Sahne ve Kayıt Mikser

GirişBu onu bir 36-8-2 (yani 36 giriş kanalı, 4 “alt” stereo olarak inşa olamayacağı hiçbir gerçek neden yoktur (büyük olabilir ki, bugüne kadar belki de en iddialı bir projenin parçası biridir çıkış kanalı ve ana stereo çıkış, yardımcı gönderir dahil değil). soldaki resim tek bir mikrofon / hat kanalı nasıl görünebileceği bir temsili) alt-master (ya da grupla, dahildir anahtarlama. planlanan modüller vardır her giriş de dahil olmak üzere akla gelebilecek yazın:

 • 48V fantom güç (elektronik olarak dengeli kullanarak veya transformatörleri) ile standart mikrofon / hat modülü
 • RIAA denkleştirme ile stereo fono modülü
 • Stereo Hat modülü
 • Talkback mikrofon / kulaklık amp modülü

Tüm giriş modülleri maksimum esneklik sağlamak için 2KHz 500Hz den orta frekans değişkeni ile, 3-band EQ var. Girişler tüm değişken kazanç var, ve her giriş modülü zirve seviyesi LED, PFL (Pre-Fade dinle) düğmesi, kanal ekleme ve yardımcı gönderir vardır. İsteğe bağlı olarak (dört çıkış mikser), ana otobüs (A veya B), ve tüm kanallar stereo konumlandırma için bir pan denetime sahip seçmek için basit bir seçici anahtar vardır. Stereo giriş modülleri yerine bir denge kontrolü var.

mikrofon / hat biriminin maksimum kazanç çoğu müzik kayıt için daha yeterli 46dB, olarak belirlenmiştir. Bu hemen hemen her zaman tipik bir düşük empedanslı mikrofon ile en müzik aletleri ile aşıldığında 5mV, aşağı mikrofon seviyeleri sağlar. Birçok durumda (özellikle vokalistleri ile) olarak, mikrofon çıkış seviyesi kolayca 250mV ulaşabilir ve ben yüksek sesle şarkıcılar ile yaklaşık 1 Volt düşük bir empedans mikrofon çıkışı ölçüldü! Ekstra kazanç gerekli olduğu, bu kolayca yerleştirilir.

Giriş preamplifier birimlerinin her biri kolayca daha fazla kazanç elde değiştirilebilir, ancak gürültü herhangi bir kayıt veya canlı müzik mikser en büyük düşmanı olarak kabul edilmelidir. kazanç arttıkça, gürültü de artar.

tüm modülleri nominal çalışma seviyesi 0dBv (1 Volt RMS) ve + 6dBv çalışacaktır LED zirvedir. Bu sürekli tüm zirve LED’ler ile işletilmeyen mikser sağlanan yeterli fazla 15dB boşluk payı, izin verir!

Proje şeklinde sunulan rağmen, bu mutlaka bir “gerçek” projesi olmadığını unutmayınız. Aksine, bu ses karıştırma konsolları için ortak bir tema ile fikir ve devrelerin bir toplama ne gördük gelen web üzerinde seyrek olmasıdır.


Proje devam ediyor. . .çıkış modülü seçenekleri arasından seçim yapmak da yapılandırılabilir. Tahmin edilebileceği gibi, bu projenin tamamlanması biraz zaman alacak, bu yüzden aşamalarında sunulacaktır. Bu serinin ilk ve mikrofon / hat girişi modülü oluşturmak için tüm bilgi sağlar.

Aşağıdaki ana modülü ve tam bir birim oluşturmak ve daha sonra diğer modüller eklemek için başlayabilir bu yoldur. Bir sonraki bir ses preamp için olandan çok daha yüksek akım kapasitesine sahip ve isteğe bağlı 48 Volt fantom besleme kaynağı içeren güç kaynakları vardır. Bu düşük seviyeli mikrofon girişleri girmiş olmaktan hum önlemek için, özellikle yüksek akım gerektiren, ama çok iyi düzeltilmiş gerekiyor değildir. hayali besleme kaynağı herhangi bir zamanda yaklaşık 10 mikrofonlar (ya da doğrudan enjeksiyon kutuları) maksimum işlemek için tasarlanmıştır.


Mic / Line Sahne Blok ŞemasıŞekil 1, tek bir stereo çıkışa sahip mikrofon / hat girişi aşamasında blok şemasını göstermektedir. ancak daha ezoterik seçenekleri ile karşılaştırıldığında – kullanımı kolay ve nispeten ucuz olduğu gibi inşa edilecek büyük olasılıkla seçenektir. Bu inşa etmek için ucuz bir proje değil, ancak eşdeğer ticari teklifleri ile yenmek çok zor bir performans standardı sağlayacaktır.

iki yardımcı gönderir ile bu mikser tasarlanmış olsa da, daha fazla temin edilememiştir hiçbir gerçek neden yoktur. Hatta iki Tencere ile, bir anahtar, her denetim için birkaç otobüs birini seçmek için kullanılır. Genel olarak, her yardımcı göndermek için iki otobüs birini seçmek için yeteneği yeterli olmakla birlikte, arzu edildiği takdirde daha fazla kullanılabilir.

Ben ideal kombinasyonu belirlemek için bireysel kurucusuna o kadar bırakacağım. Her otobüs için, bir karıştırma modülünü (bunlar basit veya istediğiniz gibi karmaşık olabilir), ve her biri için gerekli çıkış konnektörleri orada olması gerektiğini unutmayın. nihai maliyetini dikkate almak gerekir böylece tüm başlatır Bu, (oldukça hızlı, çok) eklemek için.

Şekil 1
Şekil 1 – Mic / Line Modülü Blok Şeması

Her mikrofon / hat kanalı 5 anahtarları, bir buton ve Fader için bir slayt pot kadar 7 tencere vardır. Buna ek olarak, bir Cannon XLR giriş konektörü, kanal ekleme ve LED aşırı bir stereo jak vardır. Doğal olarak, aynı zamanda tüm iş yapmak için elektronik yoktur.Umarım bir iddialı gerçekten proje, ama kimse bu bütün bunlara karşın popüler olacak.

o tüm mikser işlevselliğini belirleyen bu birim olduğundan mikrofon / hat giriş modülü, sistemin en önemli parçasıdır. Buna göre, bu kontrol, phantom güç, faz ters, ton kontrolleri, yardımcı gönderir, ön solmaya dinle, pan-pot ve aşırı yük göstergesi kazanç, giriş seçim sağlar. (Eğer gerçekten hızlı olduğunu söylemek, hala bir sürü şey gibi geliyor!)


Mic / Line giriş Bölüm

Bu, aşağıdaki amplifikatör tüm birimleri için ortak olan ve aşağıdaki işlevleri sağlar:

 • Standart Cannon XLR dişi giriş konektörü
 • Phantom güç anahtarlama (elektrikli mikrofonlar ve DI kutuları için opsiyonel 48V besleme)
 • üst düzey hat girişleri için 20dB pad
 • Faz mikrofon veya hat girişlerinin düzeltilmesi için faz ters anahtarı
 • DC engelleme kapasitörler (fantom güç verme kullanılmazsa ihmal edilebilir)
 • Koruma zener diyotlar (fantom güç verme kullanılmazsa ihmal edilebilir, ama yine de onlar kullanılacak önerilir)

şekil 2
Şekil 2 – Mic / Line Girişler Ve Anahtarlama

Eğer ihtiyacınız asla oldukça emin olup olmadığını 48 Volt fantom besleme ihmal edilebilir, ancak güçlendirilmiş mikrofonlar düşünülmektedir eğer gerekli ve aynı zamanda pillerin gerekmez, böylece direkt enjeksiyon (DI) kutularını güç için kullanılabilir kullanılabilir.

