. Bu tasarımda “Lo” yaklaşık 14 dB daha az kazancı vardır ve birinci yükseltici kademesi bozmayan çok yüksek çıktı manyetikler için tasarlanmıştır. Merhaba girişine geçiş jack gitar Lo girişine bağlandığında diğer giriş toprağa kısa devre, çünkü bir gerilim bölücü oluşturur anlamına gelir.
 • Efektler – Preamp çıkışı ve bağlantıları güç amplifikatörü böyle sıkıştırma etkileri eklemek için izin (gerçekten serin sürdürmek, sadece orada asılı notlar tutar vs.) preamp dışarı böylece kablolu, reverb, dijital efekt üniteleri, preamp sinyali olabilir güç amplifikatörü bağlantısını kesmeden elde edilebilir, eğer istenirse karıştırıcıya doğrudan yem olarak kullanılabilir. Bu bas için özellikle yararlıdır. (- Gitar bas için yapmak, ama daha da gerekirse gibi) ön amfi çıkışı da başka bir güç amplifikatörü köle kullanılabilir.
 • Çıktı – çıkış konnektörleri bir çifti (gerçi altında 4 ohm gitmez) iki hoparlör kutularını kullanabilirsiniz, böylece her zaman kullanışlı, ya da bir hoparlör seviyesi DI kutusu için de kullanılabilir. Çünkü yüksek empedans çıkış aşaması, kulaklık olamaz (ve olmalıdır ! Değil) hoparlör çıkışlarına bağlanabilir. ‘Telefonları en azından zarar görür, ama (ve çok daha kötü, çok) kolayca anlık kalıcı işitme kaybına neden olabilir.

Şekil 1b
Şekil 1B – İç Tesisat

Gösterilen bağlantılar benim prototip kullanılan ok, hemen hemen aynı :-) (çok benzer. Gürültü son derece düşüktür ve ben biraz daha büyük amfi yapmıştı muhtemelen daha düşük olabilirdi. Tüm bağlantıları tamamen türleri izole edilmelidir, böylece şasi bağlantı yoktur. Bu çok önemli !

Ben güç kaynağı şemada gösterilen “döngü kırıcı” devresi içermiyordu Yukarıdaki şemada göreceksiniz. Benim ihtiyaçları için, sizin ihtiyaçlarınız için, ben karar edelim, gerekli değildir. Bunu kullanmayı seçerseniz, o zaman toprak (şasi) bağlantısı kapalı bırakılmalıdır * (bir sonraki giriş konnektörleri) işaretli.

Birkaç önemli nokta …

 • Ana sıfır volt noktası filtre kapakları arasındaki bağlantıdır. Bu 0,1 ohm hoparlör geribildirim direnç dahil olmak üzere tüm sıfır volt iadeler için referanstır. Do not amplifikatörün GND noktasına doğrudan geribildirim direncini bağlamak, ya da bozulma ve olası istikrarsızlık yaratacaktır.
 • amp ve preamp için tedarik filtre kapakları doğrudan alınmalıdır – Yukarıdaki diyagram literal – bu gösterildiği gibi kablolama yolunu takip anlamına gelir.
 • Yukarıda belirtilen olmasına rağmen tencere kablolama kurtarmak için PCB doğrudan monte etmeyin neden iyi isteyebilir. gerçekten basit. Ben bu şekilde yapmıştı ben için tasarlanmış aynı tip tencere kullanmak zorunda ve panel düzeni aynı aralıklarda ile çok aynı olması gerekir. Ben bu çok sınırlayıcı, bu yüzden o kablolama olacağını düşündüm. kablolama aslında bu yüzden bir sorun değil, uzun zaman alır ve yapmak oldukça basittir değildir.
 • Ben netliği için Şekil 1B “Parlak” anahtarını içermiyordu. Ben birkaç sorunlara neden olacağını bekliyoruz.

