Parametrik / Sub-Woofer Ekolayzer

Parametrik ekolayzır normalde oldukça karmaşık ve değişken Q (Kalite faktörü) için izin, bu yüzden tepe veya dip keskin veya geniş yapılabilir. Bu ünite, bu izin vermez, ancak denkleştirme miktarı çeşitlidir olarak Q değişecektir. Belki şaşırtıcı (ya da belki değil), bu pratikte iyi çalışır ve benim birim, normal eşitleme görevleri için yeterli aralık daha var.

Ben bu gibi bir birim sorunu kaldırma yeteneğine sahip değilse, o zaman sorunun gerçek nedeni daha ziyade karmaşıklık için giderek daha, araştırılması gerektiğini hissediyorum eğilimindedir ve sinyalin göreli aşamasında daha radikal değişimler.

Ben hi-fi ton kontrolleri için bu üniteyi tavsiye etmiyoruz! bir ekolayzır belirli sorunları düzeltmek için, hala özenle kullanılabilir. parametrik EQ de çoğu kişi tarafından bilinmemektedir Unutmayın ki, ve erişilebilir eğer senin hoparlörler için tehlikeli olabilir. bir tanı aracı olarak son derece yararlıdır – sonik sorunlar karşılaştı eğer, bir (veya daha fazla) bazı deneyler parametrik ekolayzır sorunun niteliğini ve büyüklüğünü belirlemede yararlı olabilir.


Devre

şematik olarak, Şekil 1 ‘de gösterildiği üzere, ve oldukça basit olup. Özünde, bir grafik ekolayzır ile aynı prensibi kullanır, ama simüle indüktörler değişken yapılır, bu nedenle frekans ileri geri süpürüldü edilebilir. veya boost ve orta konumda hiçbir etkisi yoktur (ortanın solu ya da saat yönünün tersine tarafta olduğunda) dört 10K tencere kesim sağlar. Maksimum artırmak ve kesim yaklaşık 12 (tipik) 14dB etmektir.

Şekil 1
Şekil 1 – Parametrik Ekolayzer Of Devre

Düşük frekanslı bölümü (bu parametrik ekolayzır için normal çalışma şeklidir) modunda zirve de 150Hz için 35Hz süpürüldü, aynı zamanda raf seçeneği sunar edilebilir. Raf geleneksel ton kontrolleri çalışmasına benzer, ancak frekans ihtiyaçlarınızı karşılamak için değiştirilebilir böylece bu, aynı zamanda sweepable olduğunu. 1M tencere olarak frekans artışları değeri azalır.

İki orta menzilli bölümleri, 120Hz ve 550Hz arasında faaliyet gösteren bir ve 2200Hz için 500Hz diğer vardır. yüksek frekans EQ sadece raf olup, gösterilen değerlere sahip 5kHz için 2.5KHz geçiş yapılabilir. kondansatör değerlerini değiştirerek, bu kolayca değiştirilebilir, ya da size istediğiniz gibi birçok frekans noktaları eklemek için bir multi-pozisyon anahtarı kullanabilirsiniz.

simüle indüktör işlemsel kuvvetlendiriciler TL072 veya benzer olabilir, ancak giriş ve çıkış işlemsel kuvvetlendiriciler oldukça sakin olması gerekir. iyi bir seçim olacaktır ya da (mono sürümü için) NE5534 (stereo için) NE5532 OPAMP’lar bir çift kullanın. NE5534 dahili telafi edilmez ve titreşimleri önlemek için harici bir kapasitör gerektireceğini unutmayın.

Opamp Çift OPAMP’lar için IC pinouts diyagramında gösterilmiştir. Tüm işlemsel kuvvetlendiriciler tedarik pimleri bypass kapasitörler ihtiyaç ve ben bir 10uf elektrolitik bütün kuruluna yeryüzüne hem tedarik raylar kullanıldığını göstermektedir ve 100nF seramik kapasitörler yeryüzüne her arz pin mümkün olduğunca yakın kullanılması gerektiğini unutmayın. Mümkün olduğunca kısa tüm yol açar tutmak. Hızlı işlemsel kuvvetlendiriciler kullanılması halinde, size atlayarak salınımını önlemek için etkili olmasını sağlamak için büyük özen gerekir. 100 ohm çıkış direnç çıkış kablosunun kapasiteden gelen opamp çıkışını ayırır.

Alt Woofer Ekolayzer

Bu devre de 2200Hz bölümü ve (böylece sadece 10K tencere iki kullanarak) tiz kontrol 500Hz dışarı bırakarak, bir çok esnek bir sub-woofer ekolayzır yapabilirsiniz. İkinci bölüm (550Hz için 120Hz) Raf anahtarı olmadan haricinde düşük frekans bölümü ile aynı olması gerekir.

İki pik filtreleri, ya da bir raf ve bir piki, subwoofer (ve dinleme alanı) yanıt oldukça doğru uygun olabilir var yeteneği ile. Ek bas kuvvetlendirme aşağıda (diyelim ki) 50Hz ve eklenebilir ve herhangi bir güçlü oda rezonans kaldırılabilir veya önemli bir daldırma doldurdu.

Giriş filtre 1.6 Hz bir -3dB noktası sağlar ve (herhangi bir subs oldukça bu düşük gidecek birkaç) bu çok düşükse, o kadar -3dB noktası yükselterek, 100nF için 1uF kap azaltarak daha makul hale getirilebilir daha gerçekçi bir 16Hz. boost / kesme kontrolleri düz bir tepki vererek, orta pozisyona ayarlandığında -3dB noktası sadece doğru olduğunu unutmayın.


Simüle Indüktörler

Bu devre simüle indüktör dayanır yana, nasıl bu işin birkaç kelimeye bedeldir. opamp (takipçileri de kullanılabilir yayıcı, ama oldukça iyi değildir) Sadece bir tampon olarak kullanılan ve bir indüktör olarak devre davranmasını sağlamak için olumlu geribildirim kontrol kullanır edilir.

(Gerçi, anahtarı olmadan) birinci bölümde baktığımızda, bir 47nF kondansatör, 470 Ohm direnç ve 47k 1.047M için Ohm (47k sabit direnç artı 1M Ohm) arasında değişebilir bir direnç vardır. endüktans için yaklaşık formül şudur:

L = R1 X, R2 X Cı

Yani

L = 470 x 50k x 47nF = 1.1 Henrys

… Ve en fazla pot ile …

L = 470 x 1.05M X 47nF = 23 Henrys

1uF bir dizi kapasitans ve rezonans frekansı yana belirlenir …

fo = 1/2 x π x √ (U x C)

Elde ederiz

fo = 1/2 x 3,141 x √ (1.1 x 1uF) = en az pot ile 151 Hz ve ….
= 1/2 x 3,141 x √ (23 x 1uF) = 33.2 Hz fo pot ayarlandığında en fazla.

Bu rakamlar amaçlarımız için yeterince doğru daha vardır. Bu bilgilerle, frekans herhangi uygulamaya uygun aralıkları değiştirebilirsiniz. 3kHz hakkında veya bu nedenle yukarıdaki frekanslarda bu devreleri kullanmak mümkün Unutmayın, size oldukça hızlı OPAMPlar kullanmanız gerekecektir. saygıdeğer TL072 veya eşdeğer çoğu uygulama için yeterli muhtemelen iyidir, ama ek frekans dengeleme bölümleri eklenecek eğer, gerçekten sakin bir opamp yukarıda belirtildiği gibi, ben bu iyi bir fikir olduğunu öneririm (çıkış aşaması için kullanılması gerektiğini zaten).

Bir Cevap Yazın