üst düzey hat girişi kullanılan olacak eğer 20dB pad gereklidir. amplifikatör seçeneklerinin tümü (10dB yeterince yakın) minimum 3 kazanç var, bu yüzden 0dBv (yani 1 Volt) bir hat girişi uygulandığı takdirde kazanç kontrolü minimum kazanç ayarı yakınında kurulacaktır. yüksek seviyelerde için, ped aşırı olmadan uygulanacak + 20dBv (10V RMS) kadar izin giriş sinyalini azaltır. Her zaman 20 dB pad kullanmak için bir sözleşmenin bir şey olmuştur, ama benim deneyim bu bir ağrı biraz vardır. ped çok sadece biraz ile sinyal azaltmak (veya artış) eğilimi, bu yüzden yerine 10dB pad hakkında kısaca düşündü. Bir 10dB pad tercih ediyorsanız devreyi değiştirmek için çekinmeyin.

Faz ters anahtarı iki mikrofon yakın kullanıldığı yerlerde kullanılan, çünkü kaynaktan göreceli mesafe faz iptal neden olduğunu. Bu bir “içi boş” ve genellikle hoş olmayan bir ses neden olabilir – bir davul seti ya da piyano mikrofonlama özellikle. faz anahtarı istediğiniz sesi almak için en iyi ayarı seçmenize olanak sağlar.

kapasitörler ve zener diyotlar bir mikrofon takılı veya uygulamalı fantom güç ile kaldırılır geçici aşağıdaki amplifikatör korur. Bunlar özellikle elektronik olarak dengeli devreler ile, fantom besleme seçeneği kullanıldığında olmasa bile tavsiye edilir. Onlar trafo girişi ile gerekli değildir, ancak hiçbir zarar vermez.


  fantom besleme ve dağıtım (ve bir güç kaynağı) farklı bir sürümünü – – Project 96 görmek için PCB resmin üzerine tıklayın PCB mevcuttur.


Mic / Line Giriş Modülü (Trafo Girişi)

girişi için üç seçenek, giriş dengelemek için bir transformatör kullanarak, ya da birinin iki elektronik dengeleme devreleri kullanarak vardır. Benim tercihi (ve her zaman olmuştur) ortak mod performansı elektronik yöntemle çok daha iyi olduğu, trafo için, hem de çok daha iyi radyo frekansı girişimi giderilmesini sağlar. Ancak, transformatörler pahalı, bu yüzden her iki yöntem gösterilmektedir, ancak gürültü performansı yaşayacaktır ve trafo kullanılmadığı takdirde müdahale de kötü olacak.

(? Edecektir) elektronik dengeli devrenin kullanımı çok daha fazla performansını düşürebilir – (50 $ 20 $) transformatör Gerçekte, bu farklılıklar bir sorun ve ucuz kullanılması olmayabilir.

Şekil 3,
Şekil 3 – Trafo Giriş Mic / Line Giriş Devresi

Önerilen trafosu Jensen JT-16-A. 6dB’lik yararlı bir kazanç sağlar ve daha yakından giriş amplifikatör (bir NE5534A tek opamp) optimum gürültü figürü elde etmek için empedans maçları 2 adım yukarı trafo: Bu bir 1’dir. Ama onlara alabilirsiniz bu en iyisi: En Kurucular transformatör (Ben el vardı 1 trafo beni durdurdu, bu yüzden bir 1 kullanarak benim ön test çoğu yaptım) tarafından durduruldu olacağını muhtemel daha fazladır seçenek. Eğer iyi olanlar yerine bir sonraki devreyi kullanabilirsiniz göze alamaz uyarılmak çok iyi transformatörler, pahalıdır. Düşük transformatörler kabul edilemez bir derecede ses düşer, ve bundan kaçınılmalıdır.

Ayrıca gösterildiği gibi, bu devre 40dB bir maksimum kazanç olduğunu not edin. Yukarıda belirtilen 46dB kazanç elde etmek için, 100K 50k pot değiştirin.


Mic / Line Giriş Modülü (Elektronik Dengeli Girdi – Versiyon 1)

elektronik olarak dengeli giriş aşaması 48 Volt fantom beslemesi açık veya kapalı olduğunda üretilen anahtarlama geçici bazı oldukça radikal korunmaya ihtiyacı vardır. Şekil 2’de görüldüğü gibi bu en kolay giriş devresi yaygın bir “enstrümantasyon” amplifikatör olarak adlandırılan değiştirilmiş bir versiyonu, ve daha basit bir versiyonudur yaygın olarak kullanılan çok daha iyi empedans denge sağlar zener diyotlar kullanılarak gerçekleştirilir. empedansları eviren ve evirilmeyen girişleri için eşit değildir çünkü eğer empedans dengesi, bu uygulamada çok önemli olduğunu, gürültü ret kötü uğrar.

kazanç 10k pot VR1 kullanılarak ayarlanır. kondansatör C4 iki 1k dirençleri ile birlikte, bir RF stoper olarak hareket de (bu işlemsel kuvvetlendiriciler çok geniş bir bant genişliğine sahip) salınan devreyi önlemek ve yardımcı olur. Bu kombinasyon hakkında 25kHz bir en kötü durum üst -3dB frekansı verir ve ben yapılan testlerde son derece etkilidir.

Şekil 4,
Şekil 4 – Elektronik Dengeli Mic / Line Giriş Modülü

Ben daha ziyade bir “desteksiz” giriş devresini kullanmış isterdi, ama (başkası tarafından) patentli, bu yüzden bu tasarımında kullanılan değildi. gösterilen alternatif önyükleyicisini tasarım daha sadece marjinal olarak daha kötü olduğunu ve hatta olumsuz gürültü koşullarında, kendisi oldukça iyi bir hesap vermelidir.

sadece dengesiz girişler (iyi, neredeyse tam) bir transformatör gibi davranan gösterilen düzenlemenin bir büyük yararı vardır. Kaynak yalnızca bir girişine bağlı ise, çıkış voltajı ihmal olduğunu ve kullanılmayan giriş bağlantısı topraklı gerektirir. Her şey bir yana, bu dış gürültü katkısı tek başına basit dengeli giriş devresi (U3) ile elde edilebilir olacağını çok daha düşük olduğunu göstermektedir. gösterilen giriş aşaması herhangi bir karışıklık veya zorluk olmadan değişken kazanç vardır.

iki giriş dirençler merkez musluk toprağa doğrudan bağlı olmadığından, bu devre, normalde bakın devreler çok daha iyi empedans dengesi vardır. Bu giriş devresi yerden “yüzer” izin verir, ve (nedeniyle kusurlu uçları vb, çoğu olduğu) mükemmel dengeli olmayan girdiler için ortak mod gürültü reddini geliştirir.

gösterilen dengeleme tamamen hayali beslemesini kesmek için gerekli olduğunu çok iyi, ya da oldukça kötü bir şekilde engeller bastırma performansı düşer. Aynı yolla, transformatör giriş için de geçerlidir. Ben yapılan testlerde, dengesiz sinyal ret 30dB daha iyiydi. Bu muhteşem değil, ama geleneksel tek opamp sürümü 6dB daha iyidir.