Bass gitar, Elektrikli Piyano

Gösterildiği gibi, preamp bas veya ritim ya da kurşun gitar gibi elektrikli piyano için sadece kullanılabilir. Eğer düşünebilirsiniz değişikliklerin bir çift vardır …

 • (Tüylenme bas / piyano tabii ki, istediğiniz bir şey olmadığı sürece) kırpma diyotlar silin. Bu kaldırılır, sonra çıkış Usta çıkış pin (Şekil 1 M-OUT) doğrudan alınan, bu yüzden / aşağıdaki değiştirin dışarıda bırakın olmalıdır …
  • R14, ve D1-D4 Sil
  • Q1 silin ve ilgili bileşenlerin (C14, C15, R15, R16, R17)
  • VR5 Sil
  • Değişim R13 4.7K 100 ohm dan

Ayrıca ton kontrolü kapakları denemek isteyebilirsiniz – Ben dinleme testleri dayalı değiştirmeye karar için oluşturucu bırakıyorum. C3-C8 uzatılmış bir bas yanıt sağlamak için 4.7uF yükseltilebilir. kazanç çok yüksek ise, sadece (iyi bir başlangıç ​​noktası olacaktır 10k ve kazanç yarıya olacak) R11 artırmak.


amplifikatör

Ilk 2002 yılında yayımlanan bu yana güç amplifikatörü kurulu Kesinlikle kırık değil değişmemiştir, bu yüzden bunu düzeltmek için hiçbir neden yok. Aşağıdaki fotoğraf (as gösterildiği gibi mevcut bir tam olarak monte tahta gösterir M27 ). TIP35 / 36C transistör kullanarak, çıkış katı kasten masif overkill. Bu en zorlu aşama koşullarında güvenilirlik sağlar. Hiçbir amplifikatör her şeyi bağışıklık yapılabilir, ancak bu yakın geliyor.

Fotoğraf
Gitar Güç amplifikatörü Kurulu

(Önceki versiyonu gibi) güç amplifikatörü gevşek önce (Proje 03) yayınlanan 60 Watt amfi dayanmaktadır, ancak preamp maç için kazanç artmıştır. Bir sonraki önyargı diyotlar (D2 ve D3) bileşenlerin iki küçük gruplar – Diğer modifikasyonlar kısa devre koruması içerir.Bu yeni sürüm orijinalinden kitlesel farklı değildir, ama ayarlanabilir önyargı vardır, ve hoparlörler için “sabit akım” (yani yüksek empedans) çıkışı sağlamak üzere tasarlanmıştır – bu R23 ve R26 kullanılarak elde edilir. Bu düzenleme ile, kazanç düşük güç amplifikatörü kazanç veren düşük empedanslı, yük empedansına bağlı olarak değişeceğini unutmayın. Bu bir sorun değildir, bu yüzden güvenli bir şekilde yok edilebilir.

Çıkış kısa devre edilmelidir sabit akım çıkış karakteristiği bir koruma başlangıç ​​düzeyini sağlamak, ama tamamen kusursuz değil edecektir. Kısa devre koruması nispeten güvenli bir seviyeye çıkış akımını sınırlamak, ancak sürekli bir kısa olacak amp sert sürülür, çıkış transistörleri başarısız olmasına neden. Koruma tasarlanmış değil normal koşullar altında faaliyet, ancak yaklaşık 8.5 Amper tepe çıkış akımını sınırlar. Kısa sürede tespit değilse bu koşullar altında, dahili sigortalar (ya da çıkış transistörleri) muhtemelen esecek.

şekil 2
Şekil 2 – Güç amplifikatörü

Şekil 2 güç amplifikatörü PCB bileşenlerini göstermektedir – gemide bağlama yok R26 hariç. Bu fiziksel olarak monte edilmelidir nerede olduğunu görmek için Şekil 1B bkz. önyargı akımı ayarlanabilir ve 25mA (bu daha sonra) durgun akım için yaklaşık ayarlanması gerekir. güç transistörleri için öneri yüksek güç cihazları değiştirildi. Bu sürekli ağır kullanım altında geliştirilmiş güvenilirlik verecektir.

DİKKATLE NOT gösterildiği gibi, güç transistörleri 4 ohm aşağı herhangi bir yük sürüş kolay bir zamanınız olacak. Eğer PCB kullanmak (ya da tahtadan güç transistörleri monte mutluyuz) yoksa, çıkış aşaması için TO3 transistörleri kullanabilirsiniz. MJ15003 / 4 transistör çok yüksek güç, ve çünkü TO-3 gövde (alt ısıl direnci) soğutucu çalışacaktır. olsa sahte dikkat edin! Orada kullanılabilecek birçok diğer yüksek güç transistörleri, ve amp (sürece kendi derecelendirme en azından eşit gösterilen cihazlara olduğu gibi) yedek oldukça hoşgörülü olduğunu. PCB göreli kolaylıkla Toshiba veya Motorola 150W düz paketi güç transistörleri ağırlayacak – bu şekilde gitmek istedim. / 2966 ve / veya 2955 MJE3055 TIP3055 da hafif ya da normal görev için kullanılabilir.