Transformatör olmadan çok zor gürültü oranı iyi bir sinyal olduğunu bakımı, ancak NE5534A veya çift sürümü (NE5532 veya [ve gerçekten hiçbir seçim var IMO sadece] LM833) kullanarak iyi bir başlangıç. Az 5 NV / √Hz (bkz bir giriş gürültü rakam ile Gürültü Şekil ve Diğer sayfalar bir açıklama)) bu muhtemelen makul bir fiyata en iyi seçimdir ve bunlar da hazır – bu ben gibi, bir bonus almak zor cihazları kullanmak için nefret ediyorum.

Orada (iddiaya göre) daha iyi işlemsel kuvvetlendiriciler, ancak almak olabilir kolay değil ya da yüksek kaliteli ses için uygun olmayabilir, ve aynı zamanda daha pahalı olacak. NE5534 çok iyi bir opamp ve her zaman güvenli bir bahistir. Bu standart versiyondan daha iyi bir gürültü rakam var gibi, giriş amper için NE5534A kullandığınızdan emin olun.


Mic / Line Giriş Modülü (Elektronik Dengeli Girdi – Versiyon 2)

Bu sürüm, yukarıda biri (o gibi görünmeyebilir rağmen) çok benzer, ancak bir Analog Devices SSM2017 mikrofon girişi amplifikatör kullanır. Bu elektriksel “sürüm 1” amplifikatör hemen hemen aynıdır, fakat tek bir cihaz kullanıyor. Eğer SSM2017 cihazları alabilirsiniz, ama ben en çok Kurucular sorun onları bulmak (dolayısıyla sürüm 1) sahip olacağını düşündüm eğer çok daha ucuz bir seçenektir.

Bu makale, ilk yayımlandı beri, SSM2017 “eskimiş” ilan etti ve artık mevcut değil. Texas Instruments pin uyumlu değiştirme yapmak, INA217 denilen ve performans olarak iyi ya da orijinalinden daha iyi olduğu söyleniyor. Analog Devices IC son canlı SSM2017 uyumlu pimi ve aşağıda devresinde kullanılabilecek SSM2019 vardır.

Şekil 5,
Şekil 5 – Elektronik Dengeli Mic / Line Giriş Modülü (Alternatif Devre)

Gördüğünüz gibi, bu gerçekten çok basit bir devredir. Devre üretici veri sayfasına doğrudan temelde yüzden SSM2017 alamıyor olmuştur beri ben, onun performansı için kefil olamaz. tek değişiklik sürüm 1 için gösterilen aynıdır giriş topraklama vardır.

SSM2017 yıllardır civarında olmuştur, bu yüzden muhtemelen oldukça iyi olduğunu sonuçlandırmak zorundadır. Gürültü performansı çünkü veri sayfasında belirtilen edilmiştir oldukça belirsiz şekilde, bilinmeyen bir şeydir. Bu gürültü rakam 950pV / √Hz olduğu iddia edilen (evet, bu pico-Volt), ama bu sadece 1000 (60dB) bir kazanç içindir. alt kazanımları, gürültü figür tırmanıyor ve 20dB bir kazançta 40dB ve 11.83nV / √Hz bir kazançta 1.95nV / √Hz olduğunu.

Ne olursa olsun, gürültü çok düşük olduğu kabul edilebilir, ama aynı zamanda “sıradan” olduğunu iddia kullanarak ürünlerin değerlendirmeleri okudum. Tam bu iyi ya da kötü olup olmadığı belirsizdir, ama IC ele alabilirsiniz hayal kırıklığına olmayacaktır bekliyoruz.SSM2019 hazır gibi görünüyor.


  mikrofon / hat preamp başka bir versiyonu – – Project 66 görmek için PCB resmin üzerine tıklayın bu mevcut bir PCB vardır.


Ton Kontrol Modülü

Ben sık kullanılan standart 3-band EQ biraz daha esnek bir şey olmasını istedik, çünkü ton kontrolleri, bu tasarımda sıradışı. Bunun bir sonucu olarak, iki adet “gyrators” ya da simüle indüktörler ve bunlardan biri orta kontrol 2000Hz için 500Hz süpürülmesine izin vermek için bir değişken yapılır vardır. Bu en sıkıntı zirveleri ve dips bulunacaktır ve sabit bir kontrol olduğu çok daha kolay doğru eşitleme yapacak aralığı kapsayan bekleniyor. Bas ve tiz geleneksel sabit frekanslar, ama görüldüğü gibi, aynı zamanda geleneksel olmayan bağlanır.

kompresör, grafik veya parametrik ekolayzır, ya da artık mevcut etkileri çok sayıda herhangi – kanal ekleme jakı bir sinyal herhangi bir harici cihaz üzerinden yönlendirilmesini sağlar. Bu bazı açılardan (dış ünitenin gürültüsü, örneğin, tiz destek uygulayarak artış değildir) iyidir (ton kontrolleri sonra) sonrası EQ, ama kanal ekleme içine bir sinyal enjekte etmekte kullanılan bir sorun olduğunu mikser. Bu herhangi bir sinyal mikser gönderilmesi gerekmektedir yol değildir, ve bunu ben devre tasarladık yolu tercih (ama ben olur herhalde).

Şekil 6,
Şekil 6 – Kontrol Modülü Ton

orta frekans kontrolü, aralığını değiştirmek için modifiye 4’e C3 değerini çarpılarak yüzden olabilir, frekanslar yarıya (yani 1kHz için 250Hz menzile sahip olacak) ve 4 ile bölünmesi frekansını iki katına çıkacak. Aynı şekilde, bas ve tiz kontrolleri de sırasıyla 300Hz ve 2.7kHz cirosu noktalarını değiştirmek için modifiye edilebilir. değerler gösterildiği gibi (orta frekans yaklaşık 650Hz olarak ayarlanır) ile, ton kontrolü özellikleri Şekil 6a gösterilmiştir. Görüldüğü gibi, orada varyasyon bol ve bas ve tiz kontrolleri kasten uzak merkez frekans bandından taşınır. Konvansiyonel ton kontrolleri 1kHz etrafında olma eğilimindedir, ancak bas veya tiz destek sağlamak ve bu frekansta kesilmiş fikri bana hep saçma bir önemsememek göründü.

Şekil 6a,
Şekil 6a – Ton Kontrolü Tepki Eğrileri

bas kontrolü için +/- 3dB frekansları 300Hz üzeresiniz ve tiz için 2.7kHz. orta kademe kontrolü değişkendir, ve Q ( “Kalite faktörü”) maksimum destek olarak artar ya da kesik yaklaştı. Düşük ayarlarda, Q kontrolü “kendini ayarlama” bir dereceye kadar, bu yüzden oldukça düşüktür. Yüksek Q değerleri normal boost orta düzeyde gerekli ya da kesilmiş, ama gerçek bir sorun frekansı (akla bazı tuzak davul yayların jant) varsa, olmadan “şişman” ses almak için çok etkili bir dışarı çentikli olabilir değil içi boş halka.

bir ihmal bir düşük frekanslı yüksek geçiren süzgeç olduğunu unutmayın. Bu sadece konuşma takviyesi için kullanılan bir sistem için çok önemli olabilir, bir müzik masası için yararlılığı değişken yapılmadığı sürece çok şüphelidir. Eğer düşük kesim filtresi dahil etmek istiyorsanız, en iyi yer olduğunu ton kontrolleri artırdı önce bu istenmeyen bas kaldırır, sadece ton kontrolleri öncedir ve kırpma olmadan maksimum seviyede sağlamaktadır. dahil değildir, ancak, yüksek ve düşük geçiş filtreleri kolayca eklenebilir. Hemen hemen herhangi bir basit opamp filtre kullanılabilir, ya da eğer istedim bile pasif birinci dereceden (6dB / oktav) dahil olabilir.


Fader Ve Yardımcı gönderir

sürgü insert jack “ipucu” bağlantısına bağlanır, bu nedenle bir sinyali doğrudan eklenebilir. Kullanılmadığı, anahtarlama jakı bağlandığında sesi çıkış fader’ı doğrudan kontrol eder. Bu gelemez en kaliteli fader kullanmak önemlidir (ya da bulabilirsiniz – onlar yere oldukça ince, korkarım).

Aux 2 sonrası solmaya sadece iken Aux 1 gönderme, öncesi ya da sonrası solmaya açılabilir. Ek anahtar, istenirse, ön izin ve de bunun için solmasını yayınlamak için kullanılabilir. PFL (Pre-Fade Dinle) butonu Eğer sürgü tamamen kapalı olsa bile, sinyal dinlemek için izin verecek şekilde tasarlanmıştır ve ana kulaklık sinyali aşırı sürmek edilir. Bu ana modül yapılır ve PFL anahtarı veri yoluna bağlanmış olan.

Şekil 7,
Şekil 7 – Fader, Kanal ekleme ve Aux gönderir

Birden fazla PFL anahtarı basılırsa, orada düzeyde en az bir düşüş, ancak 0.1dB daha ucuz bu sesli olmayacaktır. tamamen sorunu ortadan kaldırmak için, PFL düğmesinin önce tampon sahne kullanın.

İsteğe bağlı olarak, ana çıkış tüm ana stereo gönderme besleyen, mikser grubu ustaları ile kullanılmasına izin stereo otobüs bir dizi birine geçiş yapılabilir. Bu genellikle vb, yedekleme vokal, korna veya dize bölümleri, davul gibi mikrofonlar, bir grup alt ana kontrolünü sağlamak için kullanılır

Bu mikserin yapı komplike olmasına rağmen (Evet, hatta daha fazla), bütün bir bölümü yükseltilmiş ya da tek geniş ayarlı olan karışımı alçaltılır. Örneğin, perküsyon bölümü bir şarkı (ya da bir kısmı) için biraz daha yüksek sesle olmak gerekirse, bu olmadan, aynı anda belki dört veya daha fazla kanal fader çalıştırmak için gerekli olacaktır. Bu yapılabilir, ancak alt ustaları kullanılması durumunda çok daha kolaydır. Tek bir sürgü özgün kuruldu tam olarak karışımı dengesini koruyarak, tüm bölüm ayarlar. Detaylar için bakınız Şekil 9.

mikrofon / hat modülü de kullanılabilir kanal ekleme veya ekstra konektörden bant makinesi bir gönderme alarak, bir kayıt mikser olarak kullanılabilir. Kanal eki kullanıyorsanız, ucu ve kısa halka stereo fişi kullanmayın (yani karışım stüdyo monitörleri mevcuttur). kayıt kullanım için, XLR paralel olarak kablolu bant oynatma için ek bir (değiştirilebilir) giriş için iyi bir fikir olacaktır. Dengeli çıkışlar kaydedici için gerekliyse bu kayan dengeli çıkış devresi beri, o zaman, master modül için beklemek zorunda kalacak.


tepe Dedektörü

tepe dedektörü Tüm sinyaller kırpma seviyesinin altında iyi olmasını sağlamak en iyi yöntemdir. Bir sinyal 2V RMS daha büyüktür ve ya pozitif ya da negatif zirve eşiği aştığında o gösterecektir kadar hassas kutupluluk olmadığı zaman bu tasarımda, dedektör çalışır.Bu uygulama için yeterli fazla olarak ikili opamp, bir çok temel (ve ucuz) 1458 türüdür.

Şekil 8,
Şekil 8 – Tepe Seviye Dedektörü

Zirve detektörü gösterilene göre daha basit bir mesele olabilir, ancak basit olanlar en çok sadece bir polarite duyu. Ses sinyalleri son derece asimetrik olabilir, bu nedenle bir tarafı kırpma olabilir ve dikkatle dinleyerek olmadan bilemeyiz, çünkü bu, benim görüşüme göre uygun değildir. Devre hiçbir LED anahtarlama akımları sinyal toprağa akmasını sağlamak için tasarlandığını unutmayın. Bu akımlar ki onlar hızlı anahtarlama süreleri ve elde edilen geçişlerini içeren “kirli” dir. Kullanılan toprak bağlantısı sinyal topraktan ayrı olmasını sağlamak için önemlidir ve karıştırma otobüs ya da analog toprak (toprak) ile paralel çalışacak olmamalıdır .

tepe dedektörü ton kontrolleri sonrasında olduğunu unutmayın. Dedektör EQ önce nerede olduğunu çok devreleri gördük ve sadece LED yanıp söner bir sinyal olması tamamen mümkündür, ancak EQ uygulandığında kırpma girer. Bu düzenleme umarım böyle bir sorunu önlemek için kullanıcıya yardımcı olacaktır.

C3-10uF olarak gösterilmiş olsa da, bu 100nF kadar küçük olabilir. küçük bir kap kullanarak kısa geçici çekilecek sağlar, aynı zamanda ekran süresini azaltır. Ben size uygun bir şey bulmak için değer denemeler öneririz. Benim kişisel tercihi 1uF kullanmak olacaktır.

Algılama Eşiği direnci dizesi, R1, R2 ve R3 ile ayarlanır. gösterildiği gibi, (2V RMS yeterince yakın) ± 2.75V zirvedir. tersi R2 artırarak eşiğini artırmak ve. + 16dBm eşdeğer – Ben tavsiye maksimum ± 5V bir eşik gerilimi vererek, 22k R2 artırmaktır. yakınsanız daha, kırpma eşik (+ 22dBm) için kırpma neden anlık aşırı riskini olsun.


Alt Masters için çıkış Değiştirme

gruplar veya alt ustalarının kullanılması canlı (yani aşama) karıştırın çok daha kolay hale getirir. Genellikle stüdyo çalışmaları için gerekli değildir, ama yine de mixdown için çok yararlı olabilir.

Şekil 9,
Şekil 9 – Alt-Master Gruplar için geçiş

Birden çok veriyolu geçiş için bir yöntem, Şekil 9’da gösterildiği üzere, ve gerekli veri yolu seçmek için bir çift-gang döner anahtarı kullanır. gösterildiği gibi, 1 ila 4 tüm altı pozisyonları veren usta karıştırma otobüs veya Kapalı alt ustaları seçmek mümkün olacaktır. A 5 pozisyon şalteri “Kapalı” seçeneğini dışarıda bırakacak – Bu yukarıdaki paneli sanat gösterilen sürümüdür. Bu (ya da genişletilmiş bir versiyonu) nihai karışımı için mümkün olan maksimum esneklik sağlar.


Hala To Come

Aşağıdaki makalelerde, ben ana modülü, güç kaynakları ve ek giriş modülleri gösterecektir. Bu kadar en karmaşık tek bir modül tarafından, bu nedenle bu bir sonra daha kolay olur.