(Şekil 1B de gösterilen) giriş ucunda, bir yardımcı çıkış sağlanması ve bir giriş vardır. harici etkiler birim için bağlantılar “içinde” “Out” ve kullanabilir, böylece ikincisi, jack ile değiştirilir. Alternatif olarak, giriş jakı preamp bağlantısını, güç amplifikatörü harici preamp bağlamak için kullanılabilir.

hoparlör bağlantıları iki 8 Ohm hoparlör kabinleri (4 Ohm vererek) kadar izin verir. Bu amplifikatör az 4 ohm yükleri kullanmayın – bunun için dizayn edilmemiştir ve güvenilir hizmet vermek olmaz!

Tüm düşük değer (yani 0.1 ve 0.22 ohm) direnç 5W değerlerinde olmalıdır. İki 0.22 ohm direnç oldukça sıcak olsun, öylesine uzakta diğer bileşenler onları monte edecek. Tabii bu optimum performans için tasarlanmış, ve amfi kendisi çok iyi bir hesap verir edildiği gibi ben, PCB kullanmanızı öneririz, söylemeye gerek yok. aynı zamanda bir hi-fi amp olarak kullanılan ve mükemmel sesler olabilir, aslında çok iyi. hi-fi için amfisi kullanın olsaydı, önyargı akımı 50mA için artırılmalıdır. İdeal olarak, siz de, ancak bu bile amfi gerçekten çok iyi bir performans sergiliyor belirtilen daha (hızlı / daha doğrusal) çıkış transistörleri kullanır. Onlar nispeten düşük güçte çalışacak Bunun nedeni büyük ölçüde, ve sadece iki transistör ile bir beklenebilir şiddetli doğrusal olmayan etkileri nedeniyle paralel çıkış kademesinin meydana gelmez.

önyargı transistör sürücülerden biri (PCB yapmak bu kadar kolay hale getirmek için dışarı yatırılır) bağlı olduğundan emin olun. soğutucu bileşiğin küçük bir miktar ve bir kablo bağı iyi iş yapacak. diyotlar felaket yetmezliği amfi önyargı, yanlış kablolu (veya maksimum akım için ayarlanmış) olması servo gerektiğini korumak için vardır. Tüm diyotlar 1N4001 olmalıdır (veya 1N400 -? 1N400x aralığında şey ince). Bir soğutucu sürücü transistörleri herhangi biri için gerekli değildir.

Bir gitar amfi hayat zor biridir ve ben sahnede (özellikle nedeniyle tüm aydınlatma) yüksek sıcaklıklara sahip olmak çok yaygın olduğundan, sen gelemez en büyük soğutucu kullanmanızı öneririz, ve bu güvenlik marjı azaltır bu, normal olarak, iç donatım için de geçerlidir. soğutucu (bu sahnede nadir değildir) kadar 40 ° C’de en kötü durum uzun vadeli çalışmasına imkan verecek 0.5 ° C / Watt anma olmalıdır.

güç kaynağı toprak izolasyon bileşenlerinin bütünlüğünü korumak için, ve yüksek empedans çıkışı muhafaza edilmesini sağlamak için, hoparlör konektörleri kasadan izole emin olun.


Güç kaynağı

UYARI – Eğer şebeke ekipman nasıl bağlanacağını bilmiyorsanız güç kaynağı yapımı çalışmayın.

Güç kaynağı yine güzel ve basit ve hatta preamp (ayrıntılar Şekil 1’de preamp şematik vardır) geleneksel regülatörleri kullanmaz. güç trafosu en iyi performans için bir toroidal olmalı, ama toroidal can not get bir kongre tranny iyi yapacak.

NOT gösterilenden daha yüksek bir voltaj kullanmayın – amplifikatör +/- 35V maksimum yüklü besleme gerilimi için tasarlanmış ve bu aşılmamalıdır. Şebeke varyasyonları için normal toleransı +/- 10%, ve bunun için bırakılır. transformatör nominal 25-0-25 volt çıkışı için puan ve daha fazla olması gerekir. Tam 100W gerekli değilse daha az sorun yok.