 

 

 

Bu makalede, Karıştırma Modüller, Çizgi Çıkış katları ve güç kaynaklarının başlangıç ​​açıklanmıştır. (Bunlar genellikle etkileri için kullanılan, ya da basit bir gibidir stereo birimi Mic / Line modüllerinin çıktılarını kabul etmek, ve Yardımcı için mono versiyonu o bir Aux yanı sıra dönüş içerir gönderir – Orada modülü karıştırma iki ana tipi vardır foldback mix).

modül sayısı hedefliyoruz son yapılandırma tamamen bağlıdır. Tipik bir ünite dört stereo alt grupları, bir ana mikser ve iki yardımcı gönderme mikserler olabilir.

nihai karışım genel akustik ayar için bir dış grafik ekolayzır veya parametrik ekolayzır gönderilecek olacağı tahmin edilmektedir olarak ana modülleri, ton kontrollerini yok. usta bölümlerde basit ton kontrolleri faydasız daha kötüdür.


Açıklama

‘tipik’ bir yapılandırma blok diyagramı aşağıda gösterilmiştir. Bu benim ilk dört alt gruba, iki yardımcı gönderir öncül ve bir usta dayanmaktadır. Tüm alt gruplar çıkışları master miks yoluna yeniden karıştırılır ve isteğe bağlı olarak iyi dengelenmiş hat çıkışı aşamalarına bağlı olabilir. aux gösterilmeyen gönderir, ancak çok aynı şekilde iş (onlar, stereo mono değildir hariç).

Şekil 1
Şekil 1 – ‘Tipik’ Yapılandırma

Gösterildiği gibi, kanal 1 ve 2 otobüs 2, ana otobüs otobüs 4, ve kanal ‘n’ kanallar 4 ve 5’e Otobüs 1, kanal 3 Mix açılır. Her alt-master (veya grup) çıkışları tüm ana otobüs bağlanın. Tüm otobüsler stereo, ama bu netlik için gösterilmemiştir. Bu, birden çok alt ana gruplarını kullanarak esnekliğini ortaya koymaktır, 4 grup ile 6 kanal mikser ve bir ana çabaya değer olmaz, ama sen bir 36 kanal ünitesi var bu değişecek !


Modülleri karıştırma

mikser modülleri gerçek karıştırma otobüs sinyal akımını taşıyan, yani ‘sanal dünya’ türleri vardır, ama bu çok az veya hiç voltaj ölçülebilir. çeşitli giriş seviyesi kontrolleri (fader) arasında etkileşim olmadığı anlamına gelir bu, mikser en sık görülen tipidir.

Bu hiçbir önyargı (ya da hafif bir ters önyargı) ile güvenli çalışma yeteneğine sahip olarak girdi kapasitörler, yüksek kaliteli alüminyum elektrolitik tip olmalıdır. Kazanç kontrolü giriş modülleri aynı şekilde Master Modülü kazanç düzeltmek için kullanılır. Bu operatör kazancı artışı veya arzu edilen miktarda azalmıştır ve bilinen başlangıç ​​pozisyonuna geri edilebilir bir pozisyonda tüm fader almasını sağlar. Tüm fader üzerinde -6dB bir ayar iyi bir başlangıç ​​noktasıdır ve bu operatörün herhangi bir kanal veya grubun seviyesini değiştirmek ve tekrar ‘standart’ başlangıç ​​pozisyonuna seviyesini ayarlamak mümkün olmasını sağlar.

bunların kullanımı tavsiye edilir, ancak zorunlu değildir – Bir çıkış (bunlar için devre Bölüm 1 olan) zirve dedektörler için sağlanmıştır. Daha da iyisi, tüm alt-grupları ve Yüksek Lisans için (daha sonraki bir makalede açıklanan üzere) kaliteli metre kullanmaktır.

şekil 2
Şekil 2 – Stereo Karıştırma Modülü (Gruplar & Master)


Yardımcı, her kanaldan gönderir için ayrıca karıştırıcılar gerekir. Belki fazla 2 için karar, ancak gönderiyor olduğu gibi her durumda gibi birçok yardımcı karıştırıcılar gerektirecektir. Bu stereo versiyonu hemen hemen aynıdır, ama tabii mono bulunmaktadır. Devre Şekil 3 ‘de gösterildiği üzere, ve bir ikili karıştırma modülü edilir.

Şekil 3,
Şekil 3 – Mono (Yardımcı) Karıştırma Modülleri


Çizgi Çıkış Modülü

(Mikrofon / line girişi gibi) hat çıkış katları elektronik olarak dengeli trafo olabilir. Eğer tercih birini seçebilirsiniz böylece her iki tip tarif edilmiştir (ya da gelemez – iyi transformatörler pahalı). işi kaydetmek için, hat çıkış katları da kaydedici uygun gerektiği gibi mikrofon / hat giriş modülleri gibi birçok bağlanabilir. Tipik olarak, modüllerin dışında çizgi her kanal için ton kontrol bölümü çıkışına bağlı olacaktır. sürgü sadece mixdown için kullanılır ve kayıt sırasında doğru karıştırma seviyesini ayarlamak için. Bazı mühendisler hiçbir şey orijinal kaybolmamasını sağlamak için düz (hayır denkleştirme) kaydetmek için tercih ediyorum. öncesi veya sonrası dengeleme dışarı hattı bağlamak için bir anahtar ekleme tüm olasılıklar için izin verir.

Şekil 4,
Şekil 4 – Aktif Hat Çıkış Modülü

Ben modül üzerinden aktif hattına uygulanmadan önce sinyal nedeniyle dengeli devresine aksi takdirde seviye beklenen çift olurdu, 6dB azaldığını göstermektedir. trafo sürümü (aşağıda) transformatörler bu sorun yok, çünkü birlik kazancı – bunun yerine diğerleri var.

Şekil 5,
Şekil 5 – Trafo Hat Çıkış Modülü

Orada dengeli hat sürücüleri için çok sayıda farklı devreler vardır, ama basit yaklaşım genellikle en iyisidir. En basit bir transformatör kullanmak için, ama sen iyi kalite istiyorsanız ne yazık ki olacak bunun için ödeme. Bir trafo çıkışı kullanmaya karar vermeden önce, ben kuvvetle sen okumanızı tavsiye Küçük Sinyal Ses için Transformers bu makalede çeşitli seçenekler açıklanmıştır yanı sıra gafil için tuzaklar olarak.


  Proje 87 bakmak için PCB resmin üzerine tıklayın – Dengeli Line Driver ve alıcı – PCB mevcuttur.


Güç kaynağı

güç kaynağı iki bölüm, ana +/- 15 Volt malzemeleri ve 48V fantom besleme kaynağı vardır. Ana malzeme nedeniyle ilgili elektronik büyük miktarda, önemli akım kapasitesi gerektirir, bu nedenle geleneksel 3-terminal düzenleyiciler yardımsız çalışmayacaktır.

herhangi bir gürültü mikrofon girişleri görünecektir olarak 48V fantom besleme, mümkün olduğunca sessiz olması gerekir. Teorik olarak, gürültü sadece o ortak mod olduğundan iptal edildi, ama sessiz bir güç kaynağı zahmete değer olduğuna inanıyoruz.

Şekil 6,
Şekil 6 – Güç Kaynağı Trafo ve Filtreler

trafo ve köprü doğrultucular iki malzemeleri için Şekil 6’da gösterilmiştir. fantom güç kaynağı için transformatör boyutu işletmek isteyen fantom çalışan cihazlar sayısına bağlıdır. Her (genellikle) 7.0 mA veya 14mA kötü durumda bir akım alacak yana, biz kötü için tasarımı gerekir. 10 fantom çalışan cihazlar aynı anda kullanılacak olsaydı, biz 48V at 140mA yeteneğine sahip bir kaynağı gerekir. yönetmelik önce, 60V asgari hakkında ihtiyacınız olacak, ve ben fazlasıyla yeterli olacaktır 20VA transformatör düşündürmektedir.

+/- 15V malzemeleri için, ben (bu biraz overkill, ama ona sahip ve ihtiyaç ve buna sahip değil daha buna ihtiyacı çok daha iyidir) modül başına 100mA tahmini kullandık. Aux gönderir ve 20 hat çıkışı 4 1 mikser içine 4 içine 36 için izin bu konuda 4A toplam akımı anlamına gelir. Güvenli tarafta olmak için, 5A yapabilen bir besleme yani 1,8 kat DC akım bir 20-0-20 transformatör (aday 40V merkezi) kullanarak tasarım hedefi, biz (en azından kullanımını bir 360VA trafo gerektiğini etmek anlamına gelir 500VA). (Bunu cevapsız durumda, kapasitör giriş filtresi AC akım tam dalga köprü doğrultucu için 1,8 kat DC akım olduğunu.) Sana bir eklemenizi öneririz 300VA üzerinde herhangi bir transformatör ile Proje 39 yumuşak başlangıç ​​devresini.

minimum güç kaynağı bileşenleri aşağıda listelenmiştir, transformatörler ve kapasitörler üzerinde derecelendirme artırmak ve buna göre sigorta derece ayarlamak için çekinmeyin.

 • Trafo – 50V ikincil, 20VA
 • Trafo – 40V merkez vurdu, 500VA
 • Elektrolitik Kapasitörler, 2 x 10,000uF 35V, 2 x 4,700uF 50V
 • Köprü Doğrultucu – 5A 200V
 • Köprü Doğrultucu – 25A 200V
 • Şebeke Sigorta – 3.15A yavaş eğim

Ben kuvvetle hiçbir trafo hum devresi içine enjekte edilir, böylece güç kaynağı, ayrı bir kutuda inşa edilecek öneririz. otobüsler karıştırma sanal dünya transformatörleri manyetik akı kaçak karşı özellikle hassastır ve ayrı bir şebeke Bu sorunu ortadan kaldırmak ve aynı zamanda kilo tutmak için yardımcı olur. Küçük bir kutu bir seçenek değildir bu yüzden güç kaynakları, cömert soğutucular gerektirir.


Hala To Come

 • Güç Kaynağı regülatörleri
 • izleme amplifikatörler
 • Ön Fade devresini dinle
 • metre köprü
 • tam birimin genel düzeni.
 • Fono ve yardımcı giriş modülleri

 

Aşama 3 mikser için güç kaynakları gösterir. arzı tam bir 36-4-2 karıştırıcı yüksek akım boşaltmak için oldukça önemli olması gerekmektedir. Ben gerçekten bu kadar güce ihtiyaç olmadığını belirlemek için tek tek kurucular için o kadar bırakmak zorunda kalacak, ya da daha az bir sürümü üzerinde yaşayabilir, ancak tam güç kaynağı inşa halinde, daha sonra genişleme için izin verecektir. hayali kaynağı herhangi bir uygulama için fazlasıyla yeterli olması gereken, 48V de 150mA sağlamak için tasarlanmıştır.

Da dahil bir sonraki bölümde geliyor karıştırma ve seçim ile kulaklık güç amplifikatörü (stereo için gerekli olan iki) ‘dir.


15 Volt Güç Kaynakları

mikser gerektirir +/- 15V tam yapılandırılmış sistem için 4A kadar az. Bu 3 terminali regülatör yeteneği dışında iyi olduğundan, uygun akımı artırmak için (oldukça yaygın bir şey yapmak) güçlendirici transistörleri kullanılmıştır. düzenleme tamamen 3-terminal regülatör tarafından kontrol edilir ve transistör sadece akımı artırır. transistörde dağılım oldukça yüksek olacak, bu yüzden iyi bir heatsinking gereklidir.

Bir 20V (AC) transformatörü kullanılarak düşük arz koşulları için marjı bol sağlayan yönetmelik öncesi 28V hakkında verir, ancak transistör dağılımı artırır. soğutucu transistörler güvenli çalışma alanı içinde iyi kalmasını sağlamak için en az 1 ° C / W anma gerekir yani 4 Amper çıkışta, en kötü durum transistör güç, 40W üzerinde olacak.

Şekil 1
Şekil 1 – Transformatörler ve Redresör
Şekil 1’de transformatörler, doğrultucular ve kondansatör de önceki bölümde gösterilir ve devre burada bütünlüğü için dahildir. Son bölümde de belirtildiği gibi, T1, en azından 150VA olması gerekir, ve T2 küçük (ve ucuz) 20VA olabilir. köprü doğrultucular nedeniyle sürekli akım, düşündüğünüzden çok daha önemli olması gerekir. Bir 25A köprü +/- 15V malzemeleri için kullanılan düşündürmektedir ve 48V beslemesi için bir 5A köprü.

şekil 2
Şekil 2 – 15V regülatörler
Şekil 2 +/- 15V malzemeler için regülatörler gösterir. doğrultucu DC 33 Ohm direnç üzerinden 3 terminal düzenleyici IC verilir. Geçerli 20mA hakkında aştığında, güç transistörü açılacaktır ve IC DC çıkış tam olarak belirtilen gerilime tutulmasını sağlayacaktır. Bu IC düşük güçte çalışıyor regülatör (sadece küçük bir PCB soğutucu montaj gerektiren) ve serin kalmasını sağlar.

Tipik 4A çıkış akımında, transistörler regülatör tarafından kabul edilmelidir baz akımı 200mA, yaklaşık gerektirir. 10 ° C / W soğutucu nedenle yeterli (ama sadece – – büyük bir mümkünse kullanın) maksimum regülatör güç 2.6W hakkında nedenle. Her regülatör kendi soğutucu üzerinde ve maksimum ısı transferi için herhangi bir yalıtım pulu kullandığından emin olun. regülatör ve soğutucu arasındaki soğutucu bileşik kullanın. Ana soğutucular üzerinde düzenleyicileri monte etmeyin – bu küçük bireysel soğutucular daha yüksek bir sıcaklıkta çalışacaktır.

güç transistörleri sürekli yüksek bir güç düzeyinde çalışan olacak ve büyük soğutucular olmalıdır. Dağılımı sıcaklığı 100 derece altında tutulmalıdır, yani 4A’da 25W her amacıyla olacaktır. Paralel transistör gösterilen düzenek kullanılarak, bu kolayca elde edilir, ve her bir transistör çifti için 1.0 derece C / W ile bir soğutucu gerektirir. Bu sayede her bir transistörün yayılımı azalır çünkü küçük bir soğutucu, aksi durumda olduğundan daha kullanılacak mümkün olabilir ve kavşak termal direnç de azalır soğutucuya. soğutucu hala oldukça yüksek bir sıcaklıkta çalışır ve dokunulmaz olamaz nerede monte edilmelidir, ama yine de iyi hava akımı vardır. Ben tavsiye ya büyük soğutucu size uyum ve / veya soğutma yardımcı olmak için bir fan kullanabilirsiniz. gösterilen transistörler kullanabileceğiniz asgari özellikleri vardır – tercihen daha yüksek güç transistörleri kullanıyoruz. Önerilen TIP35C ve TIP36C cihazlar çok sağlam, ancak daha yüksek güç transistörleri kesinlikle hiçbir şey zarar vermez. Sen soğutucular kullanımda sıcak olsun eğer fan soğutma dikkate almak isteyebilirsiniz.

devrenin etrafında diyotlar (1N4001 veya eşdeğeri) regülatör zarar vermez DC girdinin kesilmesine emin olun. + Ve -ve düzenleyiciler farklı pinouts gerektiğini unutmayın – onları kadar karışık, ya da hasar görmüş ya da güç uygulandığında yok edilecek alamadım. IC bağlantıları sağ olsun emin olmak için veri sayfasını kontrol edin!