Şekil 3,
Şekil 3 – Güç Kaynağı

trafo derece 150VA (3A) en az olmalıdır – hiçbir maksimum, ancak daha büyük boyutlarda ciddi pahalı olsun başlar. 250VA üzerinde bir şey overkill ve hiçbir fayda sağlayacaktır. toroidal transformatör kullanılması durumunda bu açılışta klasik bir transformatör daha da çok daha yüksek “ani” akımı var çünkü yavaş darbe sigorta gereklidir. 2 Amper 220 240 Volt şebeke çalışması için ve gösterildiği gibi bir 200VA transformatör için uygun olduğunu Not – 115 Volt operasyon için burada 4 veya 5 Amp sigortayı gerekir. Daha küçük transformatörler küçük bir sigortayı kullanabilirsiniz – Ben prototip bir 2A yavaş darbe sigorta kullanıyorum iyi olacak gibi görünüyor (240V at 160VA trafo girişi şebeke) – bu fay haricinde elde asla 480VA maksimum yük sağlar koşullar.

onlar da sahne çalışmaları normalden daha yüksek sıcaklıklara maruz kalacaktır, çünkü (tercihen 50 V notunu, 105 ° C tipleri) kaliteli elektrolitik kullanın. köprü doğrultucu (termal bileşik ile şasi üzerine monte edilmiş) 35 Amp şasi montaj türü olmalıdır.

Toprak izolasyon bileşenleri birbirine ekipmandan hum önlemek ve gitarist güvenliği sağlamak üzere tasarlanmıştır (Ben sadece soruyorum 3.000 davulcular duydunuz “Neden ??”). 10 Ohm direnç herhangi toprak döngü sorunları (uğultu önemli nedeni) durdurur ve 100nF kondansatör radyo frekanslarını atlar. köprü doğrultucu en az 5A puan olmalıdır ve arıza akımları yapmak için tasarlanmıştır. büyük bir hata (örneğin birincil ve ikincil arasındaki kırılma transformatör gibi) meydana gelirse, iç diyotlar kısa (aşırı yüklenme nedeni ile) devre hale gelecektir. fay bu tip son derece nadirdir, ama öyle değil daha hazırlıklı olmak daha iyidir.

Diğer bir alternatif, paralel (ancak ters yönde bakacak şekilde) yüksek akım diyotlar bir çift kullanmaktır. Bu iyi çalışır, ama muhtemelen çok (hatta daha fazla) köprü daha mal olacak.

daha yüksek bir puan (bir sigorta değil, örneğin alüminyum folyo, bir çivi veya başka bir şey) kullanmak için cazip olmayın – Tüm sigortalar belirtildiği gibi olmalıdır. Gülme, ben çaresizlik içinde kullanılan tüm yukarıda gördük. Sonuç çok daha fazla zarar durumda olmalıydı daha ekipmana yapıldığını ve elektrik çarpması, yangın veya her ikisi ilave riski her zaman vardır.

Elektriksel Güvenlik
kez kablolama tamamlanmış olup, tüm bağlantıların yalıtılmış olduğundan emin olmak için termo boru kullanın şebeke. Exposed şebeke bağlantı sağlık için tehlikeli olduğunu ve bir kaç saniye için ömrünü azaltabilir !

Ayrıca, şebeke güvenli yerel yönetmeliklere kabul edilebilir bir şekilde, tespit edilir kurşun emin olun. Toprak kurşun aktif ve nötr daha uzundur ve biraz mola olduğundan emin olun. Şebeke onun kısıtlama ayrılmamasını kurşun gerekir kırmak için son kurşun olacağını garanti eder. Daha da iyisi, IEC elektrik konektörü kullanın ve bir standart IEC şebeke yol açar. Bu entegre filtre mevcuttur, ve bazı durumlarda bir sigorta da. çıkarılabilir şebeke kablosu bir zaman “roadie” kadar (sabit tip daha uygundur elbette, kurşun kaybeder. Böyle bir şeyi kendiniz yapmak asla :-)

Ayrı bir cıvata kullanmalısınız şebeke topraklama bağlantısı (bir bileşen montaj cıvatasını kullanın veya vida yoktur), ve çok güvenli olması gerekir. bağlantıyı gevşemesini titreşim durdurmak için pullar, bir kilit pulu ve iki somunu (ikinci bir somunu olan) kullanın.