Orada bu yapılandırmaya kısa devre koruma sağlamak için kolay bir yoldur ve bakım kısa oluşamaz emin olmak için gerekli olduğunu da unutmayın. Bu nedenle, ben transformatörler, doğrultucular ve kapasitörler ayrı bir durumda (genellikle zemin montaj) yerleştirilmiştir düşündürmektedir ve Şekil 1’de gösterildiği gibi DC çıkış kaynaşmış olması.

düzenleyiciler de uzak mix otobüsleri kablolama tüm giriş tutarak, ana karıştırıcı içinde yerleştirilebilir. DC giriş yüksek akımda dalgalanma olacak ve bir otobüsün yakınında izin veriyorsa sisteme uğultu enjekte edecektir. 100uF kapasitörler tüm işletim seviyelerde stabil devreyi tutmalı ve istenirse 100nF kapakları atlanabilir.


48 Volt Phantom Tedarik

yüksek gerilim 3 terminal regülatörleri mevcut olmakla birlikte, en çok kurucular için hazır değildir. Bu yüzden oldukça basit olmasına rağmen çok iyi sonuçlar verecektir ayrı bir tasarım kullanmayı seçtiniz. yönetmelik tam yüke yüksüz yaklaşık 1 ila 2% daha iyi olması gerekmez, ancak gürültü (dalgalanma) minimumda tutulmalıdır.

Şekil 3,
Şekil 3 – 48V Phantom Kaynağı
tam yükte seri geçiş transistör (Q2) güç öylesine büyük bir soğutucu gerekli olmayacak, sadece 1.8W hakkında olacak. Küçük 10 derece / W lavabo maksimum sıcaklık artışı cömert güvenlik marjı az 20 derece Celcius, olmasını sağlayacaktır. onun dağıtma hiçbir yük 400MW hakkında olacak gibi Q1 de, bir soğutucu olmalıdır. Basit bir bayrak soğutucu yeterli olacaktır.

Bir direnç filtresi kullanılarak düzenlenmesi için korkunç, ama iyi dalgalanma ret verir, basit ve ucuz. 10 Ohm direnç ve 2200uF’lık kapasitör kendi tasarımını kolaylaştırır regülatör, uygulanan dalgalanma üzerinde çok derin bir etkiye sahip olacaktır. Bu basit bir toplama yani direnç ve kapak için küçük ekstra masraf değer, filtrenin olmadan yaklaşık 1 / 30th için dalgalanmalarını azaltır. gösterilen devre dalgalanma ret 80dB daha iyi, bu yüzden çıkış genellikle uğultu 20UV daha az olacaktır. Bu mikrofon açar ortak mod olarak uygulanır olarak, genel ret yeterli fazla olduğu tespit edilecektir. Şekil 3, devre oldukça kabul edilebilir tam yük için bir yük, daha iyi% 2’den bir düzenleme yer alır.

P48 kaynağı ayarlanabilir değildir ve gerilim 48V biraz daha yüksek veya daha düşük olabileceğini unutmayın. Eğer voltajını ayarlamak bir 1K5 direnci ile R7 değiştirmek ve onunla seri olarak bir 2k Trimpot dahil edebilmek istiyorsanız. yüksüz 48.5V bir çıkış vermek üzere eklenmiştir Trimpot ayarlayın. Bu yaklaşık% 1.4 bir düzenleme gösteren 47.8V hakkında ya da öylesine (kullanımda 20 kanal için 140mA) tam yük koşulları altında düşecek.


  fantom besleme güç kaynağı (biraz) farklı versiyon – Project 96 görmek için PCB resmin üzerine tıklayın. PCB mevcuttur, ancak büyük bir konsoldan için gerekli akımı sağlamayabilir.


kulaklık Amplifikatörleri

kulaklık amp LM1875 güç opamp dayanmaktadır. Bu 25W yeteneğine sahiptir, ancak bu uygulamada kasten 8 Ohm ‘telefonlarına 50mW ile sınırlandırılmıştır. Bu fazlasıyla yeterli, ama en azından amp bile uzaktan mantıklı herhangi bir dinleme seviyesinde klip asla sağlar. Daha fazla seviye gerekiyorsa, R7 (56 ohm mantıklı bir minimum) azaltılabilir. Yinelenen R7 daha sonra bir kulaklık çıkışı gerekli, ama onlar aynı düzeyde olacağını unutmayın eğer. 4 kulaklık beslemeleri fazla kullanmayın, ± 15V malzemeleri mevcut drenaj aşırı hale gelecektir.

Şekil 4,
Şekil 4 – Kulaklık Amplifikatör

Birimler Veroboard monte (ancak ilk aşağıya bakınız – orada olabilir olan bu güç amplifikatörü için kullanılabilir bir PCB). Besleme hatlarında 100nF kapaklar mümkün olduğunca güç pinlerine yakın olması gerekir. Bu cihazların geniş bant genişliğine sahip ve inşaat uygun olup olmadığını salınım gibi bazı bakım, iyi uzak çıkıştan giriş devrelerini korumak için düzeni ile gereklidir.

R7 en az 1W olacak ve kulaklık güç sınırlar olmalıdır. İki devre stereo ‘telefonları için gerekli olacaktır, ve IC uygun bir soğutucu üzerine monte edilmelidir. Bu amper güç raylar regülatör çıkışlarına düz geri alınır ve mikser modülleri için ana besleme yollarına bağlı olmadığından emin olun. hoş olmayan dalga ile nispeten yüksek tepe akımları aksi tamamlanan ünitenin içine bozulma tanıtmak olabilir.

Ön Fade ve dinle kulaklık seçimi ve karıştırma devresi sonraki taksit olarak yayınlanacaktır.


  Project 72 görmek için PCB resmin üzerine tıklayın – Yukarıda hemen hemen aynı, ve PCB mevcuttur.


Hala To Come

Kulaklık seçimi ve ön solmaya amper dinle. Ayrıca görüş bildirme mikrofon girişi, Fono ve yardımcı giriş modülleri, ölçüm devreleri, ve birkaç muhtelif diğer bit.

Ayrıca genel bir düzen şeması ve tam bir sistem paneli neye benzeyeceğini bir resmi olacak. Ben böyle büyük bir çizim yapmak (ve bir şey mantıklı dosya boyutu aşağı tutmak) için gidiyorum henüz hiçbir fikrim yok olarak kendi içinde bu ilginç olmalıdır.

 

Bu taksit öncesi kaybolma dinlemek ve diğer kulaklık karıştırma ve anahtarlama yanı sıra görüş bildirim mikrofon amp PHONO ve yardımcı giriş modülleri açıklar.