Test yapmak

Bir çift çıkış tezgah güç kaynağı yoksa
gücü ilk uygulanmadan önce, geçici olarak sigortaların yerine 22 Ohm 5W wirewound “güvenlik” dirençleri yükleyin. Şu anda yükü bağlamayın! Güç uygulandığında, çıkış DC gerilim 1V’den düşük olup olmadığını kontrol edin, ve her arz demiryolu ölçün. Bu biraz farklı olabilir, ancak her ikisi de 20V den daha az olmalıdır. Daha sonra hatayı düzeltmek, herhangi bir cihaz sıcaksa, derhal kapatın – Yukarıdan çok farklı ise, ısıtma için tüm transistörleri kontrol edin.

Eğer uygun bir tezgah kaynağı var yoksa
bu çok daha kolay! Şu anda bir yük bağlamayın. Eğer yaklaşık +/- 20V olana kadar yavaş yavaş besleme akımı izlerken, gerilim ilerlemek. Aniden akım hızla tırmanmaya başlar ve gerilim durursa o zaman bir şey artan aksi takdirde testi ile devam yanlıştır. (Not:. Besleme gerilimi arttıkça, çıkış gerilimi daha sonra yaklaşık +/- 15V ya da öylesine Bu normaldir bir besleme gerilimi yakın 0V düşmesi, başlangıçta dalgalanma olacak.)

Bir kere tüm iyi, (yüklü güvenlik dirençleri hala) bir hoparlör yükü ve sinyal kaynağını bağlamak ve (örneğin müzik veya sesi gibi) o uygun sesler kontrol sorunu ortaya – düşük hacim tutmak, ya da amfi dirençleri ile kötü bozar hala orada bunun dışında çok fazla güç elde etmeye çalışmak durumunda.

amp bu testleri geçtiyse, güvenlik dirençleri kaldırmak ve sigortaları yeniden yükleyin. Hoparlör yükünü ayırın ve tekrar amp açın. hoparlör terminaline DC voltaj 100mV aşan ve tüm transistörler ve dirençleri başka “ısı testi” yapmaz emin olun.

Eğer her şeyin yolunda olduğunu memnun kaldığınızda, önyargı akımı ayarlayın. Q10 ve Q11 koleksiyoncular arasında bir multimetre bağlayın – İki 0.22 ohm direnç (R20 ve R21) üzerindeki gerilim düşümü ölçüyorlar. İstenilen sakin akım 25mA, yani dirençleri arasında ölçmek gerilim 11mV +/- 2mV olarak ayarlanması gerekir. Ayar aşırı kritik değildir, ancak daha düşük akımlarda, çıkış transistörleri daha az kaybı vardır. Mevcut 22mA olacak yaklaşık (örneğin) 2.2mA / MV, yani 10mV bir.

akım ayarlandıktan sonra, amfi ısınmasını bekleyin ve sıcaklık stabilize zaman önyargı yeniden ayarlayın. Bu sıcaklık ve sükunet akımı biraz birbirine bağlı olarak, birkaç kez yeniden kontrol edilmesi gerekebilir. Eğer önyargı ayarı ile mutlu olduğunuzda, oje damlasıyla Trimpot kapanabilir.

Proje 27 makale şemaları ve 100W gitar amp kablo gösterdi. İşte prototip bazı resimler vardır, bu yüzden çeşitli bit neye benzediğini görebilirsiniz. Sadece bir tazeleme gibi, iç devre şeması gösterilmiştir – bu tüm fotoğrafları bir araya nasıl gidiyor görmek mümkün olacak.

Şekil 1b
Şekil 1B – İç Tesisat
Gösterilen bağlantılar benim prototip kullanılan hemen hemen aynıdır. Gürültü son derece düşüktür ve ben biraz daha büyük amfi yapmıştı muhtemelen daha düşük olabilirdi. Tüm bağlantıları tamamen türleri izole edilmelidir, böylece şasi bağlantı yoktur. Bu çok önemli !

Aşağıdaki fotoğraflar size nihai birim neye benzediğini bir fikir verir. Benimki gerçekten küçük, ama seninki daha büyük yapmak öneririz. Ben yolda hayat katlanmak zorunda kalmayacaksınız yapılan bir nedenle metal (ve dolap) benim atölyede bulabildiğim ne olursa olsun birlikte kaldırımlı. Hala çok sağlam, ama bir “canlı performans” amp olması gerekir ne kadar sağlam tecrübelerimizden biliyoruz. diğer dişli bir kamyonda, bunun üzerine oturan 120kg tarafından zarar görür ve inişli çıkışlı bir yol (aynı anda tüm) üzerine, o zaman muhtemelen hayatta vermezler.

dolap soğutucu etrafındaki hava akışı ile karışmaz emin olun. Leaving (benim yaptığım gibi) muhtemelen ideal değildir geri fırlamış, ancak uygun havalandırma almak gerekir. soğutucu kullandığım biri kadar büyük olması gerekir, ama çok büyük bir soğutucu gibi bir şey olmadığı için, bu çok önemli bir bileşeni eksik etmeyin emin yapmaz.

Tam boy görünüm için bir resmin üzerine tıklayın. Üst soldan sırayla, ön görünüm, arka görünüm ve iç görünümünü görebilirsiniz. Preamp yukarıdaki kalkan unutmayın.

ve güç amp (çıkarılmış kalkan) preamp alt iki fotoğraf daha ayrıntılı olarak gösterilmektedir.

Dışarıdan fotoğrafları da olması gerektiği gibi net değil – iyi bir çözünürlük elde etmek için bir ağrı her zaman siyah üzerine siyah.

preamplifikatörün için koruyucu edin. sac veya bazı hurda unetched PCB malzeme ve preamp üzerinde benzer bir kalkan ile girdiler kalkan gürültü pikap önlemeye yardımcı olur. Bunlar en düşük gürültü seviyesi için önemli olan ve istikrarı sağlamak için. preamp kazanç çok büyük miktarda vardır ve iç geribesleme son derece istenmeyen bir durumdur. kalkan bir uğultu döngü yaratmaz emin olun! PCB malzeme kullanırsanız kalaylı bakır tel parçaları kaplar için zemin otobüs katıldı ile, yerinde tutulabilir. Sadece kalkan bir nokta otobüs ile elektrik temas halinde olmalıdır – Ben ikinci (mekanik only) bağlantısı için ayrı bir bakır “toprak” yapmak için bir gravür aracı kullanılır.

Transistörler için kelepçeler olarak çelik parçaları bir çift kullanarak güç amplifikatörü bağlar. Başka hiçbir montaj gereklidir ve amfi son derece sağlam, bu yöntemle monte edilir. Ben elimdeki tek çelik stok paslı – Resimde karıncalanmaya görebilirsiniz. Bu hiçbir şeyi etkilemez, ama biraz grotty görünüyor (yine, ben bir acele oldu ).

Fotoğraflarda gördüğünüz PCB prototip olduğunu unutmayın. Nihai panoları benzer, ama bazı yerlerden değişti ve (bunlar kesim parçaları ve jumperdan prototipler dahil edilmiştir), bazı diğer mods yapılmış gibi, biraz farklı görünüyorsun.

amp ve preamp panoları inşa etmek isteyen olmayabilir edenler için, tam inşa ve test edilmiş güç amplifikatörü modülleri mevcuttur (PCB sadece – dışlayan donanım, tencere, yuvalar, soğutucu ve güç kaynağı). Bunlar nihai kablolama ve montaj bir esinti yapmak için yeterli belgeler ile birlikte yapılacaktır. preamp basit olduğunu ve öncesi kablolu versiyonları mevcut değildir.

pek bir inşa etmek zorlu bir görev olarak kabul edilebilir, böylece (biçme ve diğer benzer heyecan verici aktiviteler için zaman tanıyacaktır) iki hafta inşa (ve belgelenmiş) oldu burada gördüğünüz gibi tüm amp. dava MDF yapıldığı (Ben şeyler bir bütün yığını var çünkü bu durumda melamin kaplı, ama). vinil PVA ahşap tutkalı ile takılıyorum, ama (yine uzun ömür ve dayanıklılık için) Sana temas yapıştırıcı kullanmanızı öneririz – sonraki yaptım ederken kıpırdamadı emin olmak vardı içeride görebilirsiniz zımba bit. (Eğer kontak yapıştırıcı kullanıyorsanız veya) Ben, zımba gerekli değildir daha sabırlı iseniz. Ben konuşmacı halı kullanılmış olurdu, ama yeterince sol yoktu.

Kasanın gerçek ayrıntıları Ben okuyucuya bırakmak – ben kesinlikle kullanılan yöntemi tavsiye etmiyoruz. Bunu yapmanın bir yolu, nispeten basit bir 2RU raf kutusu kullanın ve bir MDF manşon bu yüklemektir. kol vinil veya halı ile kaplı olabilir – hem iyi bakmak ve iyi giyerler.

Bir Cevap Yazın