Ön solmaya bireysel kanal duyulur rağmen, tam izolasyon değil bu yüzden (PFL), ana sinyali geçersiz kılmak için tasarlanmıştır dinleyin. ses mühendisi bu yüzden sadece bir kanal duyulur, ana sinyalin bazı duyar, çünkü bu yararlı olmakla birlikte, bu bağlamda. Bu ayarlanabilir.

o hayali beslemeyi, faz ters ya da zayıflatıcı pedleri gerektirmez görüş bildirim mikrofon, nispeten basittir. Yine de ayarlanabilir kazanım vardır ve kanal modülleri de kullanılan aynı mikrofon preamp kullanır.

fono ve yardımcı modüller ana kanallara benzer, ancak stereo ve hiçbir mikrofon preamp var. fono preamp benim diğer projeler (sürpriz) birine dayanan ve arzu gibi birçok kanal eklenebilir – ya da hiç kullanılmaz.


monitör Değiştirme

kulaklık monitör anahtarlama oldukça basittir ve temelde kaynak olarak çıktı otobüslerin herhangi seçer. Otobüs mono (yardımcı gönderir gibi) ise, Mono sinyal kulaklık amp her iki kanala gönderilir.

Anahtar Aux gönderir seçmek için kullanılır (1 veya 2 – yüklü fazla ise), Alt-Masters 1 ila 4 ya da Master otobüsü. Seçici bir kaynağın uzun vadeli izlenmesi için kullanılır iken PFL için açıldığında, sadece aşırı basmış bir PFL kullanarak herhangi bir yere masanın üzerindeki düğmeye (ayrıca ‘yalnız’ olarak adlandırılır) olabilir. Seçici anahtarlama aşağıda gösterilmiştir – tüm geçiş gibi, çok basit. girişler PFL otobüsten doğrudan gelir PFL (Pre Fade Dinle) hariç belirtilen her bir kaynak için karıştırma amplifikatör geliyor.


Şekil 1 – Monitör Anahtarlama

PFL ve otobüs izleme son karışıma az miktarda her bir kanal tam bir izolasyon yerine bağlamda duyulmasını izin PFL yolu içine enjekte edilebilir olması dışında tamamen gelenekseldir. Bu (kapalı dahil) istenilen seviyeye ayarlanmış olabilir.

(Yukarıda gösterildiği gibi) benim özgün konfigürasyon kullanıldığında ise, seçim için bir çift çete 8 pozisyon döner anahtarı gerekir. Daha fazla aux gönderir (veya alt ustaları) kullanılması halinde, anahtar daha büyük olur – kolayca almak mümkün olacak en büyük anahtarı 12 pozisyondur.

Alternatif kilitlemeli buton anahtarları kullanmaktır, ancak bu oldukça pahalı ve panelde çok fazla yer alabilir.


Ön Fade Dinle

Yüzen PFL otobüs normalde (neredeyse) – hiçbir şeye bağlı değil yani. Sadece PFL düğmesine basıldığında giriş kanalı (ler) bağlanır. Bir varyasyon ama sadece mono, ana (Usta) bir seçilebilir miktarda her zaman mevcut karıştırabilirsiniz olmasıdır. Bir PFL düğmesine basıldığı zaman, kanal sinyali bağlamında duyulmaktadır, böylece bu sinyal azaltılır, ve bir araya getirilen sinyal kulaklık uygulanır.

İki ya da daha fazla kanal aynı anda izlenmesi, böylece, bir seferde birden fazla PFL renkli kullanmak mümkündür.


Şekil 2 – Ön Fade Otobüs dinle

PFL anahtarları sadece bir referans olarak gösterilmiştir. Her modül de görülebileceği gibi, PFL düğmesi 1k rezistör üzerinden otobüsün kanalı bağlanır. (VR1 üzerinden) Lisans çıkışlardan yem 22k dirençler kullandığından, PFL sinyal 10 kat fazla ayarlanmış seviye pot yüksek lisans ‘arka plan’ sinyal olduğunu olacaktır. Eğer bu kullanmak istemiyorsanız yukarıda gösterildiği gibi, daha sonra PFL otobüs sadece monitör anahtarı bağlanır.


talkback Mikrofon

talkback mikrofon karışımı otobüsler herhangi geçiş ve aynı zamanda kendi ayrı çıkışı vardır edilebilir. Bu çıkış (sürece talkback anahtar devreye girer gibi), ne olursa olsun otobüsün anahtar ayarını seçin daima aktiftir. çıkış Aşama 2. talkback mikrofon için hiçbir ton kontrolleri vardır seçilen dengeli çıkış sürücüsü kullanılarak, dengeli olabilir, ancak isterseniz bu eklenebilir.

hiçbir pan kontrolü yoktur – mix otobüs bağlantısı sabit 50/50 bölünmüş olduğunu. Sinyal etkinleştirildiğinde zaman seçilen otobüsün her iki kanala gönderilir.


Şekil 3 – Talkback Mikrofon

Bunu kullanmak istemiyorsanız yüksek geçiş filtresi atlanabilir ve çift çete pot kaldırarak 80Hz de tespit edilebilir. seri dirençler kalmalı, ama 56k değiştirilir ve pot basitçe kısa devre. Eğer isterseniz, mikrofon / line kanallarının herhangi biri (veya tümü) ile filtreyi kullanabilirsiniz. Maksimum pot direnci, -3dB frekansı 15Hz olan – bir artış C1 ve C2 bu (çift kapasite frekansı ½ düşürmek için.

gösterildiği gibi bir 100k pot kullanarak dizi 15Hz minimum ve 160Hz maksimum verir.


Yardımcı Giriş Modülü

Yardımcı giriş modülü sadece hat düzeyi ve dengesizdir. Bu CD çalarlar, fono preamp, bant makineleri ve etkileri getirileri girişler için tasarlanmıştır. Her stereo ve gerektiği gibi phono devresini kullanmak (veya değil) olabilir. ton kontrol devresi ana mikrofon / line kanal kontrolleri stereo versiyonu – aşağıda gösterilen değil. ton kontrolleri (istenirse) ‘SESİ’ olarak işaretlenmiş noktalarda eklenir. sürgü basit bir stereo meseledir ve bir denge kontrolü yerine tava pot vardır.

hat girişi sahne 20dB maksimum kadar -10dB bir kazanç aralığına sahip olan, basit bir değişken kazanç amplifikatörü olduğunu. Bu, tipik kaynakları için fazlasıyla yeterli olacaktır.


Şekil 3 – Yardımcı Modülü

çıkışlar 1. etapta gösterilen anahtarlama kullanarak mix otobüsleri bağlandığında, Şekil 9. Bu basitleştirilmiş olabilir (veya ana veri yoluna bağlanan doğrudan) birden fazla otobüs seçimi gerekli değilse.


fono Preamp

Fono preamp ESP web sitesinde olanların herhangi biri olabilir, ama genel olarak iyi performans için, ben önermek Proje 06 . Bu çok yüksek kalitede fono preamp olduğunu. Birden fazla ses fazı (Eğer) gerekli olacaktır olası değildir, ancak (çok az) maliyet için de dahil olmak üzere değer.

fono preamplifikatör (Şekil 4’te gösterildiği gibi), bir yardımcı modül ile, seçilen ve gösterilen amplifikatör girişine bağlanan anahtarı olması gerekir. Bu şekilde, modül, tek bir görev için özel değildir. Bir yama kurşun kullanarak istediğiniz aux kanalına ayrı bir birim (ama mikser şasi içinde) ve bağlı olarak fono sahne olması da mümkündür.

 

Bir Cevap Yazın